Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, 28. 4. 2023 trvale zavřelo pražské knihkupectví Fantasya. Osobní odběry na prodejně už není možné vyřídit. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.

Lhář, Jakub Ćwiek

Lhar1_Majkl

Andělé jsou pro většinu lidí přímo symbolem nadpozemské krásy, dobra, čistoty a mírumilovnosti. A jaksi se už zapomíná na to, že i tato téměř polobožská stvoření se dokáží pořádně „rozohnit“, když jde o to potrestat zatvrzelé hříšníky protivící se vůli Páně. Když se to však vezme kolem a kolem, vlastně se tomu nelze ani divit. Jde tady přece o spásu lidské duše! To už stojí za trochu té námahy. Navíc, čím více lidí nakonec najde cestu do ráje, tím méně jich propadne peklu nebo, nedej Bože, zbude jiným bohům.

Proto je třeba přizpůsobit se moderní době, a začít myslet co nejvíce kreativně a flexibilně. Lidí směřujících k nebeským branám totiž vůčihledně ubývá. Plamenné meče a svaté zanícení sice stále mají svou váhu, ovšem andělé jsou v boji o věřící poněkud handicapováni omezeními vyplývajícími už ze samotné jejich podstaty. To je také důvod, proč do svých služeb angažují Lokiho, nordického boha přetvářky a klamu. Je to totiž mistr svého oboru a tak může bojovat s jejich protivníky a konkurenty těmi nejšpinavějšími a nejpodlejšími zbraněmi, přičemž křídla andělů dál zůstanou sněhobíle čistá. Prostě geniální řešení hodné samotného Machiavelliho!

A tak se Loki stává nájemným expertem, kterého posílají „hasit“ ty nejsložitější a nejzapeklitější případy. Používá sice značně neortodoxní a mnohdy až skandálně šokující metody, většinou za hranou slušného vkusu, ale nadprůměrné výsledky mu nikdo nemůže upřít. Co na tom, že lidé při jeho akcích mají zvýšené procento úmrtnosti, jen když si to po smrti namíří tam nahoru. Navíc Lokiho inovace jsou ve své brutální jednoduchosti neobyčejně účinné. Například problém sebevrahů, kteří by jinak po své smrti natrvalo propadli peklu, řeší tím, že je těsně před smrtí sám zabije. Tím se potenciální sebevrazi rázem přesouvají do kolonky nevinně zavražděných, což je pro Nebe mnohem přijatelnější pozice. Jak elegantní, jak geniálně prosté…

Mladý polský autor Jakub Ćwiek nabízí ve své debutové knize Lhář hned několik originálně pojatých příběhů propojených postavou hlavního hrdiny, boha klamu Lokiho, jež se toho času ocitá v andělských službách. Jeho texty přitom staví na svěžích, neotřelých nápadech, velmi dobře propracovaných zápletkách, překvapivých zvratech a nečekaných rozuzleních. Nechybí v nich akce ani inteligentní humor, často ovšem v dost temných barvách. Ćwiek na více než dvou stech stranách ukazuje, že umí psát natolik poutavě, že čtenáře ihned vtáhne do děje a bez větších problémů ho přiměje, aby prožíval příběh spolu s hlavním hrdinou a ještě se při tom královsky bavil.

Hlavní zásluhu na tom má samozřejmě sám Loki, kterého autor stylizuje do role sice poněkud cynického, ale přesto poměrně sympatického parchanta, který sice dává na odiv své drsňáctví, bezohlednost a protřelost životem, ale ve skutečnosti není tak úplně zkažený, a někde uvnitř má dokonce i něco, čemu by se dalo říkat svědomí. To mu ale nijak nebrání, aby nedotahoval své šílené nápady kořeněné kanadskými žertíky až do úplného konce. Ať už to stojí, co to stojí. Navíc nikdy nezapomene utrousit nějakou tu drsnou hlášku a události komentuje s nadhledem a sžíravou ironií, která nešetří nikoho a nic. Ani jeho samotného. Jako bůh si to asi může dovolit.

Zajímavé jsou i kulisy, v nichž se jednotlivé Lokiho eskapády odehrávají. Autor je dovedně střídá, takže si čtenář nemůže stěžovat na stereotyp či nudu. Ćwiek mu nabídne krátkou exkurzi do Valhaly, vezme ho do ležení andělských vojsk, a následně „vláčí“ po různých zemích současného světa. Prostě všude tam, kam Lokiho jeho práce zavede. A to ani nemluvím o tom, že se čtenář seznámí se spoustou fascinujících postav, od samotných archandělů, přes různé bůžky a démony, až po rozmanité zástupce lidské rasy, vrahy a násilníky počínaje, a svůdnými ženami konče. Jak se zdá, pracovat pro anděly je opravdu terno! I když zrovna nejsou úplně takoví, jak si je lidé představují. V Ćwiekových příbězích jsou totiž mnohem lidštější a proto i pochopitelnější ve svých slabostech a vášních, což dává Lokimu možnost získat to, po čem prahne. Chcete vědět, co to je? Tak to si budete muset Lháře přečíst.

  • Jakub Ćwiek: Lhář
  • překlad: Robert Pilch
  • obálka: Piotr Cieśliński
  • vydal: Triton, Praha 2011
  • 224 stran / 199 Kč
21. května 2011, Martin Fajkus

Diskuze k článku

Ad Lhář
tess - 18. 08. 2011 10:16

Navštivte facebookovou stránku knihy "Lhář" Jakuba Ćwieka! :-) http://www.facebook.com/pages/Lh%C3%A1%C5%99/143590849062308
Lhář (Facebook)
tess - 18. 08. 2011 10:17

Navštivte facebookovou stránku knihy "Lhář" Jakuba Ćwieka! :-) http://www.facebook.com/pages/Lh%C3%A1%C5%99/143590849062308

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Lhář

Lhář
199 Kč 179 Kč