Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, 28. 4. 2023 trvale zavřelo pražské knihkupectví Fantasya. Osobní odběry na prodejně už není možné vyřídit. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.

Nářez již podruhé dokazuje, že superhrdinou může být každý, Mark Millar, John Romita jr.: Nářez 2

Millar Mark a Romita jr. John: Kick-Ass 2: Nářez 2

Když přišel první Kick-Ass, zažehl v srdcích tisíců komiksových fandů jiskru naděje, že si opravdu jednoho dne potají spíchnou kostým, popadnou železnou tyč, či jiný improvizovaný nástroj působící bolest a půjdou o půlnoci do ulic prosazovat zákon. Teď po pár letech přichází pokračování a útočí na laťku, kterou první díl nastavil hodně vysoko.

Hlavní postava série, Dave Lizewski, si dokázal jít tvrdě za svým snem a i přes absenci superschopností se stal v očích lidu superhrdinou jménem Nářez. Spousta dalších puberťáků a stále snících adolescentů následovala jeho příkladu a celá tahle šílenost se v druhém díle žene ještě o úroveň výš. Podle Davea je totiž vznik superhrdinského týmu dalším logickým krokem a tak se brzo přidá k Věčné spravedlnosti – týmu lidí, kteří to, co dělají, berou setsakra vážně.

Jing ale musí mít i jang, a tak se vzápětí na post arcizáporáka vyšvihne Zuřivec, který okolo sebe shromáždil skvadru těch nejpochybnějších existencí světa, včetně Matičky Rusi, bývalé bodyguardky Vladimíra Putina. Z čistě osobních důvodů si změní jméno na Čurák (v originále Motherfucker) a pro pobavení sebe i svých zvrhlých kumpánů začne dělat pořádný bordel. Cokoli, co se dělo v prvním díle, je oproti tomu slabé kafe, neboť násilím se zde rozhodně nešetří.

Už při otočení prvních stránek zasáhne čtenáře nekompromisní předmluva Joea Carnahana, režiséra a scénáristy filmů jako je A-Team nebo Mezi vlky. Ten si nebere servítky a během pár vět vpálí fanouškům do tváře tvrdou pravdu o tom, jak si všichni ve skrytu duše přejí být sami Davem. Pokračuje výkladem toho, jak se potkal s Markem Millarem a jak je druhej Nářez „prdel jak hovado“. Zkrátka slabší povahy, které nevědí co čekat, by mohly skončit už u předmluvy. Těm ostatním ale nezbude nic jiného, než dát Joeovi za pravdu.

Začíná se opravdu zběsilým tempem a čtenář se brzo nechá strhnout dokonalostí scénáře i kresby. Autorské duo Romita & Millar přináší neuvěřitelnou porci akce, zábavy a kvalitního příběhu. Millarovo magnum opus samozřejmě vyprovází nezanedbatelné množství černého humoru, narážek všeho druhu a v neposlední řadě i pěkná řádka vulgarismů, jejichž překládání muselo dát opravdu zabrat. Celé to ale nepůsobí nijak nevkusně, vše dohromady šlape jako hodinky. Velký kus zásluh má také Darek Šmíd, protože právě jemu se podařilo Nářeza přeložit bez toho, aniž by ztratil svůj šmrnc.

Mark Millar a John Romita jr. v pěti bodech

  1. Markův první komiks byl The Amazing Spider-Man číslo 121, který mu koupil jeho bratr Bobby.
  2. Alan Moore a Frank Miller měli na něj podle jeho vlastních slov největší vliv.
  3. John Romita sr. je proslavený svoji prací na Marvelovské sérii The Amazing Spider-Man
  4. John Romita jr. svoji kariéru začal u Marvelu, kde dělal návrhy na obálky reprintů.
  5. Krom Spider-Mana pracoval třeba i na Daredevilovi, Iron Manovi a sérii Uncanny X-Men.

John Romita exceluje především v kresbě akčních scén, které působí velmi dynamicky, a na vyobrazení destrukce způsobené záporáky je proto radost pohledět. Srdce čtenáře zaplesá i nad postavami a kostýmy jednotlivých protagonistů, ať už se jedná o hlavní postavy, či bezejmenné hrdiny, jež se mihnou kdesi v pozadí.

Oba autoři tohoto díla dokazují, že mají ještě rukávy napakované trumfy. Druhý díl série je jednoduše výborný. Vůči čtenářům je opravdu ostrý a nedělá ústupky, ale ty, které neurazí, na oplátku královsky pobaví. Kdyby se nejednalo o nesčetněkrát použitý vtip, řekl bych, že nový Nářez je fakt nářez. Takhle ale prostě jen suše napíšu, že je fakt dobrej a tenhle klenot nemůže žádnýmu komiksákovi v poličce chybět.

  • Mark Millar, John Romita jr.: Nářez 2
  • Crew, 2013
  • překlad: Darek Šmíd
  • obálka: John Romita jr.
  • 204 stran, 449 Kč (v e-shopu Fantasye již za 404 Kč)
15. října 2013, Jan Holan

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Kick-Ass 2: Nářez 2

Kick-Ass 2: Nářez 2
Vložit do pytle na zboží  Koupit 449 Kč 404 Kč