Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, dne 4.7. budou všechny naše pobočky zavřené z důvodu dovolené. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.

Lovecraftovské příběhy se vrací potřetí na Černých křídlech Cthulhu, S. T. Joshi (ed.): Černá křídla Cthulhu 3

cerna-kridla-cthulhu-3

I když nás mistr hororu z Providence opustil už v roce 1937, jeho odkaz žije nadále. Psát povídky v lovecraftovském stylu je stále populární kratochvílí nejednoho autora a každou chvíli vychází nějaká nová antologie. Sérii sborníků povídek s názvem Černá křídla Cthulhu má na svědomí S. T. Joshi – H. P. L. odborník na slovo vzatý – a nakladatelství Laser Books nedávno vydalo už její třetí díl.

Od druhého dílu počet stránek nepatrně stoupnul, zato povídek je v knize tentokrát pouze sedmnáct. Většinou mají příjemný rozsah okolo šestnácti stránek, což je množství ideální na přečtení před spaním. Editor opět vybral samé ostřílené autory, co už mají na kontě nespočetně povídek, i když jejich jména již tradičně českým čtenářům nejspíš moc neřeknou. A opět se objeví i ti, kteří již svojí tvorbou přispěli do předchozích dílů antologie, jako třeba W. H. Pugmire, Caitlín R. Kiernanová a Darrell Schweitzer.

Všechny povídky mají něco z kosmicismu a strachu z neznáma, který byl pro Lovecraftovo dílo tak příznačný. V některých příspěvcích se dokonce zmiňuje autor mythosu osobně a dvě z povídek, Houdinky od Jonathana Thomase a Zpoza neznámého světa Briana Stableforda, dokonce volně navazují na Lovecraftův příběh From Beyond. Tím ale výčet společných elementů děl v antologii končí – výběr je totiž skutečně rozmanitý.

Od každého trochu

Kromě příběhů o stupňujícím se děsu ve všech možných podobách (ať už jde o nestvůru žijící na hranici snění, na vrcholku kopce anebo na druhé straně portálu zkonstruovaného šíleným doktorem), lze tentokrát narazit i na ty více vyprávěcí. Takový je třeba Zdivnor od Donalda Tysona. Vypráví příběh muže, kterému bylo diagnostikováno velmi pokročilé stádium rakoviny, aby se vzápětí propadl zdí do neznámého světa. Jedná se o jednu z nejdelších povídek a svým zasazením občas připomíná Stín nad Innsmouthem.

O pestrost není nouze nejen mezi zápletkami, ale i ve způsobu podání. Například duo Pugmire–Salmonsonová zvolilo ve své povídce Pod arkhamským měsícem, vyprávějící krátký příběh znetvořeného rodu z Arkhamu, velmi zajímavý přístup, kde se skoro až poetické popisy mísí s naturalistickými pasážemi. A Joseph S. Pulver v příspěvku s názvem Černými schodišti pod zem zase používá výhradně krátké heslovité věty, a jeho dílo tak má netradiční tempo.

S. T. Joshi v pěti bodech

  1. Sestavil, napsal či editoval přes 200 knih.
  2. Jednou z jeho nejznámějších prací je biografie Lovecrafta, nesoucí název I Am Providence: The Life and Times of H. P. Lovecraft
  3. Již delší dobu dělá na projektu, jehož cílem je publikace zachovalých Lovecraftových dopisů.
  4. Za svoji práci byl odměněn spoustou cen, kupříkladu British Fantasy Society Award či World Fantasy Award.
  5. Vydal i kritické práce zaměřené na jiné autory, například na lorda Dunsanyho.

Je samozřejmé, že se všech sedmnáct povídek nemůže zalíbit každému. Díky pečlivému výběru S. T. Joshiho a skvělému překladu Milana Žáčka ale žádná z nich nepůsobí nepatřičně a všechny mají v antologii své místo, i když tentokrát by se těžko hledal příběh, který nad ostatními vyloženě vyniká. Někdy můžou lovecraftovské motivy působit lehce vynuceně, případně čtenář nebude spokojený se způsobem, jak se daný autor popasoval se závěrem, ale ve výsledku jsou všechny povídky dobře napsané a není třeba času stráveného jejich čtením litovat.

Třetí Černá křídla Cthulhu rozhodně nepatří mezi nenáročné čtení. Ten, kdo hledá lehké oddechové povídky, se bude muset porozhlédnout jinde. Čtenář totiž musí knihou postupovat pomalu, uvažovat nad dějem a nechat se pohltit atmosférou. Přesto ani s takovým přístupem není možné, aby se mu plně zalíbily všechny povídky ze souboru – možná proto, že jsou natolik odlišné. Ovšem pravděpodobně každý příznivec H. P. Lovecrafta si v této antologii něco najde.

  • S. T. Joshi (ed.): Černá křídla Cthulhu 3
  • Laser-books, 2017
  • Překlad: Milan Žáček
  • Obálka: Jason Van Hollander
  • 344 stran, 369 Kč (v e-shopu Fantasye již za 332 Kč)
16. září 2017, Jan Holan

Černá křídla Cthulhu 3

Černá křídla Cthulhu 3
Vložit do pytle na zboží  Koupit 369 Kč 332 Kč