Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, 28.4. trvale zavírá pražské knihkupectví Fantasya. Osobní odběry na prodejně už nebude možné vyřídit. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.

Králova ničeho: Dokáže dát královna ničeho přednost lidskosti před mocí? , Holly Blacková: Královna ničeho (Krutý princ 3)

Blacková Holly: Krutý princ 03 - Královna ničeho

Získat moc je snazší než si ji udržet. Jude to zjistila na vlastní pěst ve chvíli, kdy ji zrada krále Cardana připravila o všechno. Poučení? Nikomu nevěř. Jako by to nevěděla už od začátku. Víly jsou prohnané, smrtelnice v jejich světě je odkázána sama na sebe a Cardan? Cardan je nejhorší ze všech. Jak se však může obyčejná lidská dívka pomstít králi všech víl, kterého sama dosadila na trůn?

Moc. Vždycky to bylo pouze o moci. Nic jiného Jude nechtěla a ve chvíli, kdy ji konečně získala, se o ni nechala připravit vlastní hloupostí. Protože udělala něco, o čem od začátku věděla, že je to špatně. Uvěřila Cardanovi a jeho nabídce smíru. Byla příliš pyšná a slepá, než aby si všimla, co se chystá.

Teď je uvězněna v lidském světě. Žije na gauči u své starší sestry Vivi a přemýšlí, jak se Cardanovi pomstít. Jenže její návrat do Elfhame byl zapovězen, alespoň dokud se neobjeví její dvojče žádající o pomoc.

Holly Blacková v pěti bodech

  1. Dětství strávila v barabizně na východním pobřeží USA, které připomínalo sídlo rodu Spiderwicků.
  2. Kronika rodu Spiderwicků ji proslavila po celém světě, na kontě má však již desítky fantasy knih pro mladé čtenáře.
  3. Společně s Cassandrou Clare (Nástroje smrti) napsala sérii Magisterium.
  4. Za svou prvotinu Daň peklu si v roce 2007 vysloužila cenu Amerických knihovníků.
  5. Se svým manželem a synem žije v Nové Anglii v domě s tajnou knihovnou.

Holly Blacková je na poli young adult fantasy, a především vílích světů, už starou známou. Svou představivostí si získala fanoušky po celém světě a udržela si je primárně díky tomu, jak nepředvídatelná dokáže být. Autorka se nebojí vyjít z „komfortní zóny“ YA literatury, a dokáže tak své čtenáře neustále překvapovat.

Taryn svou sestru zradila, a Jude tedy nevidí jediný důvod, proč by jí měla pomáhat. Jenže Taryn jde o život a pokud Jude nic neudělá, její dvojče zemře. A to si ani přes to, co se mezi nimi stalo, Jude nepřeje. Krom toho znovu uvidí Cardana, nepozorovaně se dostane zpět do vílího světa a pomstí se podlému králi, který ji připravil o všechno. Nebo to nakonec bylo jinak?

Uvěřitelná a komplexní hlavní hrdinka

Jude jako hlavní postava výborně funguje od prvního dílu. Ne všichni čtenáři z její ctižádosti jsou nadšení, ale nikdo jí nemůže upřít, že je velmi uvěřitelná. Vyrostla ve světě, kde je každá bytost mocnější a silnější, přesto dokázala velké věci, aniž by se z ní stala nepřemožitelná „Mary Sue“. Jude je člověk, který v sobě musí občas hledat potlačenou lidskost. Jako hrdinka young adult jde o jednu z nejkomplexnějších hlavních postav, a především díky zvolené ich-formě příběh tak dobře funguje.

Králova ničeho pokračuje ve stejném tempu jako oba předchozí díly, což je možná trochu překvapení, protože se jedná o poslední díl, a tak by fanoušek čekal nějaké doopravdy epické finále. Epické finále se sice dostaví a Holly Blacková s příběhem umí bravurně pracovat, přesto třetí díl není výjimečný, a možná je dokonce o něco slabší než obě předchozí knihy. Ale to už záleží i na čtenáři a jeho očekáváních. Autorce se nesmí upřít jedna věc – dokáže překvapit. Stále dokáže překvapit a dokonale své čtenáře mate a nechává je napjaté.

Fanoušek série by nejspíš ocenil víc protagonistů klidně na úkor Taryn a jí podobných zbytečných postav a nejspíš by rád viděl víc akce a více stránek, na kterých se autorka mohla více rozepsat. Fanoušek by nejspíš chtěl více… Ale ať už je čtenář fanoušek série nebo ne, jedno je jasné, knihu si přese všechny ty menší zádrhely jednoduše užije. Celá trilogie je velmi celistvá, autorka se ji nesnažila nijak zbytečně natahovat (právě naopak) a na poli young adult fantasy je to jedno z těch nejlepších děl, které můžete v regálech knihkupectví najít.

  • Holly Blacková: Královna ničeho (Krutý princ 3)
  • CooBoo, 2020
  • Překlad: Radka Kolebáčová
  • 360 stran, 369 Kč (v e-shopu Fantasye již za 332 Kč)
20. listopadu 2020, Nela Libovická

Krutý princ 03 - Královna ničeho

Krutý princ 03 - Královna ničeho
Vložit do pytle na zboží  Koupit 399 Kč 359 Kč