Warning: Variable passed to each() is not an array or object in /home/html/fantasya.cz/public_html/functions/functions_forum.php on line 36
Let nočních dravců ~ Fantasya.cz ~ Články


       
Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, v nejbližších dnech bude z důvodu nařízení vlády ve výdejních místech tato provozní doba:
Arrakis Brno: Od 16.3. dokud vláda nedovolí. zavřeno
Fantasya Praha: Od 16.3. dokud vláda nedovolí. zavřeno
Matrix Ostrava Od 16.3. dokud vláda nedovolí. zavřeno
Objednávky přes PPL a poštu budou v omezenějším režimu nadále odcházet. Osobní odběry jsou po tuto dobu pozastaveny. Děkujeme za pochopení a těšíme se na vaši návštěvu.

Let nočních dravců, Raymond E. Feist

Feist Raymond E.: Válka Temných - Let nočních dravců

Jak to tak vypadá, teroristům a dalším přisluhovačům zla nestačí, že jsou postrachem našeho světa. Nejsou už před nimi bezpečné ani světy vymyšlené! Také samotná Midkemie Raymonda E. Feista se musí potýkat s jejich podvratnou činností.

Naštěstí je tu konkláve stínů, tajná nadnárodní organizace, která bdí a snaží se jejich akce hned v zárodku mařit. Nemá to ale lehké, protože vůdce „záporáků“, temný mág Leso Varen, má víc životů než kočka a skrývá se lépe než Usama bin Ládin. Jen se ho podaří expresně poslat do pekla, už vystrkuje růžky někde jinde.

Po fiasku akce v Olasku se přesunul do Velké Keshe, aby tu spustil další ze svých brutálně zákeřných plánů. Když se začínají množit podezřelá úmrtí keshanských šlechticů, agenti konkláve za tím vidí Lesovu ruku. Ale protože temný mág může měnit těla jako ponožky, je neobyčejně těžké ho dopadnout. Nezbývá tedy než trpělivě pátrat, sbírat střípky informací a skládat je k sobě. Ovšem času je proklatě málo. Blíží se svátek Banapisu a Leso je už téměř připraven spustit svou šou…

První část Feistova nového cyklu Válka Temných navazuje na události závěrečného dílu Konkláve stínů, Návrat vyhnance. Po Spearovi Sokolovi a napravenému Kašparovi z Olaska se tu dostává ke slovu další z hrdinů, Pugův syn Caleb. Právě na něj a jeho adoptivní syny Tada a Zanea se nyní soustřeďuje hlavní pozornost autora. Ten však nezapomíná ani na další známé postavy – Speara, bývalého nájemného vraha Amafiho, Kašpara či samotného Puga. Každý z nich se po svém zapojí do nové smrtící hry, která se v hlavním městě Velké Keshe rozehrává.

Děj příběhu se svým pojetím blíží téměř špionážnímu románu. Přímo se hemží léčkami, dezinformacemi, speciálními agenty, tajnými organizacemi i fanatickými vrahy. Proti konkláve stínů stojí sice šílená, ale zároveň nesmírně inteligentní mysl. Leso Varen ze svého úkrytu dovedně manipuluje jednotlivými postavami, takže se často zdá, že je o několik tahů před protivníky. Konkláve se však nevzdává. Je to hra kočky s myší, ale teprve ve finále se ukáže, kdo je kočka a kdo myš.

Téměř stejně obratně jako Leso s konkláve manipuluje i Feist se čtenáři. Daří se mu je udržovat v napětí až téměř do konce knihy, protože stále není jasné, kdo je nedobrovolným hostitelem šíleného mága a jaké jsou vlastně jeho plány. Autor příběh rozehrává v několika rovinách, aby čtenáři umožnil přístup k většině informací. Své muže posílá jak do vládnoucích vrstev, tak do podsvětí. Navštíví s nimi ložnici samotného císaře, nejluxusnější hernu ve městě i zločinci obývané kanály a stoky.

Let nočních dravců je napsán ve specifickém feistovském stylu, který kombinuje dobrodružný příběh s klasickou fantasy. Nijak sice nevybočuje z řady, pro svou čtivost a profesionální zpracování však jistě nebude zklamáním. Velmi dobře navíc vypadá i obálka Michala Ivana. A jen tak na okraj. Pokud si do příběhu promítnete události ze současné americké války s terorismem, najdete překvapivé množství shodných bodů.

  • Raymond E. Feist: Let nočních dravců
  • vydal: Wales, Praha 2006
  • přeložila: Simona Holubcová
  • obálka: Michal Ivan
  • 341 stran/ 249 Kč
2. listopadu 2006, Martin Fajkus

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Válka Temných 1 - Let nočních dravců

Válka Temných 1 - Let nočních dravců
Vložit do pytle na zboží  Koupit 249 Kč 224 Kč