Kotleta a Sněgoňová rozjíždějí novou akční space operu Legie, František Kotleta: Operace Thümmel (Legie 1)
Je tomu víc jak deset let, co začal František Kotleta svou literární kariéru švihlým Hustým nářezem, v němž se mezi sebou mydlili evropští upíři a malí zelení mimozemšťané. Jenže co kdyby upíři neexistovali a lidstvo bylo na emzáky samo? Přesně na této myšlence stojí nová vícedílná space opera Legie, kterou Kotleta představuje dohromady s kolegyní Kristýnou Sněgoňovou.
Nebudeme si lhát do kapsy, lidstvo to s mimozemšťany projelo na celé čáře. A bude hůř. Úvodní stránky prvního dílu nás zastihnou na malé těžební planetce, kde mimozemšťané lidskými těly denně mrhají, jako by to byl dobytek – a ostatně část lidské populace se také vytrvale mele do konzerv, které se ohřívají k večeři těm lidem, co ještě nedosloužili. Prostě noční můra na ntou. Existují ale tvrdí lidé z bývalých tajných služeb, kteří se nechtějí ani přesto vzdát a snaží se hledat jakákoli východiska. Třeba jako ústřední hrdina František Moravec. Mimozemská rasa totiž zdaleka není jen jedna a nikdy nemůže být tak špatně, aby nemohlo být ještě hůř. Nebo líp?
Kotleta sevřenější a dospělejší
Novinka Františka Kotlety vlastně ničím nepřekvapí, podobné schéma už jsme u něj viděli mnohokrát. Skupina nesourodých hrdinů v čele s ostříleným, ale zároveň jaksi skautsky útlocitným protagonistou se musí prostřílet z nezáviděníhodné situace a získat proti všemocnému nepříteli jakoukoli myslitelnou výhodu. Neoslní ani prostředí závratně mocné vesmírné civilizace, které v mnohém připomene libovolné space opery jiných autorů.
Přesto je na spisovatelově psaní znát, že se snaží o něco nového. Jeho styl je v Operaci Thümmel sevřenější, s větším důrazem na výstavbu zápletky (a samozřejmě akci) než na šílené nápady nebo sex, které jsme si u něj zvykli očekávat v minulosti. Hlášky pobaví, ale i ty se vyskytují pouze proto, aby hnaly děj dále dopředu a ne jen aby sloužily samy sobě, jak se to v české akční škole stává často. V mnohém vlastně kniha připomíná autorovu sérii Spad, kde se také oprostil od šíleností svého běžného stylu a místo toho se soustředil na „dospělé“ vyprávění z krutého světa.
František Kotleta v pěti bodech
- Pochází z Bruntálu.
- Dle fiktivního životopisu je o jeho životě známo pouze několik útržků, které obyvatelé Bruntálu sdělují pouze za tučné úplatky a zásadně šeptem.
- Tak například se mluví o tom, že kvůli konfliktu s Policií ČR se Kotleta dostal na dva roky do vězení v Heřmanicích, kde se seznámil s dílem Jiřího Kulhánka a ihned se stal jeho velkým obdivovatelem.
- Jeho bibliografie se utěšeně rozrůstá tempem dvě knihy ročně a dnes už čítá kolem dvaceti svazků.
- Podle posledních informací je jeho pravé občanské jméno Leoš Kyša. Kdo je ale tenhle floutek, to nikdo neví. Říkat mu budeme pořád stejně Kotleta.
V novince Kotleta jednoduše buduje základy pro novou velkou sérii. Hrdinové na počátku prakticky ani netuší, co všechno netuší, a tak se (navzdory mnoha vývojům v rámci prvního dílu) jen na velmi pozvolný začátek toho, co ještě přijde. A vypadá to rozhodně zajímavě, protože Kotleta se Sněgoňovou plánují celkem dvanáct dílů, každý s víceméně uzavřeným koncem, avšak stále s jakousi jednotící linkou boje proti vesmírnému impériu. Autoři se budou u psaní střídat a hned druhý díl, nazvaný dle nové hlavní hrdinky Amanda, vydala Kristýna Sněgoňová ještě v roce 2020.
Nová slibná série na obzoru
Od Františka Kotlety jsme si zvykli na určitý dobrý standard, kterého se drží i v Legii. Ničím novým tedy v rámci své bibliografie neoslní, zároveň ani nezapadne a stále pobaví. Je jasně patrné, že i sám autor si uvědomuje, že by bylo fajn na zažitém postupu něco změnit, a tak je myšlenka dvanáctidílné série psané dohromady s jinou talentovanou autorkou tuzemské školy dozajista zajímavá. Nezbývá než jim držet palce a vyhlížet další díly.
- František Kotleta: Operace Thümmel (Legie 1)
- Epocha, 2020
- obálka: Jiří Arbe Miňovský
- 344 stran, 299 Kč (v e-shopu Fantasye již za 269 Kč)