Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, v období 2.1. - 15.2. je pražské knihkupectví Fantasya zavřeno z důvodu rekonstrukce prodejny. Osobní odběry na prodejně tedy v tomto období nebude možné vyřídit. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.

Kotletovi Vlci jsou krátká akční jednohubka, nic víc, František Kotleta: Vlci (Bratrstvo krve 0)

Kotleta František: Bratrstvo krve 0 - Vlci

Pět let po vydání úvodního Hustýho nářezu se fantomový spisovatel František Kotleta vrací na úplný začátek. Do minulosti postav ze své stěžejní trilogie Bratrstvo krve, do dob, kdy se Říše římská ještě zcela nerozpadla. Do časů, kdy upíři nebyli jedinými potomky Sangot, ale po jejich boku ještě stávali vlkodlaci.

V prozaicky pojmenovaných Vlcích se František Kotleta rozhodl vyprávět příběh z minulosti, v němž se Radegast/Gerhard stal tím, koho potkáváme v chronologicky pozdější, dnes již kultovní, trilogii. Základní premisou je tedy představit pozadí celé série a vyprávět příběh o vlkodlacích, dalších potomcích legendární stvořitelky Sangot, s nimiž ovšem upíři v Bratrstvu krve už dávno zatočili a zmínky o nich se tudíž omezují na několik vágních informací.

I tentokrát bruntálský řezník opisuje svou tradiční – a skrz naskrz stále funkční a čtenářsky oblíbenou – šablonu, v níž po zradě následuje sbírání sil a šťavnatá pomsta. Stejně jako v minulosti jsou hlavním kladem knihy perfektně promyšlené akční scény a břitké dialogy, které následují v rychlém sledu v rámci svižně ubíhajícího děje. Nechybí ani další z typicky kotletovských prvků, častý a dopodrobna popsaný sex, tentokrát včetně lesbického. Škoda jen, že ve Vlcích autor zcela rezignoval na vtip, jakým jeho knihy prosluly. Pravda, v období pozdního starověku nelze tahat z rukávu příliš popkulturních narážek, naprostá absence fórů přesto zamrzí.

František Kotleta v pěti bodech

  1. Narodil se údajně v roce 1981 v Bruntálu. O jeho životě je známo pouze několik útržků, které obyvatelé Bruntálu sdělují pouze za tučné úplatky a zásadně šeptem.
  2. Díky konfliktu s Policií ČR se Kotleta dostal na dva roky do vězení v Heřmanicích, kde se seznámil s dílem Jiřího Kulhánka. Ihned se stal jeho velkým obdivovatelem.
  3. Pokud zrovna necestuje po světě a nehledá svoji matku, pracuje spořádaný občan Kotleta jako řezník ve svém rodném městě.
  4. Jeho bibliografie se utěšeně rozrůstá: po trilogii Bratrstvo krve (Hustej nářez, 2010, Fakt hustej nářez, 2012 a Mega hustej nářez, 2013) vyšla dvoudílná Perunova krev (2013 a 2014) a povídková sbírka Příliš dlouhá swingers party (2014), v roce 2015 následovaná samostatným románem Lovci a prequelem k Bratrstvu krve s názvem Vlci.
  5. Mnoho pomlouvačů si myslí, že Kotleta není reálná osoba, nýbrž pouhý výplod aprílového vtípku, který vznikl na základě ukázky z neexistující knihy. Za záhadných okolností tito pochybovači postupně tragicky umírají.

Co ovšem praští do očí nejvíc, je absence toho, o čem se autor vlastně rozhodl psát, tedy samotné Gerhardovy minulosti. Ano, dozvíme se něco málo o jeho matce, bratrovi i před-upírském životě, kniha o hrdinových počátcích by však měla obsahovat mnohem víc, než jen sporé zmínky. A s tím vlastně souvisí i druhá hlavní výtka: místo plnohodnotného románu jsou Vlci jen krátká, přibližně stosedmdesátis­tránková novela. Těžko věřit, že by autor nedokázal vymyslet delší a složitější příběh, který by čtenáři vydržel déle a v němž by snad zbylo i více prostoru na poodhalení oné minulosti hrdinů.

Nový prequel trilogie Bratrstvo krve tudíž pokračuje v trendu, který jsme mohli vidět už v předcházejících Lovcích. Ve snaze publikovat (v protikladu ke spoře publikujícímu Kulhánkovi či Kopřivovi) dva tituly ročně, aby na něj čtenářstvo nezapomnělo, Kotleta ztrácí sílu, s jakou kdysi rozrazil dveře tuzemské akční fantastiky. Ano, stále píše romány, které se skvěle čtou a v nichž není prostor na to, aby se čtenář nudil. Což, přiznejme si, je hlavní účel brakové literatury, který Kotleta stále s přehledem splňuje. Vlci jsou plní akce a sexu, to všechno v novém, autorem dosud nevyzkoušeném prostředí. Jenže ta bezbřehá šílenost, to příslovečné něco navíc, co knihy bruntálského řezníka vyvyšovalo nad průměr, se pomalu vytrácí.

Přesto si autor ještě nedal říct a nyní připravuje knihu Velké problémy v Malém Vietnamu, pokračování detektivně-okultní povídkové sbírky Příliš dlouhá swingers party. Doufejme, že v chystané novince se mu po delší době opět podaří trefit hřebík na hlavičku.

  • František Kotleta: Vlci (Bratrstvo krve 0)
  • Epocha, 2015
  • překlad: Piotr Cieśliński
  • 192 stran, 199 Kč (v e-shopu Fantasye již za 179 Kč)
17. ledna 2016, Jan Nohovec

Diskuze k článku

Ubohost
MCA - 18. 01. 2016 10:48

Kotleta fakt nikdy nebyl zadnej kult. To uz byl lepsi jeho dvojce Moudry, tak to prosim prestante psat...

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Bratrstvo krve 0 - Vlci

Bratrstvo krve 0 - Vlci
Vložit do pytle na zboží  Koupit 199 Kč 179 Kč