Warning: Variable passed to each() is not an array or object in /home/html/fantasya.cz/public_html/functions/functions_forum.php on line 36
Mají Nevítaní se špatnou DNA předurčeno stát se vrahem? ~ Fantasya.cz ~ Články


       
Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, přepravní společnosti i Česká pošta bojují s návaly balíků, takže Vám doporučujeme udělat objednávku na našem eshopu nejpozději do neděle 15.12.2019, aby knihy měly šanci dorazit do Vánoc. Samozřejmě budeme vyřizovat i pozdější objednávky, ale už hrozí riziko fatálního zpoždění. Osobní odběry fungují na všech našich prodejnách až do 23.12.

Mají Nevítaní se špatnou DNA předurčeno stát se vrahem?, Sophie Jordanová: Nevítaní

sophie jordan nevítaní

Násilím a brutalitou prosycený svět inspiroval Sophii Jordanovou k napsání knihy Nevítaní. Rovná se vadná DNA přímé cestě do pekla, nebo jde jen o další zoufalý lidský pokus vysvětlit nevysvětlitelné?

Spojené státy americké, rok 2021.

Davy Hamiltonová ví víc než kdokoli jiný, jaké je to stát se obětí ironie života. Ze zázračného dítěte s dokonalými vyhlídkami na budoucnost, krásným přítelem a skvělou kamarádkou se z ní stal vyvrhel společnosti. A to jen na základě jednoho testu – testu, který jí změnil život od základů. Ze všech stran teď slýchá, jaká musí být, pokud je nositelkou vadné DNA. Nestává se však člověk takovým, jakým mu diktují být?

,,Genetická informace nikdy nelže. Pokud se v ní píše, že jsi vrah, jednou se jím určitě staneš.“

Neustálé nutkání vysvětlit lidské násilné pohnutky logickou a přijatelnou cestou se zvrhlo v testování celého lidstva, když vědci došli k poznání, že genetická informace může obsahovat vražednou mutaci. Takzvaný HTS virus, který předpovídá rozvoj násilných tendencí u daného jedince. A neexistují žádné výjimky, místo toho má nositel HTS minimální práva, nehledě na jeho přínos lidstvu v době, kdy nebyl potvrzen test. Nositelé se tak ocitají v parodii na humanitu a zachází se s nimi jako se zvířaty s tváří.

Otázkou zůstává, zda násilí vychází z člověka kvůli genetice, nebo přístupu ostatních lidí. Sama Davy zjišťuje, že odpověď není tak jednoznačná, jak se zdá být. V novém životě získává přátele, ale i nepřátele, v kterých vraždící gen rozhodně převládá. Jediné, co jí zbývá, je zatnout zuby, zapomenout na minulý život a s hlavou hrdě vztyčenou všem ukázat, že ona je tím, kým je – nehledě na okolnosti.

Nevítaní se řadí do žánru dystopického Young Adult a to právem. Hlavní hrdinka, Davy Hamiltovaná se naštěstí řadí do motivujících hrdinek – i přes nepřízeň osudu nehodlá sedět s rukama v klíně. Naopak, rozhodne se s pomocí přátel vzít život do vlastních rukou. Chápe, že minulost jí nikdo nevrátí a soustředí se tedy na budoucnost i přesto, že ta nevypadá zrovna růžově.

Sophie Jordanová v pěti bodech

  1. Sophie Jordanová se narodila v Texasu v USA.
  2. Do světa prorazila se známou sérií Drakie.
  3. Sophie Jordanová je umělecký pseudonym, vlastní jméno autorky zní Sharie Kohler.
  4. Rozhodnutí psát paranormální romance přisuzuje své dlouhotrvající lásce k hororovým filmům a dobrým milostným příběhům.
  5. V současné době žije v Houstonu, se svými dětmi a manželem.

Autorka potěší i milovnice bad boys. Sean, s náležitým vzhledem drsňáka, ale s něžným srdcem jakoby vypadl rovnou z pásu továrny Vysnění drsní sexy chlápci. Je přesně ten typ kluka, který nesmí ve správné young adult chybět. Uhrančivé oči má jen pro hrdinku, stejně jako své srdce (a svaly).

Kniha Nevítaní je psána krátkými úsečnými větami, které podtrhují naléhavost a spád děje. Nejsou tu k nalezení žádná ,,hluchá místa“, příběh plyne jako voda – dokonce i začíná pořádnými peřejemi, které vás vrhnou do příběhu – a než se stačíte vzpamatovat, ocitáte se ve víru děje a vodopádu událostí. Postavy jsou reálně vykreslené, s hrdinkou prožíváte její útrapy, rozčilujete se nad všudypřítomnou nespravedlností a (ano, přiznání je na místě) vzdycháte nad mužským hrdinou.

Nevítaní jsou dobře nakombinovaný akční příběh s milostnou linkou, který zanechá čtenáře s kapkou zamyšlení nad dnešním světem a s pocitem, že druhý díl musí nutně mít.

  • Sophie Jordanová: Nevítaní
  • CooBoo, 2014
  • překlad: Pavla Kubešová
  • 320 stran, 299 Kč
23. ledna 2015, Lýdie Hochmanová

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Nevítaní

Nevítaní
299 Kč 269 Kč