Warning: Variable passed to each() is not an array or object in /home/html/fantasya.cz/public_html/functions/functions_forum.php on line 36
Kryptonomikon ~ Fantasya.cz ~ Články


       
Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, v nejbližších dnech bude z důvodu nařízení vlády ve výdejních místech tato provozní doba:
Arrakis Brno: Od 16.3. dokud vláda nedovolí. zavřeno
Fantasya Praha: Od 16.3. dokud vláda nedovolí. zavřeno
Matrix Ostrava Od 16.3. dokud vláda nedovolí. zavřeno
Objednávky přes PPL a poštu budou v omezenějším režimu nadále odcházet. Osobní odběry jsou po tuto dobu pozastaveny. Děkujeme za pochopení a těšíme se na vaši návštěvu.

Kryptonomikon, Neal Stephenson

Stephenson Neal: Kryptonomikon

Kryptonomikon není lehká kniha. Je napsána slohem šroubovaným, nelehkým na pochopení a vyžadujícím čtenářovu pozornost. Nelehká se zdála i v době, kdy jsem těch 960 stran textu ve tvrdé vazbě vlekl v kufříku. Nelehké je nyní ji sehnat, protože náklad nebyl vysoký, ale zájem ano. Nakladatel zjevně podcenil vyspělost čtenářstva, které si kvalitní čtivo najde i pod nenápadným, byť vkusným, černým obalem a nelekne se rozměrů připomínajících cih­lu.

V recenzích tohoto typu by neměl být rozpitváván děj a u tohoto románu by to v krátkosti ani nebylo možné, ale letmý náhled je pro orientaci váženého čtenáře nezbytný.

V románu sledujeme dvě časové linie – současnost a 2. světovou válku. Obě linky jsou propojeny některými místy děje, ale především pokrevní linií hlavních hrdinů. Waterhouse, Lawrence P. i Waterhouse, Randy o několik desítek let později jsou matematici a experti na teorii informace a kryptografii. První pracuje na klamných manévrech spojenců snažících se utajit prolomení německé šifry Enigma, druhý chce založit informační ráj. Oba Waterhousové spolupracují s rodinou Shaftoe, první s mariňákem Bobbym, druhý s jeho vnučkou Amy.

Nemohu se zbavit dojmu, že se hlavní hrdinové pohybují dějem jako kapitán Jack Sparrow po své pirátské lodi – nikoli nad věcí, ale mimo ni. Není to na škodu, jen si chvíli na tento styl psaní zvykáte.

V románu vystupují desítky dalších postav, ale jejich charakteristika je natolik jednoznačná, že si čtenář důležité osoby zapamatuje, i když sám neví proč. Občas se postava mihne dějem a další zmínka o ní se objeví o několik set stran později, přesto přesně víte, o koho jde.

Smekám klobouk před uměním páně Stephensona, psychologie i charakteristika postav je zpracována na výbornou.

Rovněž další popisy jsou výtečné a velmi sugestivní – na Filipínách se vám bude lepit košile k tělu i v klimatizované místnosti a při popisech vymrzlých fiktivních ostrovů Qwghlm, „které se zahřály naposledy při vypálení hradu piráty“, se budete třást zimou i na sluníčku v parku.

Nemohu se ubránit srovnání Kryptonomikonu s populární Šifrou mistra Leonarda. Obojí se dá číst jako naučná literatura a je těžké najít hranici, kde skutečnost přechází ve fikci. Kryptonomikon je patrně přístupnější čtenářům ze Spojených států, protože historie konfliktu v Tichomoří je i jejich historií.

Po Sněhu a Diamantovém věku se autor vydal náročnější cestou a zasadil příběh do reálné současnosti a reálné minulosti. Nečekejte orgie technologií a virtuální reality, vše popisované je v silách současné techniky.

Jde spíše o to, jak tuto techniku použít a co má být výsledkem. Tím již zabíhá kniha do politiky, špionáže, spiknutí mocných i spiknutí proti mocným. Celou knihou se proplétají mnohá tajemství, jak se sluší na knihu s názvem Kryptonomikon. Jak jinak ukrýt tajemství než šifrou, a právě šifry jsou osou, okolo které se celý děj otáčí. Šifry dávné, šifry současné a především takové šifry, které si svá tajemství nesou z minulosti až po současnost.

Zvláštní kapitolou je překlad knihy, nad nímž se vedou vášnivé spory. Z mého laického pohledu je překlad dostačující a zachovává ráz i smysl originálu, do kterého jsem nahlédl. Po pravdě řečeno, už jen vůle pustit se do natolik rozsáhlého díla je hodna úcty, nemluvě o tom, že jde o dílo psané autorem oblibujícím složité větné konstrukce a s rozsáhlými znalostmi historie a terminologie mnoha vědních i technických oborů. Ne nadarmo tři oslovení slovutní překladatelé toto dílo odmítli. Berme tedy v potaz rozdíl mezi běžnou fantasy s rozsahem 250 stran a jazykem náctiletého školáka a Kryptonomikonem s výše jmenovanými vlastnostmi a odpusťme překladu těch několik chyb, které unikly překladateli i korektorovi.

Snad jen sám nakladatel by se měl zamyslet, zda spěch ústící v jeho vlastní mizerný překlad záložky na přebalu knihy stojí za tu ostudu a poškození jména jinak kvalitní knihy.

Závěrem pro experty, kteří čtou jen poslední odstavec, shrnuji: Kryptonomikon je kniha, které musíte věnovat pozornost. Dějové linie i časové proudy se proplétají a prolínají ve složitém vzoru, který je vyjeven až v závěru knihy. Nečekejte žádnou adrenalinovou zábavu, upíry a mimozemské technologie, připravte se na tajné dějiny zabalené a podané formou kvalitního čtiva.

  • Neal Stephenson: Kryptonomikon
  • vydal: Talpress, Praha 2006
  • přeložila: Dana Krejčová
  • obálka: Trilobit
  • 958 stran / 499 Kč
3. listopadu 2006, Piter

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).