Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, přepravní společnosti i Česká pošta bojují s návaly balíků, takže Vám doporučujeme udělat objednávku na našem eshopu nejpozději do čtvrtku 13.12.2018, aby knihy měly šanci dorazit do Vánoc. Samozřejmě budeme vyřizovat i pozdější objednávky, ale už hrozí riziko fatálního zpoždění. Uvedený termín platí pro dobírky, platby převodem bychom měli mít 13.12. na účtu. Osobní odběry fungují na všech našich prodejnách až do 21.12.

Magie napříč časem i prostorem, Neil Gaiman: Knihy magie

Gaiman Neil: Knihy magie

Neil Gaiman a komiks k sobě jdou jako hrnec a jistá část lidského těla. Sandman by mohl vyprávět. V DC je britský prozaik jako doma a neopouští jej ani v Knihách magie. Mladého učně, ne nepodobného Harrymu Potterovi, tak jeho iniciací provádí třeba John Constantine.

Tim Hunter je brýlatý chlapec, jehož největší starostí je prohánět na sídlišti svůj skateboard a jojo. Tedy alespoň než jej do kouta zaženou čtyři muži, označující se podivnými jmény jako Doctor Occult, a sdělí mu, že existuje magie a on se má stát jejím nejsilnějším provozovatelem. Když promění jeho jojo v sovu, chlapce přemůže zvědavost a nechá se těmi podivnými individui provést světy a časy dosud nevídanými.

Roger Zelazny ve své předmluvě srovnává Knihy magie s tím, jak literární kritika rozebrala mytologické příběhy a shledává, že Gaiman úspěšně splňuje všechna pravidla pro takové vyprávění – začíná odchodem hrdiny ze známého prostředí, pokračuje jeho iniciací, návratem a shrnutím. Ano, je více než pravděpodobné, že má Gaiman podobné literární teorie nastudované a umně s nimi pracuje. Někdy je to ku prospěchu jeho vlastních příběhů, jindy je to ale pouhé předvádění se. Knihy magie žel patří po většinu času do druhé kategorie.

I když se komiksem jako červená nit táhne velmi jednoduchý příběh, jde spíše o vrstvení krátkých scének, zastavení, až obrazů. Bez ladu a skladu se tu na sebe vrství různé mytologie, z nichž nejvíc prostoru dostává ta, která patří komiksovému univerzu DC. Jeho řekněme magické sekci udělal Gaiman velkou službu už v prvním Sandmanovi, je tak logické, že dostal o pár let později další prostor k oprášení ještě většího množství postav. Část cesty, kterou Tima provází John Constantine, je tak vyloženě jednou velkou přehlídkou DCčkových magických klaďasů a záporáků.

Mimo ní se v celkem čtyřech knihách Tim vydá ještě do minulosti, budoucnosti a do Férie, sloužící jako příklad všemožných dalších světů. Více než o vyjádření Gaimanova tvůrčího génia (kterým nešetří ve zmíněném Sandmanovi, ale i třeba v Černé orchideji) v nich přitom jde o exhibici jednotlivých kreslířů, kteří na knihách spolupracovali. Jak je u Gaimanových komiksů dobrou tradicí, jde přitom o ty nejšikovnější z šikovných, často sahající spíše k umělecké malbě než „pouhé“ komiksové kresbě.

Knihy magie jsou krásnou, ale nepříliš zábavnou knihou. Jako by si jejich autor pouze odbyl zakázku pro nakladatelského molocha – i když samozřejmě ve svém svébytném vysoce literárním stylu. Ale možná jich prostě jen nejsou běžní čtenáři hodni, jak dokazuje obdivná předmluva dalšího z mistrů podivného vyjadřování.

  • Neil Gaiman: Knihy magie
  • Crew, 2017
  • Překlad: Viktor Janiš
  • 208 stran, 699 Kč (v e-shopu Fantasye již za 629 Kč)
5. května, David P. Stefanovič

Knihy magie

Knihy magie
Vložit do pytle na zboží  Koupit 699 Kč 629 Kč