Warning: Variable passed to each() is not an array or object in /home/html/fantasya.cz/public_html/functions/functions_forum.php on line 36
Lord z planety Země ~ Fantasya.cz ~ Články


       
Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, v nejbližších dnech budou z důvodu nařízení vlády až do odvolání uzavřeny naše pobočky v Ostravě, Praze a Brně:
Objednávky přes PPL a poštu budou v omezenějším režimu nadále odcházet. Osobní odběry jsou po tuto dobu pozastaveny. Vzhledem k výpadkům v distribucích může kompletování objednávek trvat delší dobu. Napište nám prosím do poznámky, pokud můžeme poslat objednávku i nekompletní. Děkujeme za pochopení a těšíme se na vaši návštěvu.

Lord z planety Země, Sergej Lukjaněnko

Lukjaněnko Sergej: Lord z planety Země

Kniha Lord z planety Země je ve skutečnosti trilogie složená z knih Princezna stojí za smrt, Neexistující planeta a Skleněné moře.
První díl, který je dějem i rozsahem lehce nad 110 stran spíše povídkou, je dobrodružství plné akce, ve kterém se ukáže, co může začít záchranou holčičky před několika lumpy. Mohlo by se to stát i vám, že vám pak holčička dá prsten a zeptá se, jak dlouho na ni vydržíte čekat. Možná že i vy se v dalších letech stanete nedostudovaným lékařem se zkušenostmi ze speciální jednotky, který zabíjí svůj život beze smyslu s partou chuligánů. A možná i vás zavolá holčička-princezna přes půl vesmíru, abyste zachránili její planetu.
Ano, skutečně jde o napůl pohádkový příběh připomínající Dobrodružství Johna Cartera na planetě Marsu. Věrnost se vyplácí, hrdinové riskují život pro princeznu, blýskají se kouzelné (jednoatomové) meče, konají se souboje a princeznu dostane vítěz. Nad vším se vznáší lehký opar neskutečna a tajemní Rozsévači, jejichž technika je vyspělá i v porovnání s civilizací létající mezi hvězdami a podezřele připomíná magii. Space opera v klasickém duchu.

Druhá kniha je již mnohem vážnější. Hrdina-lord se pokouší zjistit, proč je Země „neexistující“ planetou, na kterou se lze jen velmi těžko dostat. Proč ji Rozsévači zavrhli a prokleli? Nebo je to úplně jinak?
I tento román je space opera, ve které se cestuje vesmírem, bojuje v kosmu i na zemi a na množství planet se hemží bezpočet životních forem. Oproti předchozímu dílu je však tento daleko hlubší a často se v něm odrážejí myšlenky o přátelství, věrnosti a lásce.
Román přímo navazuje na předchozí díl a čtenář dostane odpovědi na mnohé otázky, které nebyly dříve objasněny. Autor nás provede po několika planetách a podíváme se na život ve vesmíru z mnohem globálnějšího hlediska.
Rovněž propracovanost postav je na vyšší úrovni a je poznat, že autor v průběhu psaní nabýval jistotu a do textu vkládal stále složitější motivy.

Třetí kniha je filozoficky pojatým románem, ve kterém sice nechybí akční složka, ale převahu mají úvahy nad mírem, válkou, láskou, přátelstvím a dalšími, zcela vážně pojatými tématy.
V knize se uzavírá kruh a zjišťuje se, proč Rozsévači dělají to, co dělají, a jak zabránit totální mezihvězdné válce s rasou, kterou lze jen těžko pochopit.
Ze všech knih je tato nejvážnější, nejpomalejší a nejsložitější. Na rozdíl od předchozích dílů je zde tempo vyprávění obětováno obsahu a román rozhodně nelze považovat za space operu. Je to spíše rozbor lidských tužeb a násilí v lidech s jednoznačně protiválečným zaměřením, to vše zabaleno do líbivého SF kabátu.

Celkově je výsledek rozporuplný. Od pohádky o záchraně princezny na vzdálené planetě se dostáváme ke space opeře, kde je hlavním tématem přátelství. Od space opery přecházíme k vážnému, filozoficky laděnému románu, který je plný hlubokomyslných dialogů a pojednání o lidské povaze. Všechny knihy jsou nadprůměrné, ale každá z nich je určena jinému čtenáři. Nebude patrně mnoho těch, kterým se budou zamlouvat všechny tři knihy s natolik odlišnými tématy.

  • Sergej Lukjaněnko: Lord z planety Země
  • vydal: Triton, Argo, Praha 2009
  • přeložili: Pavel Weigel, Eva Bůžková
  • obálka: Jan Doležálek
  • 532 stran / 298 Kč
3. března 2010, Piter

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Lord z planety Země

Lord z planety Země
Vložit do pytle na zboží  Koupit 349 Kč 314 Kč