Warning: Variable passed to each() is not an array or object in /home/html/fantasya.cz/public_html/functions/functions_forum.php on line 36
MERCY THOMPSONOVÁ ~ Fantasya.cz ~ Články


       
Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

MERCY THOMPSONOVÁ, Drsňačka v kojotí kůži

rivermarked_big

Většinou jí taky nic jiného nezbývá. Pravidelně se totiž kvůli těmto děsivým stvořením noci dostává do problémů. A dost často jí přitom jde také o život. Jenže Mercy nepatří k lidem, kteří by se ke přátelům v nouzi obraceli zády. Takže svleče zamaštěné montérky, hodí na sebe něco civilnějšího a vydá se jim na pomoc. Divíte se, proč zrovna montérky? Mercy má totiž v Tri-Cities autodílnu specializovanou na staré volkswageny. Inu, každý má nějakou tu úchylku.

Ještě před pár desítkami let si lidstvo myslelo, že je neomezeným pánem celé planety. Moderní svět byl pyšný na technické výdobytky a věda nabízela odpověď na téměř každou otázku. Takže to byl docela šok, když se provalilo, že mezi námi žijí i fae, magická stvoření z pohádek, jako jsou třeba zahradní skřítci či domácí víly. I když vypadali tak bezbranně, vzbudili nejen sympatie, ale i vlnu obav, nenávisti a odporu. A co teprve kdyby lidé tušili, že se mezi nimi pohybují i mnohem temnější tvorové – upíři, vlkodlaci nebo démoni.

Briggsová - Měsíční píseň

S vlkodlaky bývají jen potíže

Mercy Thompsonová tuto pravdu zná. Jejím sousedem je totiž vůdce vlkodlačí smečky v Tri-Cities Adam Hauptman. A v autodílně opravuje i mikrobus, který patří upíru Stefanovi. Ostatně, ani ona sama není tak úplně člověkem. V krvi jí kolují pozůstatky staré indiánské magie, což jí umožňuje brát na sebe podobu kojota. Přesto se většinou drží od ostatních zpátky, protože si chce uchovat těžce vydobytou nezávislost.
Její poklidný život však skončí, když v dílně zaměstná čerstvě zrozeného vlkodlaka Maca. Ten je jednoho večera přepaden, a jen včasný Mercyin zásah zabrání jeho únosu. Dívka se přitom dozví, že se Mac proti své vůli stal součástí jakéhosi tajného experimentu s vlkodlaky. Přesvědčí ho tedy, aby se spolehl na pomoc místní smečky. Než však může Adam zjistit nějaké podrobnosti, jeho sídlo je přepadeno ozbrojeným komandem.
Po útoku zůstává v domě několik mrtvých vlkodlaků a těžce zraněný Hauptman, jehož dcera Jesse byla unesena. Mercy se okamžitě rozhodne jednat. Nejprve je třeba zachránit Adama. Aby mu pomohla, musí obnovit staré kontakty s marokem Branem, což v ní vyvolá smíšené pocity. Teprve potom se může spolu se starým přítelem Samuelem vydat po stopě únosců. Pátrání však není vůbec jednoduché. Mercy je ale odhodlána vytrvat až do konce a Jesse najít za každou cenu. I kdyby měla jít přímo do sídla paní upírů celého města…

První rendez-vous s ranařkou Mercy
Právě takto v roce 2006 představila svou novou hrdinku čtenářům americká autorka Patricia Briggsová v románu Měsíční píseň. Byla to ovšem premiéra nejen pro Mercy Thompsonovou, ale i pro její stvořitelku, která touto knihou otevřela novou kapitolu své spisovatelské kariéry. A nutno říci, že to byl až nečekaně velký úspěch.
Mercy čtenáře okamžitě okouzlila svou živelností, nezkrotnou povahou i snahou po nezávislosti. Briggsová jí však toho dala do vínku mnohem více. Vytvořila neobyčejně živou a životaschopnou postavu, která je naprosto svá a originální. Její Mercy na autority moc nedá, raději se spoléhá na vlastní úsudek a instinkty. Přitom se jí ale daří odhadnout míru svých možností a schopností, takže většinou dosáhne toho, co si předsevzala.
Tomu v symbolické rovině odpovídá i podoba kojota, kterou jí autorka přisoudila. Pro Briggsovou totiž není kojot zbabělcem, jak ho známe z kreslených filmů, ale inteligentním a lstivým zvířetem, jež zná své meze. A právě inteligence a lstivosti musí využívat i Mercy, protože silou se vlkodlakům ani upírům nevyrovná.
Originalitu i věrohodnost postavě dodalo kupodivu i její neobvyklé zaměstnání. V Americe asi nebude mnoho žen, které se profesionálně zabývají opravami automobilů, ale k Mercyině image ranařky, která se nebojí ušpinit si ruce, se tato práce skvěle hodí.

Briggsová - Krevní pouto 2

S upíry si radši nic nezačínej
Na úspěch první knihy navázala Briggsová o rok později v pokračování nazvaném Krevní pouto, v němž Mercy posílá do ještě mnohem nebezpečnějšího dobrodružství. Zatímco první kniha se nesla především ve znamení vlkodlaků, v té druhé se autorka podívala na zoubek upírům.
Aby Mercy vyrovnala závazek, který má u Stefana, vydává se s ním jedné pošmourné noci do zdánlivě prázdného hotelu. Zde Stefan hodlá prověřit jakéhosi podivného upíra a dívka má být ve své kojotí podobě jen pozorovatelem. Vše se ale zvrtne, a tak se Mercy ocitá uprostřed smrtící hry, v níž jde o mnohem víc, než se na první pohled zdá.
Tri-Cities totiž navštívilo skutečné zlo, proti němuž je většina upírů i vlkodlaků bezmocná. A vliv, který nad nimi postupně získává, je skutečně děsivý. Je tedy zase na Mercy, aby vypátrala zdroj tohoto zla a postarala se o jeho eliminaci. Jenže nepřítel, který stojí proti ní, ji převyšuje o několik řádů. Bude na něj stačit její lstivost a neústupnost?
Ve druhém románu autorka „přitlačila na pilu“ ještě víc. Její příběh je o dost temnější a děsivější, čemuž odpovídá i hlavní protivník, s nímž se Mercy musí vypořádat. Pochmurnou atmosféru textu plnou strachu vyvažuje sympatická neústupnost a odvaha hlavní hrdinky, s níž se vrhá vstříc nebezpečí. Mercy se prostě odmítá vzdát, i když vše hraje proti ní, což je víc než dobře nejen pro její přátele, ale také pro čtenáře.

STŘÍBRNÁ-RELIKVIE

V Tri-Cities bývá někdy docela horko
Dějištěm části prvního a většiny druhého příběhu je Tri-Cities, které má poměrně značnou nadpřirozenou komunitu. Většina jeho lidských obyvatel o tom nemá ani ponětí, ovšem čtenář je díky autorce mnohem informovanější. Zásluhou Mercy se tu seznámí nejen s upíry a vlkodlaky, ale třeba i s gremlinem Zeem, od něhož Mercy koupila autodílnu, a také s vílami, skřítky či čarodějnicemi. Ale hlavní pozornost na sebe strhávají vlkodlaci a upíři.
Těm prvním se autorka věnuje podrobněji v *Měsíční písni*, přičemž čtenáře zahrne přehršlí informací od hierarchie smečky přes vztahy jejích členů až po podrobnosti o jejich proměně či sexuálním chování. Představuje je jako nebezpečné a živelné tvory plné vitality, kteří jsou mnohdy posedlí sebekontrolou. Ne vždy se jim to však daří, protože volání divokého zvířete v nich bývá velice silné.
To upíři, s nimiž se Mercy blíže seznámí v *Krevním poutu*, jsou mnohem rozporuplnější postavy. Na jedné straně mnohdy působí docela lidsky, na straně druhé z nich jejich bezohlednost a nemilosrdnost dělá skutečná monstra. Pro naprostou většinu upírů jsou lidé pouhými chodícími konzervami, a jen strach z prozrazení drží jejich choutky na uzdě. Celé uspořádání upírské společnosti i způsob jejich neživota v nich podporuje nekonečnou dravčí krutost absolutních predátorů i intrikánství toho nejhrubšího zrna. Jakmile někdo upadne v nemilost, členové klanu mu jdou okamžitě po krku.
Zatímco vlkodlaci v očích Briggsové mohou zastávat (a také zastávají) úlohu kladných hrdinů, upíři jsou čiré zlo. I v tomto ohledu ovšem existují výjimky. Jednou z nich je Stefan.

Briggsová: Železný polibek

Adrenalinová jízda pokračuje
Osudy Mercy Thompsonové rozvíjí autorka v dalších románech. Na počátku Ocelového polibku by se měla rozhodnout mezi dvěma muži, kteří o ni projevují zájem, Adamem a Samuelem. To pro ni ale není vůbec jednoduché. Proto jí přijde vhod, když ji Zee požádá, aby mu splatila starý dluh. V rezervaci pro fae totiž došlo k několika vraždám a právě Mercy by mohla odhalit jejich pachatele. Situace nabere obrátky, když je z vražd obviněn sám Zee. To dívka nemůže připustit, takže se pustí do pátrání s urputností sobě vlastní, a nepřestane, dokud vraha nenajde. I kdyby ji to mělo stát vlastní život…
…o který se hraje i ve Zkřížených hnátech. Jedné noci se u ní totiž objeví vyčerpaný Stefan s děsivou zprávou. Signora Marsilia, vládkyně upírského klanu, se dozvěděla o dívčině podílu na smrti svého oblíbence Andreho při likvidaci následků z Krevního pouta a prohlásila ji za zrádce. Což znamená, že se Mercy pro upíry stává lovnou zvěří. Vlkodlaci sice stojí za ní, jenže krvesajové jsou děsiví nepřátelé. Než se situace dá do pořádku, uchýlí se Mercy ke staré přítelkyni ze studií. Ani tady však nenajde klid.
Zatím poslední vydanou epizodou ze života Mercy je Stříbrná relikvie. V něm se dívce přihodí řada podivných událostí, do kterých jsou zapleteni nejen vlkodlaci, ale také další fae. Ačkoliv se zdá, že jde o pouhou shodu náhod, v pozadí se rýsuje zákeřný plán, který má přinést nečekaně krvavé ovoce. Kořeny přitom sahají hluboko do minulosti.
Ani Stříbrná relikvie však rozhodně nebude poslední Mercyinou eskapádou. Autorka plánuje minimálně další dvě knihy, a vzhledem k nadšeným ohlasům, kterých se svérázné automechaničce dostává ze strany čtenářů, je možné předpokládat, že cyklus bude pokračovat i po jejich dokončení. Takže se máme na co těšit.

Tento článek původně vyšel v Pevnosti 05/2010

Cyklus o Mercy Thompsonové
• Měsíční píseň (Moon Called, 2006)
• Krevní pouto (Blood Bound, 2007)
• Ocelový polibek (Iron Kissed, 2008)
• Zkřížené hnáty (Bone Crossed, 2009)
• Stříbrná relikvie (Silver Borne, 2010)
• River Marked (2011)

Kdo se točí kolem Mercy?

Adam Hauptman – vůdce vlkodlačí smečky usídlené v oblasti Tri-Cities. Autoritativní typ zvyklý prosadit si svou, což se mu ovšem u nezávislé automechaničky moc nedaří. Jinak je to velmi pohledný muž, který se stará o dceru Jesse.
Stefan Ucello – poněkud neortodoxní upír, který se pokládá za Mercyina přítele. Je majitelem mikrobusu pomalovaného ve stylu Scooby-Doo, což vypovídá o jeho smyslu pro humor. Přestože se narodil v období renesance, dokáže se přizpůsobovat moderní době. Náleží k upírskému klanu signory Marsilie. Jako jeden z mála upírů nepokládá lidi jen za chodící krevní konzervy.
Samuel Cornick – jeden ze synů maroka, který zná Mercy ještě z doby, kdy vyrůstala v marokově sídle. Dospívající dívka do něj dokonce byla zamilovaná. Má lékařské vzdělání, takže pro něj není problém pracovat v místní nemocnici. Na Mercy ho přitahuje mimo jiné i to, že by s ní snad mohl zplodit životaschopné potomstvo.
Bran Cornick – marok, čili vládce všech vlkodlaků v Severní Americe. Ujal se Mercy v době, kdy byla ještě batoletem. V jeho sídle pak dívka vyrostla a získala vzdělání. Bran je poměrně tajemný muž, který ví obvykle víc, než dává najevo.
Siebold Adelbertsmiter čili Zee – předchozí majitel autodílny, kterou nyní vlastní Mercy. Má blízký vztah ke kovům. Existují náznaky, že jeho minulost je mnohem barvitější než sám připouští. Nyní žije v rezervaci pro fae. Jeho vztah k Mercy je téměř otcovský.

20. ledna 2011, Martin Fajkus

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).