Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, 28. 4. 2023 trvale zavřelo pražské knihkupectví Fantasya. Osobní odběry na prodejně už není možné vyřídit. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.

Larsonův svět bez princezen a rytířů by byl jen chaos, M. A. Larson: Princezna bojovnice

Larson M. A.: Princezna bojovnice

Nakladatelství Argo sice vydává víceméně světové romány, ale má též skvělý cit pro výběr žánrových titulů. Jedním z nich je i Princezna bojovnice, kniha, která tak trochu začíná jako pohádka o známé perníkové chaloupce. Jaké by to asi bylo žít ve světě, kde se dívky nechávají učit, jak být princezny, a chlapci zase cvičí na rytíře?

Dívka je na cestě temným lesem. Ale nepamatuje si skoro nic, ani svoje jméno, ani co bylo předtím, než se vydala na cestu do akademie. Naráží na podivně vyhlížející chalupu, a to, co uvnitř zažije, jí z ničeho nic změní celý život. Zachrání totiž život Remingtonovi, chlapci, který se zrovna v akademii vyučuje být správným rytířem království a zasvětit tak svůj život boji proti čarodějnicím, které království sužují svými nájezdy.

Skoro jako pohádka

O kvalitách Princezny bojovnice by měl hovořit už jen fakt, že filmová práva na zpracování knihy koupila společnost Pacific Standard patřící herečce Reese Witherspoon. Kdy se filmové adaptace dočkáme, není jasné, nicméně i čeští čtenáři mají nyní možnost se ponořit do příběhu dívky, která nezná své jméno ani svoji minulost, a číst o snad budoucí princezně Neví.

Princezna bojovnice je zajímavou fantasy chuťovkou. Ze začátku se tváří jako klasický pohádkový příběh, pak se jeví jako alternativa Harry Pottera a v ne zcela konečném výčtu připomíná fantasy typu meč a magie. Právě tahle podivná kombinace všech možných stylů je to, co dělá knihu tak fascinující, neboť M. A. Larson se nesnaží Princeznu bojovnici zaškatulkovat jako něčí napodobeninu. Jede ve svém vlastním stylu a bere si pouze to nejhlavnější, aby žádného čtenáře a fanouška pohádek či slavného kouzelníka nepohoršil plagiátorstvím. A funguje to. Na americkém autorovi je totiž vidět, že má za sebou jisté zkušenosti s psaním – zejména scénářů – a ví tedy, co si může dovolit. Tuší, kde by měl přidat na otáčkách a kde naopak akce o něco málo ubrat.

Po celou dobu se nejde zbavit pocitu, že člověk čte retelling nějaké slavné pohádky. Hlavní motivy dobra a zla, boje proti bezpráví, princezny versus čarodějnice, rytíři versus draci… Kniha se pak nejvíce zaměřuje na samotný výcvik dívky Neví, jež během učení snáší příkoří od adeptek s lepším sociálním postavením nebo řeší své city k Remingtonovi.

Princezna bojovnice je čtivá a svěží kniha na poli fantasy pro mladší čtenáře. Nepohrdnou jí však ani dospělí, protože bavit se u ní může každý, komu se líbí pohádkový styl a zároveň trochu drsnější vyprávění, které chvilkami připomíná bratry Grimmy. Kdo tedy neví, do čeho by se měl zrovna pustit, oddechovka v podobě této Larsonovy knihy je skvělou volbou.

  • M. A. Larson: Princezna bojovnice
  • Argo; 2015
  • překlad: Anna Vrbová
  • obálka: Gabriela Sigaud Plítková
  • 260 stran, 278 Kč (v e-shopu Fantasye již za 250 Kč)
1. dubna 2016, Vojtěch Hamerský

Diskuze k článku

Žádný příspěvek.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Princezna bojovnice

Princezna bojovnice
278 Kč 250 Kč