Námořní výprava za pokladem se bez pirátů neobejde , Xavier Dorison, Mathieu Lauffray: Dlouhý John Silver 1+2 (Modrá Crew 6)
Na první pohled vypadá jejich plachetnice jako kterákoliv jiná loď, na níž se po světových mořích plaví spořádaní kupci i po slávě toužící objevitelé, jen na stěžni se ve větru zpravidla třepotá vlajka s lebkou a zkříženými hnáty. Piráti, vděční hrdinové dobrodružných historických filmů i románů, na stránky komiksu nepronikají zas až tak často. Každé příležitosti je tudíž třeba si vážit. Nedávno jednu tuzemským čtenářům nabídlo nakladatelství Crew v rámci komiksového čtvrtletníku Modrá Crew.
Nikomu ze čtenářů jistě není třeba připomínat jeden z největších pirátských hitů posledních let, filmovou sérii Piráti z Karibiku s Johnnym Deppem v hlavní roli. Eskapády kapitána Jacka Sparrowa vynesly filmovému studiu Walta Disneyho milionové zisky, a tak není divu, že se v budoucnu nejspíš dočkáme minimálně ještě šestého dílu.
Sparrow však zdaleka není jediným oblíbeným antihrdinou mezi námořními lupiči. Už dlouho před ním se o přízeň čtenářů a diváků s úspěchem ucházeli kupříkladu Sandokan či Černý korzár. A historie jde ještě dál. Mnohé zavedené představy o pirátech jakož i oblíbené dějové prvky čerpají z jediné knihy, dobrodružného románu Ostrov pokladů (1883) Roberta Louise Stevensona. K odkazu skotského prozaika se v nejužším možném slova smyslu navrátili i tvůrci komiksu Dlouhý John Silver.
Komiksový sequel
Právě od Roberta Louise Stevensona si totiž scenárista Xavier Dorison a kreslíř Mathieu Lauffray vypůjčili titulní postavu svého komiksu, intrikánského lodního kuchaře s dřevěnou nohou Johna Silvera, jemuž přátelé neřeknou jinak než Dlouhý John. Francouzský grafický román, jenž rozdělen na dva svazky vychází coby šesté a sedmé číslo obnovené komiksové řady Modrá Crew, by tak bylo možné číst jako volné pokračování Stevensonovy klasiky, její zevrubná znalost ale k pochopení děje není potřeba. Ostatně některé dějové prvky, které Dorison s Lauffrayem do komiksu zapracovali, dnes patří k pirátskému kánonu.
Xavier Dorison a Mathieu Lauffray v pěti bodech:
- Mathieu Lauffray a Xavier Dorison jsou francouzští komiksoví tvůrci střední generace.
- Xaviera Dorisona vystřelil mezi komiksovou špičku scénář k historickému komiksu Třetí zákon, jehož první svazky z konce 90. let nedávno vyšly v rámci znovuzrozené časopisecké řady Modrá Crew.
- V posledních letech si vysloužil obdiv čtenářů i kritiky Dorisonův western komiks Undertaker, jehož svérázným hrdinou je funebrák.
- Mathieu Lauffray si za hranicemi udělal jméno mj. coby autor obálek pro komiksovou sérii Star Wars, nakoukl ale též mezi tvůrce počítačových her a filmaře.
- Než se sešli nad příběhem Dlouhého Johna Silvera, pracovali společně na komiksu Prophet (Prorok).
Kupříkladu si lze jen těžko představit pirátský příběh, v němž by se posádka nehnala za ukrytým pokladem. I v Dlouhém Johnu Silverovi, zasazeném do roku 1785, figuruje mapa k pokladu. Konkrétně jde o náčrtek cesty ústím Amazonky až do hlubin jihoamerické džungle, v níž se údajně skrývá bájné Eldorado – indiánské město Guyanacapac. Ctižádostivý lord Hastings po letech marného hledání podle všeho ztracené město skutečně objevil a ihned vyslal vzkaz příbuzným. Jeho bratr Edward neváhá ani minutu, rozprodá rodinný majetek a na palubě Neptuna vyrazí z Británie bratrovi na pomoc. Netuší však, že Hastingsova svůdná žena Vivian i nevypočitatelný námořník Dlouhý John Silver mají o průběhu a výsledku výpravy poněkud odlišné představy.
Piráti na palubě
První dva sešity čtyřdílné minisérie uvádějí čtenáře do děje, rozmísťují jednotlivé postavy po lodní palubě a zakreslují jejich vzájemné vztahy. Pokryta je přitom celá škála od nevraživosti ponižované služebné až po partnerství stvrzené tajným paktem. Vzhledem k tomu, že autoři zvolili perspektivu lehce sympatizující s piráty a jejich spojenci, dojde i na vymezení pirátské morálky, aby čtenář mohl se ziskuchtivými antihrdiny alespoň trochu sympatizovat. Ostatně jednotlivé postavy si nemají moc co vyčítat. Každá jedná sama za sebe, opojena vidinou bohatství i touhou po dobrodružství.
Samotný scénář sází na přímočarost a zpravidla zavedené stereotypy, současně ale nabízí několik minipříběhů a osobních dilemat, což ústřední dějovou linku vhodně obohacuje. Čtenářova zvědavost se tak nezaobírá pouze tím, jakým směrem se výprava ubírá, ale soustředí se i na boj jednotlivých postav s jejich vnitřními démony a utajovanými starostmi. Úvodní pozvolné tempo vyprávění obšírnějšímu pojetí příběhu vyloženě nahrává, a tak by nikoho nemělo zaskočit, že postavy zprvu intrikují v honosných saloncích, případně zaplivaných krčmách, a na širé moře vyplouvají až na posledních panelech prvního sešitu.
Co říct závěrem? První dva díly Dlouhého Johna Silvera nabízejí slušný historický komiks v sympatických dobových kulisách. Pomalejší úvodní tempo možná méně trpělivé čtenáře poněkud znervózní, svědčí však o tom, že se tvůrci nepokoušeli jen horkou jehlou sešít prvoplánový dobrodružný příběh, ale chtěli postavám vepsat do životopisů dodatečnou motivaci, případně další rozměr. Pirátská minisérie z dílny oslavovaných Francouzů Xaviera Dorisona a Mathieua Lauffraye se tak zatím tváří víc než slibně, její kvality však ještě musí potvrdit navazující díl.
- Xavier Dorison, Mathieu Lauffray: Dlouhý John Silver 1+2 (Modrá Crew 6)
- Crew, 2018
- Překlad: Richard Podaný
- Autor obálky: Mathieu Lauffray
- 112 stran, 249 Kč (v e-shopu Fantasye již za 224 Kč)