Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, 28. 4. 2023 trvale zavřelo pražské knihkupectví Fantasya. Osobní odběry na prodejně už není možné vyřídit. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.

Kopnout do vosího hnízda dokáží jen ti nejodvážnější, Andrea Mutti, Antonio Fusso, Denise Mina: Dívka, která kopla do vosího hnízda

divka-ktera-kopla-do-vosiho-hnizda

Trilogie Milénium od švédského autora Stiega Larssona patří na poli severských detektivek mezi vůbec to nejlepší. Díky kvalitě tohoto díla a jeho velké oblíbenosti vznikly kromě filmových předloh i komiksové verze slavného příběhu. Dívka, která kopla do vosího hnízda je poslední díl z původní trilogie.

Na jednotce intenzivní péče se Lisbeth dostává z kritického stavu a pomalu se připravuje na to, že bude muset stanout před soud a čelit obvinění z trojnásobné vraždy. Lisbethin život nikdy nebyl procházka růžovým sadem a ani teď ji nečeká valná budoucnost. Ze všech stran se objevují lživé zprávy a nepřímé důkazy, které se snaží z ní udělat případ pro psychiatrickou léčebnu. Lisbeth ale má na své straně starého přítele, novináře Mikaela Blomkvista a ten udělá cokoliv, aby její jméno očistil.

Dívka, která kopla do vosího hnízda ukončuje strastiplnou cestu, kterou si Lisbeth prošla od prvního dílu. Její cesta za spravedlností a osobní pomstou byla dlouhá a neobešla se bez velkých ztrát. Nejen tento díl, ale vlastně i celá trilogie ukazuje, jakou moc můžou mít média, jak je lze zmanipulovat a díky nim i mučit a zabít nevinného člověka. Novináři tak činí nejen pro získání něčeho navíc, ale také proto, aby proti sobě nepostavili někoho, kdo by je vymazal z povrchu zemského. Hlavní slova tu mají manipulace, úplatky, vyděračství, zastrašování, ale i chladnokrevné popravy.

Autoři v pěti bodech

  1. Denise Mina je skotská autorka detektivek a divadelních her. Její prvotina Garnethill získala ocenění Dýka Johna Creaseyho.
  2. Mezi další Mininu tvorbu patří komiksová série Hellblazer společnosti DC Comics a grafický román A Sicknesss in the Family.
  3. Leonardo Manco je argentinský komiksový autor a kreslíř. Je známý svým temným, zrnitým stylem.
  4. Manco pracoval na sériích Blaze of Glory, Apache Skies, Deathlok a Hellblazer.
  5. Andrea Mutti navštěvoval Mezinárodní školu komiksu v Brescii a dosud pracoval výhradně pro francouzský trh. Mezi jeho práce patří série DMZ a The Executor.

Stejně jako předchozí díly i tento se pečlivě drží své knižní předlohy. Celá trilogie Milénium ale patří mezi velmi obsáhlou a komplexně složitou sérii, která se vyznačuje rozsáhlými popisy, detailností a také i velkou řadou postav. První dva díly se v komiksové podobě snažily dosáhnout vysoké kvality a slušně obsáhnout na svých stránkách to nejdůležitější, třetí v tom nezaostává.

Dívka, která kopla do vosího hnízda už není po grafické stránce tak dobrá a některé části příběhu jsou nepřehledné a často i nesrozumitelné. První a částečně druhý díl ilustroval Leonardo Manco společně s Andreou Mutti. Postupně se k nim v půlce trilogie přidal Antonio Fusso a to byl s největší pravděpodobností kámen úrazu. Když totiž vedle sebe položíte první a poslední díl, vidíte znatelné rozdíly. Dívka, která kopla do vosího hnízda se vyznačuje až příliš tmavou kresbou a není zde poznat, kterou část kdo kreslí, a tím pádem vypráví. V prvním díle bylo krásně rozeznatelné, které části patří Lisbeth a které Mikaelovi, tady ale obě dějové linie splývají, a pokud čtenář není znalec alespoň filmové předlohy, bude se často ztrácet.

Závěr oblíbené trilogie je ukončen úctyhodně i přes své nedostatky. Příběh je čtivý i napínavý zároveň; po dějové stránce je komiks opravdu nabitý a střídají se akční části s těmi výpravnými. Hlavní podstatu celé trilogie – hledání pravdy – se podařilo zachytit velmi dobře nejen prostřednictvím samotného příběhu, ale i pomocí hlavních postav. Zda se komiksové podoby dočká i volné pokračování Dívka v pavoučí síti je už ve hvězdách.

  • Andrea Mutti, Antonio Fusso, Denise Mina: Dívka, která kopla do vosího hnízda
  • Host, 2015
  • překlad: Luděk Janda
  • obálka: Lee Bermejo
  • 272 stran, 499 Kč
21. března 2016, Tereza Vršková

Diskuze k článku

Žádný příspěvek.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).