Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Myceliální Pád do temnot, Vilma Kadlečková: Pád do temnot (Mycelium 3)

Vilma Kadlečková: Mycelium 3 - Pád do temnot

Pojďme nahlédnout do tajemství třetí z pěti posvátných össenských drog. Vilma Kadlečková nás společně s nakladatelstvím Argo znovu zve na jedinečnou výpravu do Argenitového univerza, kde na čtenáře a hlavní hrdiny tentokrát čeká Pád do temnot, který slibuje výjimečně temné počtení.

Jak se zdá, houbičky začaly naplno ovládat českou fantastiku. Myceliální pentalogie Vilmy Kadlečkové vítězí na všech frontách. Nejen, že první díl této série získal cenu Akademie science fiction, fantasy a horroru, na Festivalu Fantazie v Chotěboři se k ní přidala i cena Aeronautilus. Autorka tak sklízí zasloužené ovoce, i když v tomto případě spíš houby. Jako bonus se navíc chystá i audio podoba prvního dílu, který by měl být vskutku jedinečným zážitkem, protože se bude netypicky jednat o devítihlasou audioknihu, ve které budou mít hlavní postavy své vlastní představitele.

Ovšem zpět k nejnovějšímu dílu Mycelia. Stejně jako předchozí knihy i tento třetí nese název po jedné z pěti posvátných össenských drog. Tentokrát přišla řada na Ökrë – Pád do temnot. Po předchozích dvou dílech by mělo, alespoň tedy podle autorky, pořádně přitvrdit. A ejhle, ono opravdu „přitvrdilo“, i když ne tak, jak si mnozí představují. Nečekejte potoky krve, masivní vesmírné bitvy nebo podobné nesmysly. Na to si Össeané nehrají, tedy alespoň zatím. Tentokrát na Lucase čeká pořádná psychologická nálož, jelikož Ökrë není zrovna podhoubí, se kterým je radno si zahrávat.

Vilma Kadlečková v pěti bodech

  1. Vlastním jménem Vilma Klímová.
  2. Absolvovala střední ekonomickou školu a obor vědecké informace a knihovnictví na Filozofické fakultě Karlovy univerzity.
  3. Počátkem 90. let spolupracovala na vzniku hry Dračí doupě.
  4. Držitelka několika literárních cen (Cena Karla Čapka, cena Akademie SFFH, čtenářská cena Aeronautilus).
  5. Většina jejích prací náleží k cyklu Legendy o argenitu.

Navíc se stále více ozývá Lucasova nemoc a intervaly mezi jednotlivými záchvaty jsou stále kratší. Smrt se nezadržitelně blíží a Lucasem se objevují poslední střípky naděje. Je možné, že by vše přežil? Nebo se ho jen tajní agenti snaží zmanipulovat pro svou nebezpečnou hru? Navíc se na scéně objevuje další hybná síla příběhu. Gerdánci, národ ze kterého pochází Lucasova matka. Podaří se Gerdáncům získat Lucase na svou stranu, nebo i nadále zůstane po boku tajemného Aš-šáda?

Pokud vám v předchozích dílech přišlo, že spousta věcí zůstala neobjasněna, zde naopak leccos vypluje na povrch a leckdy jde o věci, které se původně zdály zcela nepodstatné. Ve výsledku tak Kadlečková zodpoví některé otázky, ale samozřejmě ne všechny, aby neochudila o napětí ani další pokračování. Autorka navíc přidala pár nových věcí, nad kterými si budou čtenáři lámat hlavu v budoucnu. Ovšem nepředbíhejme, na závěry je ještě času dost. Přece jen nás ještě dva díly čekají.

Nad tím, zda se Pád do temnot povedl, asi není potřeba dlouze polemizovat. Vilma Kadlečková své kvality prokázala více než jasně. Krásným důkazem toho jsou i ocenění, která získala za první díl. Takže pokud má někdo obavy, že by kvalita s přibývajícími knihami klesala, mohu vás ubezpečit, že tomu tak není. Mycelium si drží laťku zatraceně vysoko a nedá se očekávat, že by tomu mělo být v posledních dvou dílech jinak.

  • Vilma Kadlečková: Pád do temnot (Mycelium 3)
  • Argo, 2014
  • obálka: Tomáš Kučerovský
  • 416 stran, 348 Kč (v e-shopu Fantasye již za 313 Kč)
25. července 2014, Petr Čapek

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Mycelium 3 - Pád do temnot

Mycelium 3 - Pád do temnot
348 Kč 313 Kč