Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Konspirace, nebo prostá paranoia?, Antoine Bello: Průzkumníci

Antoine Bello - Průzkumníci

Když na podzim loňského roku vyšla kniha Falzifikátoři, získali všichni konspirátoři skvělý vánoční dárek a také trochu toho zamyšlení. Právě teď se Slive Dartunghuver vrací v přímém pokračování této skvělé knihy, aby získal odpovědi na otázky, které ho již dlouho tíží, a dal nadšeným čtenářům další pořádnou dávku falzifikace a konspiračních teorií.

Kniha Zlín tak tímto kouskem navazuje na Bellovu první česky vydanou knihu Falzifikátoři. Tento francouzský autor žijící v New Yorku na sebe upozornil především tímto dvojrománem, za který získal několik cen a uznání. Mezi nimi je i například francouzská cena France Culture/Télérama, což může být pro někoho jistým příslibem již před samotným čtením.

V Průzkumnících již Slive Dartunghuver rozhodně není ten naivní mladík, jako když před lety nastupoval do KFR (Konsorcium pro falšování reality). V současné době je úspěšným agentem 3. třídy a patří k nejlepší elitě celé organizace. Kvůli pracovnímu vytížení tak otázky plánů a směřování organizace, které se mu před pár lety zdály jako zásadní, najednou odsouvá na druhou kolej.

Alespoň do osudného data 11. září 2001. Al-Káida právě napadla Spojené státy a poslala civilní letadla na věže WTC. Je možné, že je v této události nějak zapleteno i KFR? Vždyť už několikrát se ukázalo, že tato organizace hýbe dějinami. Navíc stojí i za stvořením samotné Al-Káidy a kultu bin Ládina. Co když má Konsorcium na svědomí i útoky z 11. září? Je to vůbec možné? Ale proč by to dělalo?

Antoine Bello v pěti bodech

  1. Francouzský autor žijící v New Yorku.
  2. Od roku 1996 vydal sbírku povídek a čtyři romány.
  3. Získal několik literárních ocenění.
  4. Falzifikátoři jsou první jeho česky vydanou knihou.
  5. V roce 2009 mu byla za román Průzkumníci udělena cena France Culture/Télérama.

Antoine Bello znovu dokázal, že konspirační teorie jsou opravdu jeho doména. Po Falzifikátorech, kteří se primárně zaměřovali na fungování KFR a méně významné falzifikace, se v pokračování Bello nechává naplno unést svou bujnou fantazií. Po krátkém zopakování událostí z prvního dílu nás autor rovnou hází do akce a Sliva opět čekají nelehké úkoly. Autor se tentokrát zaměřuje na všeobecně známé problémy, jako je například právě 11. září nebo válka v Iráku.

A právě v oněch falzifikacích tkví stejně jako u předchozího dílu největší síla knihy. Autor se v nich opravdu vyžívá a dokazuje, že by se sám v takovéto organizaci bez problému uživil. Oproti prvnímu dílu navíc přibylo na akčnosti – ono se není ani co divit, když Slive už má něco za sebou, a tak nemusí procházet výcvikem. Oproti tomu na něj čekají opravdu zapeklité úkoly, při kterých občas přemýšlíte, kam na to ten autor vůbec chodí.

Ať už jste fanoušci konspiračních teorií, či nikoli, v Průzkumnících naleznete vše, co by měla dobrá kniha obsahovat. Strhující děj, sympatické postavy a i na překvapivé rozuzlení dojde – co víc si přát? Kdo četl Falzifikátory, je pro něj i tato kniha jasnou volbou, protože bez ní není příběh úplný. Ostatním čtenářům doporučuji začít popořadě, aby se neochudili o události z prvního dílu. A to by byla rozhodně škoda.

  • Antoine Bello: Průzkumníci
  • Kniha Zlín, 2014
  • překlad: Alan Beguivin
  • 379 stran, 339 Kč
2. července 2014, Petr Čapek

Diskuze k článku

Žádný příspěvek.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).