Meč severu je jen most mezi prvním a třetím dílem Temného bratrstva, Luke Scull: Meč severu (Temné bratrstvo 2)
Uplynul necelý měsíc od porážky Megalorda Salazara. Vláda tyranie byla zničena a na trůn nastoupila Bílá paní. Ukazuje se však, že její vláda představuje takovou diktaturu, která je v konečném důsledku pro obyvatele země ještě více zničující.
Temné bratrstvo je skupina bojovníků, která spojila své síly proti krutým Megalordům, jež zabili bohy a zotročili svět. Skupina se však rozpadla a teď musí každý člen pokračovat svou vlastní cestou. Přístav stínů byl zaplaven. Šedoměsto zotročeno. Hranice mezi světy probořeny. A Bílá paní, Megalord vládnoucí Městu věží, žije, aby chránila lid. Do chvíle, kdy se objeví slepý tulák.
V prvním díle fantasy trilogie Luke Scull představil svět plný tyranie, krutovlády a magie, pomalu mizející z chátrajícího světa. I v takovém světě se zrodila skupina „hrdinů“, kteří společně bojovali proti krutému Megalordu Salazarovi. Teď se však skupina rozpadla a svět čelí dalšímu nebezpečí…
Postavy, které představil první díl série, se vrací, aby pokračovaly ve svých nebezpečných cestách, a především pak Brodar Kayne, jinak zvaný Meč Severu. Pestrý život plný dobrodružství, bitev, bolesti a utrpení už jsou dávno pryč a dnes je z Brodara starý muž trpící bolestmi kloubů. To však jen do chvíle, kdy se dozví něco, kvůli čemu získá opět důvod žít.
Luke Scull v pěti bodech
- Luke Scull se narodil v Bristolu a nyní žije s manželkou ve Warminsteru.
- Živí se jako návrhář RPG her pro společnosti Ossaian Studios a BioWare.
- Jeho prvotina – Temné bratrstvo – vyhrála cenu Gemmell Awards 2014 za nejlepší fantasy roku ve třech kategoriích.
- Je fanouškem Joea Abercrombieho, autora trilogie První zákon.
- Autor provozuje stránky www.lukescull.com, kde se věnuje svým knihám, hrám a dalším zájmům.
Každá kapitola knihy se věnuje jedné z postav, které většinou doby putují oddělené, nejsilnější světlo ale dopadá na Brodarovo putování. Autor hodně zahýbá zpět do minulosti, snaží se odkrýt historii svého světa a dodat mu na reálnosti. Díky tomu však druhý díl připomíná spíš most mezi prvním a třetím, závěrečným, dílem série.
Celkově celá kniha představuje svazek slepený z příběhů jednotlivých postav, které putují světem, vzpomínají, bojují a snaží se dosáhnout svých cílů, ať už jsou jakékoliv. Krom Brodara se do příběhu vrací i další staří známí, k nimž si už čtenář z prvního dílu dokázal vytvořit vztah, a tak je kniha o to méně chaotická. Neznamená to však, že by příběh díky tomu stoupl na kvalitě. Naopak nepředvídatelnost, která očividně pramenila z chaotičnosti něčeho nového a neokoukaného, už opadla a teď se kniha sleduje hrdinské putování, které se objevilo v tolika žánrově podobných knihách.
Luke Scull znovu dokazuje, že je nápaditým autorem se zajímavým a čtivým stylem vyprávění, který se snaží čtenáři předat svůj vlastní fungující svět. Svět, který je dostatečně temný a zajímavý, aby dokázal čtenáře donutit přečíst si další díl. Ale ne tak napínavý a originální, aby ho nutil knihu během čtení neodkládat a neustále se k ní vracet. Meč severu je mostem, jak už to u druhých dílů trilogie bývá, mezi napínavým začátkem a (doufejme) ještě napínavějším závěrem.
- Luke Scull: Meč severu (Temné bratrstvo 2)
- Host, 2016
- překlad: Ladislav Václavík
- obálka: Dorothea Bylica
- 482 stran, 349 Kč (v e-shopu Fantasye již za 314 Kč)