Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Les – Kdo se bojí, nesmí po setmění do lesa!, Chelsea Bobulski: Les

Bobulski Chelsea: Les

Každá rodina má nějakou Achillovu patu, tajemství, jež je příliš bolestivé na to, aby se o něm mluvilo. Pár kostlivců ve skříni, šílený příbuzný, nebo nezdařilé přešlapy předků, nejsou nic ve srovnání s familiárním dědictvím Winter. Dívka totiž do vínku dostane prapodivný odkaz. Její rodová linie patří ke strážcům, ochráncům lesa, do něhož ústí nejrůznější časové portály. Dívenka, stejně jako mnozí před ní, má zabránit tomu, aby se některá nebohá duše ztratila v časoprostoru, do nějž nepatří. Pokud by se někdo nedej bože zatoulal a změnil historické události, mělo by to nedozírné následky pro celou lidskou populaci.

Její řemeslo je vskutku zajímavé, má možnost potkat mnoho kultur, osob z různých koutů světa. Navíc místo, kde pracuje se tváří opravdu mírumilovně, tedy až do chvíle, kdy v něm její otec nalezne svou smrt. Tragicky sejde z cesty, která je strážcům vyhrazena a skončí neznámo kde. Dospívající středoškolačka po něm musí převzít nejen veškeré povinnosti, ale i starost o matku, která se se skonem svého chotě vyrovnává jen velice těžko. Krátce po nešťastné náhodě navíc lesní porost napadne neblahá nákaza a klidný háj se začne měnit v pulzující bestii!

Les hraje na strunu milého, leč pramálo komplikovaného příběhu se zajímavým námětem. Autorka pohlíží na stále populárnější motiv cestování v čase novýma očima. Samotný exteriér, jenž je i v názvu díla, představuje místo, které je jakýmsi středem mezi dvěma dimenzemi – minulostí a současnosti, ve které přebývá i pilotní postava. Samotná existence takovéhoto průniku skýtá mnohé hrozby k využití mocné síly, která je v jeho středu naakumulovaná, s čímž si Chelsea Bobulski aktivně pohrává.

Chelsea Bobulski v pěti bodech

  1. Narodila se v Ohiu.
  2. Vyrostla na filmech z dílny Walta Disneyho a Broadwayských muzikálech.
  3. Promovala na Ohio State University z oboru archeologie.
  4. Krátce po promoci si vzala svého spolužáka. Nyní žije v Ohiu se svým manželem, dcerou a psem.
  5. Les je její literární prvotinou.

Hlavní hrdinka je příjemným překvapením na poli klasického young adult motivu. Zprvu by se mohlo pozdávat, že to bude ufňukaná hromádka neštěstí proklínající svůj životní úděl. Brečící nad odepřením klasického života dospívající zlaté mládeže, který v sobě zahrnuje, party, flirtování a spoustu make-upu. Jenže děvče takové není, jistě sem, tam si trochu zalamentuje nad stále se opakující rutinou každodenní existence, ale rozhodně s tím čtenářům neleze na nervy. Chová se racionálně, s rozmyslem a snaží se využívat chladnou hlavu.

Jelikož se jedná o počin, který je primárně zaměřen na mladé dospělé, tak se nelze vyhnout romantickým epizodám. Džentlmen z osmnáctého století a osamocená pana v nesnázích z doby o tři století později? Známý mix, který funguje skvěle a má toho skutečně mnoho co nabídnout. O úsměvné momenty, které tkví zejména v technické rozdílnosti obou výše zmíněných datací, tak není nouze. Menší hormonální poblouznění lze snadno přejít. Lehce zamilovaná linie příběhu vůbec neškodí, naopak do něj perfektně zapadá. Jelikož se myšlenky pilotní protagonistky netočí jen kolem krásných očí a mužných svalů, tak uchlácholí jak romantické duše, tak i milovníky fantasy, pro které tyto „lehčí“ pasáže představují malou pauzu v jinak velice nadupaném ději.

Dění sice pomalu, ale zato jistě nabírá detektivní spád. Stále rychleji se šířící virus, ale i občasné flashbacky do minulosti jen napomáhají k celkové gradaci. Úvod, pátrání i samotné odhalení se ovšem musí vměstnat do necelých tři sta stran, a tak se čtenář musí smířit s některými trochu nedotaženými detaily. Knize by rozhodně větší tloušťka slušela, jedná se sice o milou magickou jednohubku, ale otevřený konec je doslova nervy drásající. Dle všech dostupných informací se jedná o samostatný počin, i když konkrétně v tomto případě by pokračování rozhodně k újmě nepřispělo.

Jako nejlepší období pro četbu této knihy lze doporučit buď konec léta, či snad začátek podzimu. Usaďte se pohodlně na dece v přírodě, naslouchejte jejím zvukům v podobě ševelení listí a užívejte si nevšední fantaskní zážitek.

  • Chelsea Bobulski: Les
  • CooBoo, 2019
  • Překlad: Nika Exnerová
  • 288 stran, 299 Kč (v e-shopu Fantasye již za 269 Kč)
26. května, Anastasja Višťalová

Les

Les
Vložit do pytle na zboží  Koupit 299 Kč 269 Kč