Warning: Variable passed to each() is not an array or object in /home/html/fantasya.cz/public_html/functions/functions_forum.php on line 36
Konkurenti. Nejnovější kosmický výlet Sergeje Lukjaněnka je tady ~ Fantasya.cz ~ Články


       
Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Konkurenti. Nejnovější kosmický výlet Sergeje Lukjaněnka je tady, Sergej Lukjaněnko: Konkurenti

Lukjaněnko Sergej: Konkurenti

Není moudré odpovídat na nabídku práce uprostřed noci a pod parou. Své o tom ví pětatřicátník Valentin, když z legrace nastoupí jako vesmírný pilot. Jenže mladý novinář skončí na orbitální stanici Šnek a jeho dvojník místo něho na Zemi. Mladík se proto musí zapojit do dění ve vesmíru a zjistit, jak se vrátit domů. Možná ale jde jen o PC hru a vesmírné lety jsou iluzí. Nebo ne.

Nový román populárního a světově uznávaného autora fantastického žánru Sergeje Lukjaněnka je čistou hard science fiction plnou vesmírných letů i soubojů, mimozemských útočníků i povstalců a dokonce zbraní, které dokážu zhasínat hvězdy. Konkurenti jsou jeho dalším vesmírným románem, tentokrát inspirovaným v Rusku velmi populární PC hrou Starquake.

Hledáme piloty stíhacích lodí. Zn.: Bez návratu

Moskevský novinář Valentin Andrejevič si během flámu všiml podivného inzerátu. Možnost stát se pilotem orbitálních bombardérů nemohl odmítnout. Přesvědčený, že jde o žert, se s ironickým úsměvem a nadějí na skvělou reportáž upsal agentuře, ale vzápětí zjistil, že vše je skutečné, on skončil na orbitální stanici a jeho druhé já na Zemi poctivě zařezává. Spolu se školitelkou Lenou se okamžitě dostal do zajetí povstalců, kteří nevěří, že jsou v kosmu. Podle nich jsou v PC hře a chtějí odpovědi. Valentin se pod přezdívkou Katran stal hrdinou pátrajícím po pravdě a bojovníkem za svobodu.

Vesmír na dosah klávesnice

Jak se zdá, Sergej Lukjaněnko dost často používá dvě základní námětové a zároveň žánrové linie. První je městská fantasy a její úspěšná série o Hlídkách, jejíž některé části byly dokonce zfilmovány. Druhou jsou cykly i jednotlivé knihy hard science fiction o cestování vesmírem – a právě sem patří i Konkurenti.

Sergej Lukjaněnko v pěti bodech

  • Narodil se v roce 1968 v kazachstán­ském Karatau; žije v Moskvě se ženou a synem.
  • Na Státní lékařské fakultě v Almaty vystudoval obor lékař-psychiatr, ale medicíně se nevěnoval.
  • Fantastiku si oblíbil již v dětství; delší čas byl zástupcem šéfredaktora časopisu Miry.
  • Ve druhé polovině 80. let začal psát své první povídky (Narušenije – vyšla v časopise Zarja); úspěchy hned od počátku tvorby jej přivedly ke dráze profesionálního spisovatele.
  • Jak první publikoval sbírku povídek Atomový sen, debutovým románem se pak stali Rytíři Čtyřiceti ostrovů;dále napsal například i trilogii Lord z planety Země, kyberpunkové Bludiště snů s pokračováními, sérii pěti románů o Hlídkách a další.

Obecnou kostru těchto autorových příběhů lze ve většině případů popsat obdobně. Většinou pozemský hlavní hrdina se nějak dostane mimo koleje svého obvyklého života, někdy i matičku Zemi, a po větších či menších peripetiích a pátrání po pravdě i lásce, se změní v zachránce vesmíru, Země či lidstva. V Rytířích Čtyřiceti ostrovů je třeba chlapec přenesen cizincovým fotoaparátem, v tomto románu se portál ukrývá v personální agentuře, v Nanečisto se hrdina jen probudí a jako by neexistoval.

Satira, filozofie a ruská chandra

Dalším poznávacím znamením Lukjaněnkovy tvorby je, kromě skvěle propracovaných realit, sympatických hlavních postav, fascinujícího prostředí a napínavého děje uhánějícího nadsvětelnou rychlostí, také všudypřítomná a nahlas deklamovaná autorova příslušnost k ruskému národu. Ta se projevuje jako sžíravé poznámky hodnotící jeho současné směřování, občas až kruté, ale vždy velmi pravdivé.

Snad ve všech autorových dílech se též objevují filozofické úvahy týkající se jednotlivce i celého lidstva, jeho role, jeho svědomí, jeho budoucnosti. Častokrát je poměřováno i s mimozemskými civilizacemi, ale pokaždé z něho vyjde vítězně. Lidstvo má svou cenu a zaslouží si nejen život, ale také pomoc a trochu schovívavosti, protože je stále ještě v plenkách.

Počítač nebo knipl, ovládání kosmické lodě je fuška

Dalším detailem, který hraje v Lukjaněnkově románu výraznou roli, jsou počítače, konkrétně PC hry. Třeba v Bludišti odrazů se tento kyberpunkový způsob vyprávění osvědčil natolik, že zanedlouho následovala Lživá zrcadla. V Konkurentech se stala PC hra jednou ze dvou možných rozuzlení příběhu, kterému se snažil přijít na kloub Valentin/Katran.

Na románu je snad trochu cítit, že je o poznání komerčnější, než jiné autorovy příběhy, ale i přesto jej tahle skutečnost příliš nepoznamenala. Snad má trochu jednodušší zápletku a celý děj je poněkud přímočařejší, možná je poněkud schématičtější a rozuzlení trochu připomíná princip deus ex machina.

Na druhou stranu čtenáře autor dost dlouho napíná, jak to vlastně s vesmírným experimentem je, a v ničem nevykrádá své sourozence. Naopak má svůj vlastní svět a vše, co k němu patří. Jistě potěší všechny milovníky Lukjaněnkova díla a sci-fi vesmírných vyprávění vůbec, bez ohledu na věk, pohlaví či literární vyznání.

  • Sergej Lukjaněnko: Konkurenti
  • Triton, 2012
  • překlad: Iva Dvořáková
  • obálka: Dagmar Krásná
  • 344 stran, 298 Kč (v e-shopu Fantasye již za 268 Kč)
17. března 2013, Olga Buriánková

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Konkurenti

Konkurenti
Vložit do pytle na zboží  Koupit 298 Kč 268 Kč