Warning: Variable passed to each() is not an array or object in /home/html/fantasya.cz/public_html/functions/functions_forum.php on line 36
Kra: Dobrodružná sci-fi se pořád píše i v Česku ~ Fantasya.cz ~ Články


       
Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Kra: Dobrodružná sci-fi se pořád píše i v Česku, Pavel Obluk: Kra

Pavel Obluk: Kra

Pavel Obluk publikuje většinou povídky, na kontě má už ale i tři vydané knihy. Teď mu vychází čtvrtá – je to román, science fiction, v mnohém připomíná Dunu Franka Herberta a je to akční a zajímavé čtení.

Druhá kniha z edice Evropská space opera od nakladatelství Brokilon je samostatný román, který nemá s první knihou, Mrazem a hrami Jana Hlávky a Jany Vybíralové, nic společného. Tedy až na velmi podobnou, povedenou obálku. Místo toho se Kra odehrává ve světě, kde Židé prchli ze Země hned, jak mohli, a při tom náhodou natrefili na technologii, díky které lze cestovat rychleji než světlo.

Starozákonní národ ovšem vesmír neopanoval dokonale, protože například hlavní hrdina Peter pochází z křesťanského řádu. I ten má jisté roztahovačné sklony, a tak bratra Petera pošlou na Hiber, ledovou planetu se dvěma malými kontinenty a nekonečnými moři plnými inteligentních velryb. Měl by tu šířit víru mezi zvláštním domorodým obyvatelstvem, které se ale všem návštěvníkům vyhýbá, jak to jen jde.

A při tom vůbec netuší, že podle proroctví by právě na Hiberu měl povstat nový mesiáš, ať už křesťanský či židovský.

Třikrát jedna planeta

Kra Pavla Obluka by se dala rozdělit do tří velmi odlišných částí. Začíná jako svědectví člověka, který strávil celý život v klášteře a náhle se musí potýkat s krutými podmínkami nevlídné ledové planety. Je to dobrodružný příběh s několika zvraty a především velmi svižným tempem, který vás strhne tím, jak je obratně napsaný. Autor se s ničím nepáře a do přibližně stovky stran vměstná příběh, který by jiným vystačil na celou knihu. A právě v téhle jednoduchosti, kterou ještě navíc podporuje vyprávění v přítomném čase, tkví krása Kry.

Problém je v tom, že pak se kniha nenadále změní, hlavní hrdina zmizí do pozadí a z vygradovaného osobního příběhu jednoho člověka v nepřívětivých podmínkách je najednou vyprávění, které sleduje několik linií, jež všechny vedou k jednomu cíli – planeta Hiber se začíná stále více zapojovat do systému lidmi obsazených planet a hrozí jí zničení. Dost podobně, jako když v Herbertově Duně Atreidové (zde Židé) kvůli nenahraditelnému obchodnímu artiklu koření (zde velrybí sperma) ovládnou planetu Arrakis (zde Hiber), což je v přímém protikladu proti zájmům domorodých Fremenů (zde bytosti, které hledá na počátku románu bratr Peter).

Pavel Obluk v pěti bodech

  1. Narodil se v roce 1962 v Karviné.
  2. Píše dobrodružnou science fiction.
  3. Jeho povídky se objevily v časopisech Ikarie či XB-1 nebo v Mlocích, sbornících vítězných prací z literární soutěže Karla Čapka.
  4. Knižně publikoval soubor dvou novel Leviatan / Vlny (1999) a krátké romány Znamení duhy (2001) a Morituri Te Salutant (2006).
  5. Oblukův nejnovější román Kra vyšel v edici Evropská space opera v nakladatelství Brokilon.

I druhá třetina Kry ale ve finále plní svůj účel – pobavit čtenáře. Uchovává si totiž velmi rychlý spád, který přispívá obrazu toho, jak je lidský tvor schopen pomalu, ale jistě svou přítomností zničit neposkvrněnou přírodu. Škoda jen, že Pavel Obluk také nevěnoval větší pozornost domorodé kultuře Hiberu jako Herbert Fremenům, třebaže se o to alespoň trochu snažil.

Skutečný problém tak nastává až v poslední třetině knihy, kdy přichází závěrečné vyvrcholení. Vliv lidstva na Hiberu totiž zákonitě musel přetéct přes okraj a vyvolat problémy. A právě v tuto chvíli se na scénu vrací bratr Peter, aby v blížící se apokalypse sehrál svou roli Leta Atreida. Navzdory mnoha velkým akčním pasážím a zvratům ale závěr Kry vyznívá naprázdno. Celý se totiž točí kolem nepřítele, který se vynořil odnikud v polovině románu a celý je založený na náboženském boji a hledání mesiáše. Jenže až do závěrečných pasáží náboženství hrálo maximálně roli prvotního hybatele, který vyslal bratra Petera na Hiber. A to je vážně málo na uspokojivé vysvětlení toho, proč najednou hraje ústřední roli při vyvrcholení románu.

Čtivá dobrodružka

Pavel Obluk má nesporný talent vykreslit svižný akční příběh v přítomném čase, který budou čtenáři hltat. Ve Kře si ale ukousl mnohem větší sousto, se kterým se dokázal vypořádat jen napůl. Jeho kniha tak zůstává pouze velmi čtivou dobrodružnou knihou s mnoha napůl originálními nápady, která ale potřebovala mnohem více promyslet, aby působila jako uspokojivý celek, a ne tři části, které spolu jen velmi volně souvisí.

  • Pavel Obluk: Kra
  • Brokilon, 2014
  • obálka: Michal Šulek
  • 352 stran, 278 Kč (v e-shopu Fantasye již za 250 Kč)
6. července 2014, Jan Nohovec

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Kra

Kra
Vložit do pytle na zboží  Koupit 278 Kč 250 Kč