Legendární román Ayn Randové je oslavou objektivismu, Ayn Randová: Atlasova vzpoura
Jedno z nejzásadnějších děl moderní americké literatury se po 57 letech od svého prvního vydání dočkalo také českého překladu. Nakladatelství Argo a Dokořán spojily své síly a přináší našim čtenářům více než tisícistránkový opus Atlasova vzpoura od americké filosofky Ayn Randové. Má ovšem tato bible objektivismu co nabídnout i v našich zeměpisných šířkách, anebo se jedná pouze o raritu, která bude zdobit knihovny fajnšmekrů?
Americká spisovatelka a filosofka Ayn Randová se narodila v Rusku, odkud v roce 1926 emigrovala do USA. Do podvědomí miliónů lidí po celém světě se zapsala nejen díky svým jedinečným románům, ale také díky své filosofii, které se naplno věnovala a rozvinula ji do nevídaných rozměrů. Objektivismus je navíc všudypřítomný i v jejích knihách a právě Atlasova vzpoura je tímto směrem protkaná od začátku až do konce.
Zatímco je ve Spojených státech tento směr všeobecně přijímán a znají jej miliony lidí, kteří v něm nacházeli a stále nachází útočiště, u nás moc známý není, a proto rozhodně nezaškodí se s tímto směrem a vlastně celým myšlenkovým odkazem Ayn Randové blíže seznámit na internetových stránkách www.aynrand.cz. I díky této stránce bude některým čtenářům dávat tisícistránkový opus větší smysl.
Randová sepsala vskutku jedinečné literární dílo, ve kterém se střetává řada literárních žánrů. Ve svém románu tak autorka využívá postupy klasické science fiction, detektivky i nezanedbatelné romantické linie. Přesto není jednoduché knihu kamkoliv zařadit a možná je to tak i dobře. Zůstává jedinečným solitérem, který přitahuje stále nové a nové čtenáře.
Ayn Randová v pěti bodech
- Americká spisovatelka a filosofka ruského původu.
- Zakladatelka a autorka nového směru, objektivismu.
- Atlasova vzpoura vychází v českém překladu 57 let od prvního vydání v USA.
- V českém překladu vyšel i druhý nejúspěšnější román Zdroj (2000).
- Posledních dvacet let svého života se věnovala hlavně osvětě a šíření svého filosofického směru.
Samotný děj zasadila autorka do dystopické budoucnosti Spojených států, jež jsou v té době silně socialisticky založeny. Jenže jak to tak bývá, nic není ideální a ve světě Ayn Randové už vůbec ne. Nejschopnější a nejvlivnější byznysmeni, vědci, vynálezci a vůbec všichni, na jejichž ramenou spočívá samotný běh světa, se rozhodnou, že všeho bylo dost a vyhlašují stávku. Odtud i metaforická premisa knihy, v níž bájný Atlas, který na svých ramenou nese svět, se rozhněvá a svět z ramen shodí. Kam ovšem toto povede, a co se stane se samotnou společností?
Zatímco koncept celé knihy je jedinečný a skýtá v sobě řadu skvělých nápadů a možností, Randová se ho rozhodla natáhnout až do krajnosti, která rozhodně řadu čtenářů odradí. Přesto se i přes svoji délku čte samotná kniha lehce a děj ubíhá mílovými kroky kupředu. Daleko zásadnější problém pro českého čtenáře nastává ve chvíli, kdy se zaměříme na samotný objektivismus, který není v našich poměrech nikterak známý.
Ne nadarmo je dílo Ayn Randové řazeno po bok Farmy zvířat nebo 1984 od George Orwella, které i přes svůj věk dokáží stále čtenářům nabídnout zajímavý pohled na ideologie, které se již zhmotnily v minulosti nebo mohou zhmotnit v budoucnosti. Jenže zatímco jsou Orwellovy knihy českým čtenářům známé a blízké – už jen díky komunismu a marxismu-leninismu, v němž jsme sami žili – k myšlenek Ayn Randové si budou lidé hledat složitější cestu, k čemuž nenapomáhá ani samotná délka knihy.
Přesto v sobě Atlasova vzpoura skrývá mnohé, jen je potřeba si odmyslet až nesmyslně černobílý svět, který Randová stvořila. Tato kniha ostatně není odrazem každodenní reality, ani tradiční science fiction, ale ukazuje svět takový, jaký by mohl a měl být. Autorka se zde opírá do základních myšlenek, které více než dva tisíce let utvářejí dějiny našeho světa. Bohužel ta přehnaná černobílost a místy až ideálnost, tak trochu podkopává samotný příběh. Je ovšem potřeba si uvědomit, že Atlasova vzpoura je ve své podstatě propagandistický text, ve kterém je oslavován právě objektivismus.
Ayn Randová si své místo díky Atlasově vzpouře mezi velikány rozhodně zaslouží. Svým pojetím dokáže zaujmout a přilákat miliony čtenářů. Bylo by možná nasnadě zařadit toto dílo do doporučené četby pro studenty politologie a humanitních předmětů, protože je možné, že o této filosofii ještě uslyšíme. Co ovšem české čtenáře moc nepotěší, je cena, která vystoupala možná až příliš vysoko. Na druhou stranu za své peníze dostanete jedinečný kousek, který sice není úplně jednoduchý na celkové pochopení, ale bezpochyby bude ozdobou knihovny a nabízí výjimečně zajímavý filosofický pohled na svět.
- Ayn Randová: Atlasova vzpoura
- Argo,Dokořán, 2014
- překlad: Aleš Drobek
- obálka: Pavel Růt
- 1110 stran, 998 Kč (v e-shopu Fantasye již za 898 Kč)