Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, 28. 4. 2023 trvale zavřelo pražské knihkupectví Fantasya. Osobní odběry na prodejně už není možné vyřídit. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.

Larp v prokletém lese se rychle změní ze hry na hrdiny ve hru o život, Ursula Poznanski: Saeculum

Poznanski Ursula: Saeculum

Ursula Poznanski již ve své první knize vydané v českém překladu, EREBOS – počítačová hra, která tě sleduje… ukázala, že má cit pro práci s temnou atmosférou. Druhá kniha v češtině, Saeculum, opustila mantinely young adult literatury a přináší ještě větší porci napětí, atmosféry a ponuré temnoty.

A stejně jako EREBOSSaeculum obsahuje středověký motiv – tentokrát však místo hraní na počítači parta hrdinů zvedne svá pozadí a vydá se zahrát si na hrdiny naživo. A kvůli větší autentičnosti nesmí jejich vybavení obsahovat nic, co nebylo běžné ve čtrnáctém století. Hlavního hrdinu, studenta medicíny Bastiana, stojí tato pravidla mimo mobilního telefonu a dalších moderních vymožeností také brýle. Ale co by člověk neudělal, aby si provětral hlavu od učení, odpoutal své myšlenky od nesnesitelného otce a zároveň okouzlil svou vyvolenou, že?

Již cestou vlakem na místo larpu mezi účastníky začne kolovat legenda o místě, kde se bude hra odehrávat. Kdysi dávno tam došlo k hromadné vraždě nevinných a duch zavražděného pána se stále toulá po lese a žádá odplatu, aby konečně dosáhl věčného klidu. A chvíli po zahájení hry se ukáže, že tato historka není jen babská povídačka – družina najde první zprávu od zesnulého vládce území, a dávná proroctví se krok za krokem začnou naplňovat…

Hysterie namísto historie

Autorka rozehrává se svými postavami zajímavou psychologickou hru. Z poklidné selanky vykouzlí obratem ruky nezáviděníhodné drama, neboť pomoci se uprostřed lesů bez mobilního telefonu dovolá člověk jen těžko, oheň v dešti hoří velmi špatně (nehledě na to, že o sirkách či zapalovačích si mohou hrdinové nechat jen zdát) a vrbová kůra jen těžko zahojí zlomeninu. Situaci příliš nezlepšuje ani fakt, že na obranu proti duchům jsou k dispozici pouze meče ze dřeva. Zanedlouho se ztratí první člen družiny, a tak se larpeři mění v promoklé uzlíky nervů beznadějně snažící se prohlédnout černočernou tmu a nadskakující při sebemenším šelestu.

Ursula Poznanski navíc mistrně dokáže využít toho, že nejvíc se bojíme toho, co nevidíme – duchové pouze obcházejí tábor a škodí, aniž by se nechali spatřit. A právě práce s atmosférou je v Saeculu dominantním prvkem. Už od příchodu družiny na místo konání čtenář cítí, že je něco špatně, a tento pocit dokáže autorka postupně gradovat. V závěru už možná může čtenář mít pocit, že je toho natahování až moc a děj knihy ztrácí na dynamice, ale závěrečné finále má naštěstí dobré načasování a je natolik strhující, že podobné myšlenky rychle vyžene z hlavy.

Ursula Poznanski v pěti bodech

  1. Ursula Poznanski se narodila 30. října ve Vídni. Vystudovala mimo jiné obory právo a publicistika. V současné době pracuje jako redaktorka v nakladatelství zaměřeném na zdravotnické tituly.
  2. Impulzem pro její spisovatelskou dráhu byla scénáristická soutěž televize ORF. Sice v ní nezvítězila, ale rukopis poskytla několika nakladatelům.
  3. V roce 2003 vyšla její první kniha pro děti, následně publikovala několik dalších dětských knih.
  4. Jejím prvním bestsellerem byla kniha Erebos z roku 2010, které se prodalo za první rok více než 100 000 kusů.
  5. Českému vydání knihy Saeculum jsou věnovány webové stránky www.saeculum.cz.

V rámci tajemných událostí krystalizují i vztahy ve skupině a na povrch vyplouvají skutečné charaktery jednotlivých členů. Svou roli sehraje složení celé družiny – přítomen je silák i hysterická dívka, která od začátku ostatní zrazuje od návštěvy prokletého lesa, žárlivý přítel jedné z účastnic, ale také racionální jedinci, kteří však dokáží ve vypjaté situaci rychle podlehnout panice. Navíc někteří hráči mají i svá malá tajemství, která mohou v rámci družiny zapříčinit nejeden konflikt.

Pokud máte rádi napětí, tajemno a dusnou atmosféru blížící se skupinové hysterii, pak se rozhodně po Saeculu poohlédněte – čeká vás thriller s příměsí survival hororu, který bude brnkat na vaše nervy. A rozhodně se nenechte odradit nápisem Young Adults na obálce – atmosféra této knihy vtáhne každého bez rozdílu věku a pustí ho ze svých spárů až na samém konci knihy.

  • Ursula Poznanski: Saeculum
  • Fragment, Praha 2014
  • Překlad: Vladana Hallová
  • 480 stran, 349 korun (v e-shopu Fantasye již za 314 Kč)
11. prosince 2014, Martin Bečvář

Diskuze k článku

Žádný příspěvek.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Saeculum

Saeculum
349 Kč 314 Kč