Kotleta vybíjí slovanské bohy. Perunova krev je lepší než Bratrstvo krve, František Kotleta: Perunova krev 1
Fantom české fantastické scény, bruntálský řezník František Kotleta, o jehož existenci někteří silně pochybují, se vrátil. Jeho Perunova krev má střízlivější příběh, jakousi psychologii, pořádně svižnou akci i vtipné hlášky. Je prostě lepší než Bratrstvo krve.
Před deseti lety byli v Afghánistánu za hvězdy. Jenomže pak se české Ministerstvo obrany rozhodlo snížit počty a všechny je z armády vylili. Dnes dělají na nelegálních zakázkách, zrovna teď na prodeji kradených diamantů z Ameriky Ukrajincům. Problém je v tom, že při předání zásilky v Praze jakýsi týpek s mečem, který se nápadně podobá jednomu z dávných slovanských běsů, rozseká celý tým. Přežije jenom hlavní hrdina knihy. A ten musí po měsíci v nemocnici na kapačkách zjistit, co se to kurva děje.
Lůzři a popkultura
Nové dílo Františka Kotlety příjemně překvapí. Jistě, stále se jedná o brakovou literaturu bez myšlenkového přesahu, u které člověk večer po práci vypne, ale on by Kotleta ani nic jiného neuměl a čtenáři to od něj snad neočekávají. První část Perunovy krve se opět čte jako po másle (jak by ne, má taky pouze 280 stran), ale její příběh je mnohem střízlivější než u Bratrstva krve. Tedy ne že by ubylo akce, té autor namíchal opět přesně takové množství, aby toho ještě nebylo příliš. Ne, jde o to, že příběh je promyšlenější a nepůsobí na první pohled jako absolutně nelogický mix bizarních prvků, což byla hlavní zbraň Bratrstva krve (a ostatně i celého humbuku kolem Františka Kotlety jako takového).
František Kotleta v pěti bodech
- Český autor, jehož totožnost někteří považují za spornou, se narodil v roce 1981 v Bruntále.
- Jeho matka byla tanečnice, gymnastka a agentka CIA, která byla po celá osmdesátá léta trnem v oku KGB i StB; jeho otcem může být Michail Gorbačov.
- Po matčině dramatickém útěku do Polska vyrůstal Kotleta od šesti let sám.
- Strávil dva roky ve věznici Heřmanice, kam se dostal nedopatřením, protože policisté jeho nevinnou narozeninovou party považovali kvůli shodě dat za ilegální oslavu narozenin Adolfa Hitlera.
- Debutoval v roce 2010 románem Hustej nářez, který ho katapultoval na hvězdné nebe domácí fantastiky.
Promyšlenější je především v tom, že trojice hlavních postav má jakési pozadí, jakousi psychologii, a dokonce i vývoj, třebaže jde o vývoj, který člověk čeká od chvíle, kdy odloží knihu, abyste se šli mezi vší tou akcí nadechnout. Navíc ani sami hrdinové nejsou tak úplně černobílí, hlavně kvůli tomu, že jsou to ve své podstatě klasičtí lůzři. Kdysi byli cool a teď už nejsou. Z velitele je kripl na vozíku, ze sexy ostrostřelkyně, která dala jen těm, kterým sama chtěla, je stotřicetikilový vorvaň. A z hlavního hrdiny na první straně knihy řešeto.
Baví samozřejmě i styl, jakým Kotleta píše. Jeho jazyk má správný kalibr a stejně jako autor nešetří s akcí, netroškaří ani s intertextuálními odkazy. Čtenáři si užijí spoustu popkultury a třeba i krátký výstup jisté východoasijské etnické menšiny, který je, když už ne věrný pravdě, alespoň věrný stereotypům. Úzká skupina čtenářů, jež se orientuje v tuzemské fantastické scéně, navíc v jistých postavách pozná některé známé veličiny.
Lepší než dřív
František Kotleta je možná spisovatelem, kterým si fajnšmekři vyplňují čekání na dalšího Kulhánka, jeho dílo ale má své kvality, jež se ještě navíc s postupem času zlepšily. (Nebo to možná taky píše více lidí, jak naznačují zlé jazyky.) V porovnání se Stronciem či Vyhlídkou na věčnost proto nová kniha z produkce bruntálského řezníka vychází vítězně.
Jen škoda, že Kotleta se zatím tematiky slovanských bohů a běsů jen letmo dotknul v tom smyslu, že si zjistil, kdo co umí a kolik zásahů kulkami a granáty vydrží. Vzhledem k tomu, že nepřátelští nadpřirození ranaři se v knize dělí hned na několik frakcí, by bylo velmi zajímavé sledovat, jak se budou prát mezi sebou navzájem. Snad se do toho autor pustí v dokončení dvojdílného románu, které by mělo spatřit světlo knihkupeckých zářivek v první polovině roku 2014.
- František Kotleta: Perunova krev 1
- Epocha, 2013
- obálka: Piotr Cieśliński
- 288 stran, 279 Kč (v e-shopu Fantasye již za 251 Kč)