Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Kladivo na čaroděje 7: Známá parta brání návratu mocné čarodějnice, Ondřej S. Nečas: Síť přízraků (Kladivo na čaroděje 7)

Nečas Ondřej S.: Kladivo na čaroděje 07 - Síť přízraků

Dal si pár dílů pauzu, aby mohl frajersky vykopnout dveře na scénu a vrazit čtenáři do ruky sedmý svazek Kladiva na čaroděje. Ondřej S. Nečas se vrací. V sérii se zatím představil mořskými potvorami a agresivní oživlou elektronikou. Nyní pod jeho velením detektivní banda Felixe Jonáše stojí proti poněkud tradičnější formě zla.

Felix Jonáš si moc staromládeneckého klidu neužije. Když ho do nebezpečných situací netlačí hlava démonské mafie Rashil, tak ho uprostřed noci tahá do akce starostlivá Klaudie se svým nutkáním dělat dobré skutky. Kvůli tomu se čtveřice připlete do cesty kdysi dávno upálené čarodějnici, která hledá svá zapečetěná kouzla a jejíž moc stále sílí.

Hlavně detektivně

V případě Sítě přízraků si přijdou na své hlavně ti, kterým v Kladivu na čaroděje chyběla ryze detektivní zápletka. Ondřej S. Nečas se totiž zaměřuje právě na ni. Vmotá do ní mnoho (možná až příliš) zajímavých postav, ale každá z nich jí přidává na větší plasticitě. Téma, které se rozhodl rozvíjet, si zaslouží, aby působilo správně dalekosáhle a ovlivnilo životy spousty lidí. Umí vystavět poutavě tajemnu atmosféru a zároveň stíhá na všech frontách budovat děj. To vše bohužel často na úkor drobných hlášek a vtípků hlavních hrdinů, které by příběh okořeňovaly v jeho průběhu.

„Já tu prožívám krizi identity,“ vrčel Vincenc, „a oni si ze mě utahujou.“ (str. 101)

Na druhou stranu, když se jednou rozhodne, že scénu patřičně odlehčí, stojí to vážně za to a sází jednu perlu za druhou. Což se mu stane přibližně v polovině knihy a už ho to nepustí. Jako by si řekl, že vysvětlování celého problému už bylo dost a nastal čas si jeho řešení patřičně užít. Ty nejlepší gagy přicházejí ve chvíli, kdy Vincenc prochází osobnostní krizí. Nikdo na něm za to nenechá nic suchou a nebyl by to Vincenc, kdyby si to nechal jen tak líbit a neštěkal na všechny zpátky.

Hollywoodská klišé jinak

Stejně umně jako s detektivním příběhem Nečas pracuje i se zažitými žánrovými klišé. V jednu chvíli na ně upozorňuje a paroduje je, v dalším okamžiku je však bez napáchané škody naplní s poťouchlým úsměvem na rtech a lišáckou průpovídkou. To vše natolik zábavně, vtipně a roztomile, že se na něj čtenář ani nemůže zlobit.

Korunu tomu nasazuje, když se rozhodne jako hosty přizvat charaktery ze známých televizních filmů a seriálů a dokázat tím, že nemá problém napsat snad cokoli a kohokoli – od krále džungle až po nejbrilantnějšího detektiva na světě.

Ondřej S. Nečas v pěti bodech

  1. Narodil se v Blansku roku 1978.
  2. Vystudoval Fakultu informatiky na Masarykově univerzitě.
  3. Upozornil na sebe povídkami v časopisech Pevnost a Ikarie/XB-1 a nadále do těchto časopisů svými texty přispívá (Krůpěj pontského medu, Jeden den od Síria).
  4. Nejčastěji se pohybuje ve světech sci-fi a fantasy, výjimkou není ani jejich spojení s detektivní zápletkou (Případy hejtmana Ambrože).
  5. Sítí přízraků přispěl do Kladiva na čaroděje už podruhé.

Nečas sedmou částí Kladiva jen potvrdil to, co se o něm tušilo už při představení Krutých strojů – že do tohoto světa patří a má k němu hodně co říct. Pokud se v jeho budoucnosti opět objeví, určitě to potěší nejednoho čtenáře.

Další díl Kladiva na čaroděje s názvem Pekelná šleha vychází do konce roku 2014 a s ním vkročí do jejího universa i nový autor – Martin D. Antonín. Jeho anotace zatím naznačuje pouze to, že fanoušci Waltera, který se v Síti přízraků objevoval spíše kvůli kosmetické dokonalosti, při čtení osmého svazku nebudou zklamaní.

  • Ondřej S. Nečas: Síť přízraků (Kladivo na čaroděje 7)
  • Epocha, 2014
  • obálka: Lubomír Kupčík, Lukáš Tuma
  • 184 stran, 169 Kč (v e-shopu Fantasye již za 152 Kč)
22. července 2014, Sabina Dudová

Diskuze k článku

Žádný příspěvek.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Kladivo na čaroděje 07 - Síť přízraků

Kladivo na čaroděje 07 - Síť přízraků
Vložit do pytle na zboží  Koupit 169 Kč 152 Kč