Najdi Magistra dřív, než povstane mechanická armáda, Cassandra Claerová: Mechanický princ (Pekelné stroje 2)
Čeští fanoušci Cassandry Clareové se dočkali i druhého dílu ze série Pekelné stroje, která si na zahraničním knižním trhu vydobyla místo na předních příčkách. I v něm se autorka vrací do viktoriánského Londýna, aby odhalila tajemství skrývající se kolem hlavní hrdinky, Podsvěťanky Tessy Grayové. Dokáže si pokračování udržet stejné tempo a kvalitu příběhu jako akcí nabitý první díl?
Tessa Grayová sice už ví, že dokáže měnit podobu dle své vlastní vůle a že patří mezi řady Podsvěťanů, ale stále jsou tu další tajemství, k jejichž zodpovězení potřebuje pomoc Magistra, který je čím dál větší hrozbou a v hlubinách viktoriánského Londýna buduje mechanickou armádu. V bezpečí už není nikdo, dokonce ani kdysi bezpečný Institut, kde přebývají Lovci stínů.
Mimo pátrání po svém vlastním původu a hrozby od Magistra se ale Tessa musí vyrovnat i s bouřícími pocity, které v ní zanechal Will Herondale. Zálibu nachází v jeho nejlepším kamarádovi Jemovi, který je Willovým pravým opakem. Komu věnuje dívka své srdce – nespoutanému Willovi, který si jde tvrdě za svým a všechny milované od sebe odhání, či Jemovi, který pomalu umírá a jeho citlivé a jemné srdce by mohlo Tessiným odmítnutím značně utrpět?
Kde je Magistr?
I v druhém díle trilogie Pekelné stroje se Cassandra Clareová vrací do fiktivního světa Lovců stínů, který vytvořila už v šestidílných Nástrojích smrti. Na rozdíl od Nástrojů se Pekelné stroje odehrávají o něco dříve – ve viktoriánském Londýně, kde je hlavní hnací silou pára. Lovci stínů tu hrají výsadní postavení, ačkoliv sama hlavní hrdinka patří mezi Podsvěťany. Objevují se tu i další známí tvorové z původní série – upíři, vlkodlaci a další. Nesmí chybět ani všemi oblíbený excentrický čaroděj Magnus Bane.
Cassandra Clareová v pěti bodech
- Narodila se americkým rodičům v Íránu.
- Během dětství s rodiči hodně projela mnoho zemí, jako batole dokonce strávila jeden měsíc v otcově batohu během cestování po Himálajích.
- Po střední škole žila v Los Angeles a New Yorku, kde pracovala v různých časopisech.
- Na románu Město z kostí začala pracovat v roce 2004.
- Podle něj byl v roce 2013 natočen i stejnojmenný film a v roce 2015 i seriál Shadowhunters.
V prvním díle autorka čtenáře spíše seznamovala s celým světem a svými postavami, v pokračování se už příběh rozvíjí naplno. Mechanický anděl byl možná akčnější než jeho následník, Mechanický princ se ale svému předchůdci hravě vyrovná – zaměřuje se spíše na samotné pátrání po Magistrovi a odkrývání jeho minulosti. Dalším výrazným rysem tohoto dílu je i rozvíjení vztahů mezi trojicí hlavních hrdinů, a to nejen těch romantických.
Nejlepší kamarádi – rivalové
Milostný trojúhelník by mohl některým méně romanticky založeným čtenářům vadit. Autorka jej ale dokázala podat tak, že rozhodně neublížil samotnému příběhu a drží se spíše na vedlejší linii. O to zajímavější je i fakt, že oba vyvolení mladíci jsou nejlepší kamarádi, což do příběhu přinese o to větší napětí. Nutno dodat, že psychologickým vývojem prošly i další postavy – autorka se nezaměřuje pouze na úhlavní trio, ale prostor dostávají i ostatní, což se příznivě odráží v celém příběhu. Podobnost jmen a příjmení s postavami z Nástrojů smrti není náhodná – vzhledem k dřívější časové ose se jedná o předky postav z Nástrojů.
V zahraničí celá série sbírá jeden úspěch za druhým, což se odráží i v nových dotiscích s novými, stále úchvatnějšími obálkami. I když jsou Pekelné stroje pouze trilogie, lze tvrdit, že se kvalitou vyrovnají Nástrojům smrti. Mechanický princ to potvrzuje. Epický příběh se začíná rozvíjet naplno, postavy prožívají krize a milostná vzplanutí a autorka připravuje scénu pro epické finále, které vyvrcholí v Mechanické princezně, která by měla vyjít na podzim.
- Cassandra Claerová: Mechanický princ (Pekelné stroje 2)
- Yoli, 2016
- překlad: Lenka Faltejsková
- obálka: Soňa Šedivá
- 384 stran, 359 Kč (v e-shopu Fantasye již za 323 Kč)