Malý bratr Coryho Doctorowa není pro "ty nad pětadvacet", Cory Doctorow: Malý bratr
Představte si…
Svět plný strachu a nesmyslných bezpečnostních opatření vedoucích
k absolutní kontrole každodenního života.
Svět, kde občané mizí v tajných věznicích.
Svět, v němž nemůžete být dost paranoidní.
Náš svět. Protože takto ho vidí Cory Doctorow v Malém
bratrovi.
Už název říká skoro vše. Připomene Orwella a jeho diktaturu. Naznačí, že tady je to v počátcích. A pak už paralely nepřekvapí. Sem tam se objeví i narážka na 451 stupňů Fahrenheita, další to klasiku antiutopické literatury. Nelze pochybovat, že o podobnostech, odlišnostech a prolínání motivů mezi 1984, 451 stupňů Fahrenheita a Malým bratrem by se daly psát eseje – stejně jako o skutečnosti, že se tak již děje, nebo v brzké době začne dít.
Celé to má jediný háček. Cory Doctorow nenapsal antiutopii. Naopak, důsledně vychází ze současného světa a nijak jeho kontury nepřekračuje, pouze vede o pár krůčků dopředu. Používané technologie jsou bezprostředně postaveny na existujících. To samé platí o vládní politice, společnosti a jejím přístupu k tématům jako jsou svoboda, bezpečnost, zákon či pořádek.
Malého bratra můžete koupit na Fantasyi již za 251 Kč
Může se ale kniha odehrávající se v blízké – a pravděpodobně vyhlížející – budoucnosti ve Spojených státech nazývat sci-fi? Není to jen berlička, jak se vyhnout označení „politický technothriller“? Pokud ano, stejně to není Malému bratrovi v současné situaci a při všech vzrušených debatách kolem ACTA, SOPA, PIPA co platné. Cory Doctorow napsal především výpověď o světě, tak, jak vypadá v očích sedmnáctiletých. Je to manifest o boji za svobodu ve zdánlivě svobodné zemi. A aby vše působilo čtivě a ještě působivěji, autor to vše prohnal klasickou příběhovou šablonou „muž proti systému“.
Hlavní protagonista není jen tak obyčejný středoškolský student. Je především expert na bezpečnostní opatření – přesněji řečeno, na způsoby, jak se jimi nenechat omezovat. Pubertální revoltování proti systému a ulejvání se z výuky se však jednou zvrtne v menší výlet do tajné věznice. Stačilo být ve špatnou chvíli na špatném místě.
Když se Marcus vrátí domů, zjistí, že svět je naruby a jemu nezbylo prakticky nic. Jeho staré inkognito z počítačového světa je nepoužitelné, notebook napíchnutý, město prolezla bezpečnostní opatření, o jejichž striktnosti se mu nesnilo ani v nejhorší noční můře, a on sám si připadá jako Winston Smith. Stejně jako on přišel o veškeré iluze o vládě. Jenže na rozdíl od Orwellova hrdiny nevolí rezignaci, ale boj do posledního dechu. A tím to celé začíná.
Cory Doctorow se ve své vizi obešel bez orwellovského PRAMINI, LAMINI a MÍRMINI. Vystačí si s válkou proti terorismu a s otázkou, jakýže je to vlastně vztah mezi bezpečností a svobodou. Zatímco Marcus buduje ilegální síť podobně smýšlejících mladistvých, autor vysvětluje a ukazuje. Vlastně spíš kope čtenáře do zadku, aby se probudil do světa, kde kamera visí nad každým rohem a vlády ve jménu bezpečnosti a práv občanů táhnou do boje proti nespoutanosti internetu. S tím ostatně souvisí i hlavní problém Malého bratra – Cory Doctorow má svůj světonázor, a tomu je podřízeno naprosto vše.
Nejde jen o černobílost postav a účelovou charakterizaci. To vše se dá svést na zaujatého vypravěče, protože Marcus sděluje, čím si prošel, a nebere si servítky. Jeho vidění světa je mrazivé, emotivní, působivé. Pokud je čtenáři více než mentálních pětadvacet (jak je vymezen pomyslný bod zlomu, kdy člověk začíná být součástí systému, ztrácí schopnost se zapálit a jít se vším všudy hlavou proti zdi, a naopak relativizuje), začne si klást otázku „Proč, sakra, proč?“
Proč Malý bratr stojí na víře v samospasitelnou moc těch správných, patřičně osvícených médií? Proč Marcusův otec provozuje názorové kotrmelce, proč celkově rodičovský faktor skřípe a působí jako něco nutného do počtu? Proč se obávaná Národní bezpečnost chová jako banda trotlů neschopná poučit se z vlastních chyb? Nejde o to, jak s nimi zametá skupinka stále-ještě-teenagerů, ale o smutný fakt, že s takovými debakly a celkovým přístupem s nimi už asi tak v první třetině nezametli jejich nadřízení. Proč autor nejde až na dřeň, nedovádí situace do logických důsledků, a spolu s A a B neřekne i C a D? Boj proti systému se stává záležitostí skoro romantickou, kde hrdinům nehrozí nic horšího než záchrana na poslední chvíli.
Cory Doctorow v 5 bodech:
- Kanadský blogger, novinář a spisovatel. Angažovanost podědil patrně po trockistickém otci, který se narodil v uprchlickém táboře v Ázerbájdžánu.
- Svůj aktivismus zaměřuje především na problémy ohledně práv v oblasti digitálních médií.
- Jeho prvotinou byl román Down and Out in the Magic Kingdom, který se v knihkupectvích objevil roku 2003. Jedná se o science fiction odehrávající se v 22. století, převážně v kulisách Disneylandu.
- Malý bratr vyšel v dubnu 2008. V roce 2009 získal ceny White Pine Award (kanadská cena určená pro knihy pro mládež), Prometheus Award (cena pro sci-fi literaturu udělovaná Libertarian Futurist Society) a John W. Campbell Memorial Award.
- Odkaz na Orwella není jedinou popkulturní narážkou, kterou lze v Malém bratrovi najít. Druhé Marcusovo „alter ego“ odkazuje na Heinleina a jeho knihu Měsíc je drsná milenka.
Nic z toho ale není chyba spisovatele, který neumí. Cory Doctorow totiž ví, co dělá. Vše skládá do emotivní mozaiky, jejímž účelem je co nejsilněji zapůsobit a vyburcovat „ty pod pětadvacet“, aby se dívali kolem sebe. Aby nebyli loutkami, ale začali si klást otázky. A hledali na ně odpovědi.
Malý bratr – na rozdíl od Velkého – není o depresích ani o beznaději. Je varováním, výzvou k obraně nezávislosti, dokud je čas. To stejné, co dělá z Malého bratra potenciální bibli současné mladé generace, v sobě ale má potenciál umožňující knihu odstřelit jako anarchistickou agitku. Jenže Malý bratr „není pro starý“. Je a priori určen těm, jimž nevadí narušení měšťáckého klidu ani se neošklíbají nad výzvami typu „Lidé, bděte!“. Víc než co jiného připomíná scénu z Matrixu, kdy Morfeus nabízí červenou a modrou tabletu. Protože začíst se do Malého bratra je jako vyrazit na trip za bílým králíkem. A tahle nora je zatraceně hluboká.
- Doctorow, Cory: Malý bratr
- Triton, Praha: 2011
- překlad: Aleš Heinz
- obálka: Yuko Shimizu
- 360 stran, 279 Kč (v e-shopu Fantasye již za 251 Kč)