Manga Vějíř 2013 sice dokáže rozesmát, ale hned na to zchladí temným vánkem, Vějíř 2013 – sborník české mangy
Špička české manga tvorby znovu, tentokrát již po páté, představuje svá díla. A je rozhodně na co se těšit. Sborník překypuje škálou námětů, grafického provedení i délek jednotlivých mang, díky čemuž si rozhodně svého oblíbence najde naprosto každý. Některé mangy vyčarují neustávající smích, u jiných čtení doprovází mráz nepříjemně pobíhající po zádech.
I přes naprostou rozdílnost příběhů lze ve Vějíři 2013 objevit jeden celkem často se opakující prvek. A to české stověžaté město. Právě Praha se totiž stává dějištěm několika příběhů, nebo se o ní minimálně nějaká postava zmíní. Autoři s ní naložili různě. Někdy slouží jako pouhá kulisa příběhu, jindy jako město plné nebezpečí, které musí někdo chránit. Otázkou už jen zůstává, jestli autoři použili Prahu z vlasteneckých pohnutek, nebo zde jen převážná část publikovaných tvůrců bydlí. Malá dávka pondělních katastrof
Mangou, která se jednoznačně vryje do paměti snad všem a kterou tak lze považovat za nejlepší, je Samurai demon Kurotetsu od Jany „Yuffie“ Kilianové. Toto dílko paroduje snad skoro všechno. Čtenář se setká s narážkami na neuvěřitelný rozsah – od komiksových světů, přes Pokémon a Sailor Moon až po High School Musical. Třešničkou na dortu jsou pak i prvky parodie v malých detailech (životy kočičky během souboje jsou „Přes 9000!“).
To však není jediný důvod proč samurajského démona chválit. Za zmínku totiž stojí i grafické provedení. Z celého sborníku se právě tato manga nejblíže vzhledově přibližuje mainstreamu. A to není zrovna jednoduchá záležitost, i když to tak možná vypadá. Pár drobných chybiček zpozorovatelných sice je, ale těm se občas nevyhnou ani ti nejlepší mangakové.
Příběh vypráví o dvou sourozencích, kteří z magické knihy osvobodí démona jménem Kurotetsu. Ten jim za odměnu musí splnit každé přání. Na zkoušku si Kisuke přeje, aby démon přivedl k životu tlustého kocoura z jeho oblíbeného komiksu. To pro Kurotetsa není žádný problém. Ten však nastane, když kocour kvůli autorským právům vypadá a chová se naprosto jinak (připomíná Thorova zlověstného bratra Lokiho). Chce si podmanit lidstvo a to tím nejhorším možným způsobem – všechny dny chce přetvořit na pondělky. Ale protože je dobrák, jak sám říká, dá sourozencům a démonovi možnost svět zachránit. Podaří se jim to, nebo bude lidstvo pomalu vyhubeno kvůli každodenním pondělkům? ?
Manga v pěti bodech
- První verze mangy vznikaly již v 11. století.
- Manga v doslovném překladu znamená humorné obrázky.
- Korejské tvorbě v manga stylu se říká manwha, čínská je pak manhua.
- Za nejúspěšnější mangu minulého století lze považovat Dragon Ball, v současnosti se již dlouhou dobu drží na prvním místě One Piece.
- První manga oficiálně vydaná v České republice jsou Dveře chaosu.
Smích má každý rád a každý se rád pobaví u oddechové mangy. V tomto ročníku Vějíře však dostaly přednost spíše mangy, které po přečtení vyvolávají zvláštní pocity. A nedá se říct, že by byly zrovna příjemné. Nejvýraznějšími příklady jsou Abbin Nesmělý – příběh o způsobu obživy bludiček, Krysařova píseň od Alexy & Gitušky – ta vypráví Krysařův příběh ve zkrácené verzi a z pohledu jeho píšťaly – a především Videoteror od dua Jiřího a Antonína Tesařových.
Hlavní hrdina tohoto komiksu nemá po rozchodu s přítelkyní kde bydlet, a proto požádá kamaráda Pepu, se kterým chodil na gymnázium, o dočasný azyl. Ten mu ze staré známosti bez problému vyhoví. Jelikož hrdina nemůže najít práci, nabídne mu jeho kamarád, aby pracoval pro něj. Náplň této práce je prostá – stačí, aby se díval na videokazety a ke každé napsal, jaké filmy obsahují. Kdo by takovou práci nechtěl dělat? Má to ale jeden háček.
Všechny filmy jsou velice zvláštní a špatně nadabované. Po nějaké době hrdina zjišťuje, že tyto filmy vytváří Pepova matka, která nikdy neopustí svůj pokoj. Nic však netočí, filmy z ní prostě vycházejí.
Kresba Jiřího Tesaře není pro mangu zrovna typická. To však ničemu nevadí, protože jeho styl dokonale podtrhuje temnou atmosféru příběhu. Manga beze slov
Ve sborníku se našlo místo i pro několik příběhu, ve kterých nikdo nevydá ani hlásku. U jedné z nich bude muset čtenář zapojit pár mozkových závitů, ostatní jsou ale nenáročné, příjemné a rozhodně potěší.
Přesně taková manga zakončuje letošní Vějíř. Jmenuje se V ateliéru a vytvořil ji Haspien. Jedná se o příběh dvou kluků na kurzu kreslení, kteří se odpoutali od svých rámečků a za pomoci štětců se vzájemně provokují – dokreslují si knír, brýle a spoustu dalších věcí.
Jeden z nich na konci napíše slovo „FIN“, což je skvělá tečka jak za V ateliéru, tak za celým sborníkem české mangy 2013.
Vějíř 2013 by neměl chybět žádnému fanouškovi mangy, protože i ten nejnáročnější z nich si alespoň jednoho oblíbence v široké škále autorů najde. Všechny mangy ve sborníku jsou skvělé a něčím nové. A proč také nebýt hrdý na české autory, obzvláště když je jejich tvorba opravdu originální a nemusel by se za ní stydět leckterý mangaka?
- kol.: Vějíř 2013 – sborník české mangy
- Kobuta, 2013
- obálka: Janiko
- 256 stran, 159 Kč (v e-shopu Fantasye již za 143 Kč)