Komiks z viktoriánské Anglie s mumií v hlavní roli, Joann Sfar: Profesorova dcera
Lilian žije v 19. století a ráda by se provdala. Ten, jehož miluje, však není nikdo jiný než tři tisíce let stará mumie. Jak se dva milenci rozdělení časem dokážou vypořádat s překážkami, které stojí proti jejich vztahu?
Viktoriánská lovestory o mladé dívce a mumii Imhotepa IV. představuje klasický románový příběh doopravdy netradičním způsobem. A to až takovým, že čtenář, který komiksovou knížku otevře bez předchozího varování, se nestačí divit.
Joann Sfar napsal příběh, kterému život vdechly kresby Emmanuela Guiberta už v roce 1997, teď však poprvé sešit vychází i s českým překladem. Společně se tito dva umělci stali hvězdami ve svém oboru – komisech a psaní anotací.
Příběh začíná jednoduše. S ničím se nepáře, nic nevysvětluje, jednoduše nás seznámí s dívkou, která se po ulicích historického Londýna prochází ruku v ruce s mumií v cylindru. Před láskou dvou… Lidí? … však stojí hned několik bariér, z nichž snad tu nejmenší představuje fakt, že Imhotep VI. už vlastně dávno není člověk, nýbrž movitý majetek archeologické společnosti.
Lilianina milovaná mumie je v nebezpečí a přičinlivá dívka se rozhodne vyřešit situaci po svém. Z odvážného nápadu se však brzy stává děsivý problém, protože uspávací prostředek nebyl tím, čím se zdál. Imhotep je odhodlán oplatit Lilianě, která dokázala tisíce let zkamenělé srdce znovu rozehřát, a tak ji unáší, jenže… na osudové milence čekají další nebezpečí.
Joann Sfar a Emmanuel Guibert v pěti bodech
- Joann Sfar se narodil roku 1971 v Nice ve Francii, je autor komiksů a filmový režisér.
- V letech 2009 až 2010 režíroval životopisný film o slavném francouzském skladateli a zpěvákovi Gainsbourgovi, který je jeho velkým vzorem.
- Některé z jeho komiksů jsou inspirované jeho židovských dědictvím.
4.. Joann Sfar je považován za jednoho z nejvýznamnějších umělců nové vlny francouzsko-belgických komiksů, společně s Emmanuelem Guibertem nebo Davidem B. 5. Emmanuel Guibert je autor francouzských komiksů a v roce 2010 zavítal i do Prahy v rámci KomiksFestu.
Příběh je kuriózní, nepravděpodobný, bláznivý, ale ve své podstatě napínavý i relativně romantický, přestože vůbec není tím, co by si čtenář pravděpodobně pod pojmem „viktoriánská lovestory“ představoval. Po ulicích běhají oživlé mumie a nikomu to nepřijde divné. Proč taky, když o to tu vlastně nejde? Nebo je to tím hlavním tahákem? Nezbývá než zjistit, jak se věci vlastně mají a během čtení stále doufat, že se čtenáři dostane vysvětlení.
Naopak umělecká stránka, tedy ta umělecko-vizuální, splňuje přesně to, co by měla. Historie i nádech 19. století jsou zachyceny do detailů a podníceny i zvláštním stylem kresby, jenž podtrhuje především hlavní postavy vykreslené tučnými liniemi a zbytek nechává v rozmazaných vodových barvách, které nebývají moc často k vidění. Dominuje jim chladná modrá a hnědé odstíny, které navozují dojem jisté zastaralosti.
Profesorova dcera představuje zajímavé dílo, které je unikátní především nádhernou kresbou, ale i bezesporu originálním dějem. Čtenář se setkává nejen s postavou egyptského velikána, ale třeba i královnou Viktorií, z které autor dělá to, co se mu zrovna zachce, a tím přidává na nepředvídatelnosti. Není to klasický komiks, a to z něj dělá něco, co jednoduše stojí za přečtení.
- Joann Sfar: Profesorova dcera
- Meander, 2013
- překlad: Richard Podaný
- kresba: Emmanuel Guibert
- 64 stran, 298 Kč