Legendy: Draci, Bronec Michael (ed.) a Kočí Jakub D. (ed.)
Přesně tak tato nezvykle rozsáhlá antalogie má opravdu mnoho způsobů užití, ale pro účely této recenze bychom se asi mohli zaobírat tím nejtradičnějším – tedy čtením. A není to žádné lehké čtení, protože je to opravdu hutný špalek. Impozantní není jen počet stran. Kniha je velkolepě pojata v každém ohledu – mnoho autorů, mnoho ilustrací a celé to završuje několik teoretických pojednání. Výprava knihy je opravdu povedená, jak se na takový počin sluší a patří. A to jsem ještě nezmínil krásné monstrum Jany Šouflové vyjímající se na obálce.
Přestože jde o sborník točíci se okolo jednoho tématu, rozmanitost žánrů je až překvapivě veliká. Najdeme tady v podstatě úplně všechno – od pohádkové fantasy, přes akční kousky až po poctivou sci-fi. Nechybí ani mnoho humoristických povídek, jenž někdy sklouzávají až k parodiím na tradiční dračí příběhy. Neméně rozmanitý je i výběr autorů. Ostřílení matadoři a nováčci si místo dělí skoro půl na půl. Rozhodně to vybízí ke srovnání, které naštěstí nedopadne špatně ani pro nováčky a ani pro čtenáře. Kolikrát ani nepoznáte, že čtete povídku od „zelenáče“.
Veteránům mnoho prostoru věnovat v recenzi nebudu, protože většinou dostanou své pověsti. Pavlovský dodal jako obvykle vtipnou a nápaditou „kecačku“, Ríša jednoduchou dobrodružku v nejlepším slova smyslu, Renčín hned dvě poměrně netradičně pojaté povídky,Ivana Kuglerová historickou fantasy jako řemen a klasiku na téma Rytíř a drak, Lukačovičová zase okultní detektivku z prostředí corridy. Jako velice povedené se projevily hned dvě povídky z rozsáhlejších celků – Martin D. Antonín zavzpomínal na předsukubí časy a dodal prequel k příběhům o trpasličím bojovníkovi Trpovi a Míla Linc nás zase jednou zavedl do kraje Vysočiny a Černého hvozdu. Jako jediné drobné zklamání můžeme brát nevyužitý potenciál originálního pojetí draků ve sci-fi Jany Rečkové, jejíž povídka doplácí na absenci napětí a malé soudržnosti příběhu.
Z nováčků si zaslouží vypíchnout Tomáš Bandžuch s příběhem o lovu draka spojeného s honem na revolucionáře bouřících se proti totalitnímu systému. Jindřich Rohlík nám zase předvede, jak by to vypadalo, kdyby Harry Potter byl holka a magickou moc by čerpal ze sexuálního aktu, Helena Soukupová-Clarková oživila staré skotské pověsti v moderní Británii v příběhu, ve které k záchraně draků své síly spojí čarodějka a genetik. Nápaditou, i když poněkud megalomanskou akční jízdu a zase předvádí ve své povídce Sidha Apollyon. S draky se vůbec nemazlí Hanka Vránová, která za hlavní postavy určila poměrně nepravděpodobnou dvojku – nájemného vraha a obtloustlou poslední dračici.
Lehkou slabinou sborníku tak můžou být krátké povídky. Většinou totiž postrádají dostatečně údernou pointu a leckdy ani jejich téma samo o sobě není nosné. Největším úletem je nepochybně Studie o Vlkodracíh, u níž jsem nepostřehl nic, co by mohlo čtenáře zaujmout. Ale těch pár stránek naštěstí proletíte jako nic. Ale nemůžeme přece očekávat, že každá ze skoro třiceti povídek sedne všem čtenářům.
Nemůžu nezmínit množství bonusů a doplňků, které knihu doprovází.
V první řadě to jsou samozřejmě tři teoretická pojednání – Medek
nám na úvod poví něco o dracích v našich luzích a hájích, navíc
přispěl i jednou dračí básní, které na vás vyskočí uprostřed
povídek, i když bych ji spíše uvítal mezi bonusy. Jan Kantůrek zase shrne
výskyt draků v našich pohádkách a dojde k závěru, že jich tam moc
není. Poslední teoretický článek je od Františky Vrbenské, které
čtenářům podstatně rozšíří dračí obzory, neboť draci se skrývají
v mnoha různých podobách na místech, kde byste je patrně nečekali.
Vnitřní ilustrace Jakuba D. Kočího mají povětšinou lehce karikaturní
charakter, ale jejich rozmanitost je příliš velká na to, aby šly shrnout
několika slovy. Netradičně jsou pojaty i medailonky autorů, už opravdu
poslední bonus knihy.
Myslím, že jde o knihu která v mnoha směrech potěší nejen zaryté
drakomily, ale každého příznivce fantastiky. Pokud ne, můžete knihu vzít
a jít ji otlouct editorům a nakladateli o hlavu. Pokud by vám to nestačilo,
tak jí můžete počastovat i mou hlavu. Přece jen jsem já ten recenzent,
který vám ji vřele doporučil a donutil vás tahat tak těžký náklad
z knihkupectví.
Na závěr už jenom jedno malé varování ministerstva zdravotnictví–
nesnažte se přečíst celou knihu najednou, protože konzumace velkého
množství draků způsobuje kocovinu!
- Bronec Michael (ed.) a Kočí Jakub D. (ed.): Legendy: Draci
- Strajy na Vrbě, Praha 2010.
- Obal Jana Šouflová
- 800 stran / 450 Kč.