Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Na Ples mrtvých dívek přišli upíři. Co s tím udělá šestnáctiletá z Morganville?, Rachel Caine: Ples mrtvých dívek (Upíři z Morganville 2)

Caine Rachel: Upíři z Morganville 2 - Ples mrtvých dívek

Je to pech. Dostanete se na vejšku v šestnácti, protože jste nadprůměrně inteligentní holka, ale místo abyste šly na americkou obdobu ČVUT, skončíte v nějaké díře v Texasu. K tomu Morganville vládnou upíři a vy s nimi pořád musíte mít nějaké oplétačky. Alespoň s vámi bydlí sexy kluk, který tak dobře líbá.

Romantická a akční fantasy Ples mrtvých dívek přímo navazuje na cliffhanger z prvního dílu téhle mnohasvazkové upíří série. Do domu Glassových dorazil Shaneův táta se svým motorkářským gangem a chce celé městečko a jeho upíří nákazu vypálit do základů. Jeho první obětí se stane Michael, kterého považuje za hnusného krvesaje. Mezitím se z vězení na svobodu dostane Evin psychopatický bratr, načež se ztratí jedna mladá nevinná dívka. A navíc se Shane během pár stránek ocitne uprostřed morganvillského náměstí v kleci, protože ho upíři chtějí zabít, aby učinili spravedlnosti zadost.

Akce, romantika a akce

Rachel Caineová jako kdyby nechtěla ztrácet drahocenný čas a inkoust, protože Ples mrtvých dívek navazuje na předchozí svižnou akci z Prokletého domu akcí ještě svižnější. Zápletka se ani na chvíli nezastaví a události uhánějí šíleným tempem od začátku až do konce. Americká autorka to sice se svým švihem přehnala, a tak nad mnoha událostmi a nezodpovězenými otázkami visí velký otazník, ale kniha naštěstí stále nikde nedrhne a čte se jedním dechem.

Fanoušci (nebo spíš fanynky, protože Ples mrtvých dívek očividně cílí na náctileté čtenářky) se dočkají všeho, co obsahoval i první díl, a ještě mnohem víc. Na scénu se vrací všichni známí upíři, protivná a násilnická rivalka Monika i úctyhodná Amélie, Zakladatelka celého Morganville. A na pozadí akce samozřejmě dojde i na prostor pro radosti dospívání ve městě, které s nikým nejedná v bílých rukavičkách – hlavní hrdinka Claire musí ustát dva pokusy o znásilnění, ale najde si chvilku i na první polibky a zamilované pohledy.

Rachel Caine v pěti bodech

  • Vlastním jménem Roxanne Longstreet Conrad se narodila v roce 1962.
  • Vyrůstala v Texasu a vystudovala účetnictví a hudbu.
  • V českém překladu jí vycházela Správci počasí, ta ale skončila u domácího nakladatele se čtvrtou knihou z devíti.
  • Série Upíři z Morganville má v současné době v originále čtrnáct dílů a k vydání se na rok 2013 připravuje patnáctka.
  • Kromě zmiňovaných knih má Rachel Caineová na kontě ještě řadu dalších knih ze žánrů fantasy, sci-fi, hororu včetně textů o Hvězdné bráně.

Jen škoda, že se Rachel Caine nepovedlo lépe a podrobněji charakterizovat jednotlivé postavy, z nichž na povrch na krátkém prostoru, který dostanou k dispozici, vyplavou jen základní povahové rysy. A když už se najde nějaká propracovanější postava jako samotná Claire, její chování dost často logicky nesedí – proč se nadprůměrně inteligentní dívka stále po hlavě a bez rozmyslu vrhá do nebezpečí? A proč trvá na tom, že musí chodit do školy, když už si veškerou povinnou literaturu přečetla předem? Na druhou stranu, jsou to právě její strachy, úvahy, láska a vývoj, které dávají Plesu mrtvých dívek šťávu v suchých momentech.

Žádná hluboká literatura

V Americe populární young adult série Upíři z Morganville není žádná hluboká literatura, ale oddechová jednohubka plná akce, náctiletého vzdychání a upírů. A v případě Rachel Caine dokonce i vtipu, který se násobí, když knihu do ruky vezme skeptický čtenář a udělá z ní svoje guilty pleasure.

Caine naneštěstí není dokonalá spisovatelka, a tak její nepřetržitá akce postrádá propracovanější zápletku, která by odhalila, že se v náhodných dějových zvratech a nedokončených příběhových linkách skrývá nějaký řád. V tomto směru Ples mrtvých dívek za Prokletým domem zaostává, protože tam dávaly události mnohem jasnější smysl, zatímco tady se děje příliš mnoho věcí, které spolu tak úplně nesouvisí. Ale třeba se všechno vysvětlí ve třetím díle s názvem Půlnoční ulička, který by měl česky vyjít ještě v létě 2013.

  • Rachel Caine: Ples mrtvých dívek (Upíři z Morganville 2)
  • Brokilon, 2013
  • překlad: Renata Heitelová
  • obálka: Lukáš Tuma
  • 248 stran, 238 Kč (v e-shopu Fantasye již za 214 Kč)
31. května 2013, Jan Nohovec

Diskuze k článku

Mě vždycky překvapí, když to čte někdo mimo cílovk...
Renča - 31. 05. 2013 07:46

Mě vždycky překvapí, když to čte někdo mimo cílovku :) Otevřené konce jsou na zabití a autorka to dělá pořád, a myslím, že stejně záměrně nedokončuje dějové linky v jedné knize, ale až v dalších dílech, aby prostě nalákala čtenáře ke koupi a přečtení dalšího. Každopádně se mi líbí to šílené tempo, kterým každý díl běží.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Upíři z Morganville 2 - Ples mrtvých dívek

Upíři z Morganville 2 - Ples mrtvých dívek
Vložit do pytle na zboží  Koupit 238 Kč 214 Kč