Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, v období 2.1. - 15.2. je pražské knihkupectví Fantasya zavřeno z důvodu rekonstrukce prodejny. Osobní odběry na prodejně tedy v tomto období nebude možné vyřídit. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.

Legendární Gaimanův Sandman se vrací v komiksové podobě od sedmi kreslířů, kol.: Věčné noci (Sandman 11)

Gaiman Neil: Sandman 11 - Věčné noci

Po letech se znovu vrací rodina sedmi Věčných sourozenců. Sedm příběhů, sedm kreslířů a legendární Neil Gaiman, který novým komiksem plní přání věrných fanoušků a s pomocí pána snů přináší nové sny… a noční můry.

Sandman patří do rodiny Věčných, kteří se objevili již na počátku věků. V angličtině začíná jméno každého z nich na D, český čtenář je však zná jako Osud, Smrt, Sen, Zkáza, Touha, Zoufalství a Delirium. Každému z nich je věnován jeden příběh a umělci se v nich nebojí zajít do hloubky a ukázat čtenáři násilí, krev ani erotiku.

Autor začíná rovnou Smrtí, která už dlouhé roky čeká na italského hraběte, jež ji kdysi dokázal ošálit. Povídce vdechl v barvách život kreslíř Craig Russel, jehož obrázky se hodně podobají stylu amerických hrdinských komiksů. Ocitáme se v Itálii dneška střídané s pohledy do minulosti, kde je pozornost věnována vedle postav i módnímu oblečení, okolní přírodě či stavbám.

Milo Manara dodává postavám nádech smyslnosti v povídce věnované Touze, která se odehrává v dávné minulosti, kde mladá a krásná žena dostane vše, po čem touží… ale ne zadarmo. Gaimanův příběh je znovu doplněn uměním slavného kreslíře, díky němuž na stránkách knihy ožívá osobitou smyslností.

Naopak Barron Storey vytvořil patnáct srdcervoucích portrétů Zoufalství, mezi nimiž je zbytečné hledat dějovou linii, stejně jako v ilustraci Franka Quitely a jeho pojetí Osudu. I Delirium je tvořeno jednotlivými obrazy, které spolu na první – a někdy i na ten druhý – pohled vůbec nesouvisí, a tak je složité vyznat se v záchranné misi, jíž představuje Bill Sienkiewicz.

Neil Gaiman v pěti bodech

  1. Narodil se 10. listopadu 1960 v Anglii.
  2. Působí jako žurnalista, spisovatel nebo scénárista.
  3. Slávu získal základní sérií komiksů o Sandmanovi, která vycházela v letech 1989–96.
  4. Uměl číst již od čtyř let a byl vášnivým čtenářem. První kniha, kterou kdy četl, byl Pán prstenů, následovaly Letopisy Narnie a nejoblíbenější knihou dětství byla Alenka v říši divů.
  5. Od roku 2009 je ženatý se zpěvačkou skupiny The Dresden Dolls, Amandou Palmer.

Své povídky v umělecké podobě od Miguelanxa Prady se nakonec dočká i Morfeus, hlavní hrdina všech Sandmanových komiksů. Tentokrát se jedná o cestu hluboko do minulosti, do doby, kdy byli Věční ještě mladí. Příběh s jednoduchou zápletkou přináší jen několik odboček od hlavního děje, které ocení především fanoušci základní série.

Sedm Věčných, sedm příběhů, sedm kreslířů a jeden autor, to jsou Věčné noci a návrat jedné velké legendy, jež má před sebou nelehký úkol. Ukázat, že čekání za to vážně stálo. Jednotlivé části sbírky do sebe na první pohled navíc jaksi nezapadají. Jaká je totiž spojitost mezi jednotlivými obrazy Zoufalství, temnotou a strohostí Smrti, zmatkem Deliria či smyslností a erotikou Touhy?

Neil Gaiman se pustil do neobvyklého díla, když knihu, která se měla stát celkem, sestavoval po částech a za spolupráce několika na sobě nezávislých autorů. Samotná příběhová stránka jednotlivých povídek působí nevyrovnaným dojmem – kde je příběh Smrti zajímavý a komplexní, tam Zoufalství či Delirium na první pohled zaostávají –, avšak díky přesně zvoleným stylům kresby a autorům, kteří dokonale propojují talent spisovatele s uměním pro potěchu oka, je kniha i přesto jedinečná a komplexní.

Legenda, kterou se stal komiks před lety, už pravděpodobně nikdy nemohla ožít a Sandmanovi fanoušci se proto v novince dočkají jen hozené kůstky v podobě vztahu Morfea k jeho sourozencům. I tak jsou Věčné noci epilogem, který si udržel tvář. Nejedná se o zapomenutel­né dílo.

  • kol.: Věčné noci (Sandman 11)
  • Crew, 2013
  • překlad: Viktor Janiš
  • obálka: Dave McKean
  • 160 stran, 599 Kč (v e-shopu Fantasye již za 539 Kč)
12. prosince 2013, Nela Libovická

Diskuze k článku

Jen faktografická drobnost: Sandman pochopitelně v...
Viktor Janiš - 17. 12. 2013 23:06

Jen faktografická drobnost: Sandman pochopitelně vycházel mnohem déle, od ledna 1989 do března 1996.
Re: Jen faktografická drobnost...
Jan Nohovec - 18. 12. 2013 14:06

Děkujeme, že nás čtete a kontrolujete! Údaj byl opraven.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Sandman 11 - Věčné noci

Sandman 11 - Věčné noci
599 Kč 539 Kč