Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, 28. 4. 2023 trvale zavřelo pražské knihkupectví Fantasya. Osobní odběry na prodejně už není možné vyřídit. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.

Když se nocí naposledy nese Volání kukačky, Roberth Galbraith: Volání kukačky

Galbraith Robert  (Rowlingová J. K.): Volání Kukačky

„Kniha, kterou čte celý svět.“ Přesně to o Volání kukačky tvrdí věta na obálce. Kniha skutečně velkou vlnu nadšení a kritiky. Kdo by tušil, že se pod pseudonymem Robert Galbraith skrývá celosvětově proslulá J. K. Rowlingová, která dala život jednomu z nejznámějších čarodějů všech dob – Harrym Potterovi. Dokáže se zbavit nálepky autorky, která píše jen knihy pro děti, a zaboduje s detektivním příběhem z prostředí současného Londýna?

Lula Landryová patří mezi jednu z nejobdivova­nějších modelek současnosti. Veselá a mírná dívka ale skrývá tajemství, které si sebou vezme až do hrobu. Její tělo jednoho mrazivého rána najdou na ulici a vše nasvědčuje tomu, že se jedná o sebevraždu. V té chvíli se na scéně objevuje detektiv Cormoran Strike, bývalý voják zocelený tvrdou vojenskou morálkou.

I přesto, že se nachází v těžké životní situaci, se Cormoran na popud Lulina zoufalého bratra pouští do pátrání. Jeho pravou rukou se stává agenturní pracovnice Robin, která se vždy toužila účastnit detektivního pátrání. Co se doopravdy stalo té noci, kdy Lula Landryová zemřela? Cormoran a Robin si budou muset dát velký pozor, aby nezabředli příliš hluboko do nebezpečných vod, jež skýtá život v showbyznysu. Mohlo by totiž jít o život. Doslova.

Úsměv, prosím

Robert Galbraith zasadil děj svého příběhu do současného Londýna. Detailněji se zaměřuje na život bohaté anglické smetánky a celebrit. Čtenář má tak možnost nahlédnout do prostředí, ve kterém se pohybují hlavní hrdinové, což vytváří potřebnou autenticitu a věrohodnost celého příběhu. Příběh je koncipován jako klasická detektivka – po nalezení mrtvého těla se detektiv pouští do pátrání a pomocí postupného sbírání důkazů se dovídá, kdo je opravdovým vrahem.

Kniha je sice vyprávěna v er-formě, jakýmsi hlavním vypravěčem se ale stává detektiv Cormoran Strike, kterého občas doplňuje jeho pomocnice Robin. Autor vytvořil velmi plastické a uvěřitelné charaktery, jež jsou zajímavým zpestřením celého příběhu.

Robert Galbraith v pěti bodech

  1. Je to pseudonym světoznámé autorky Harryho Pottera, J. K. Rowlingové.
  2. První povídku napsala v šesti letech – příběh o králíčkovi Králíčkovi, který měl spalničky.
  3. Mimo ságu o čarodějnickém učni ještě napsala společenský román Prázdné místo.
  4. V roce 2003 se autorce narodil syn, jehož otcem je lékař Neil Murray.
  5. Sedmidílná sága o Harry Potterovi byla zfilmována, do budoucna se plánuje i další filmová adaptace – Fantastická zvířata a kde je najít.

Mimo hlavní detektivní linku má čtenář možnost seznámit se s minulostí hlavního hrdiny, zahrnující jak působení ve válce, tak i následný život coby detektiva. V kombinaci s hlavní zápletkou si tak čtenář utvoří dokonalou představu o hlavním hrdinovi, který je mu tím pádem daleko bližší.

Připravit, pozor, akce!

V porovnání s ostatními knihami z pera autorky je Volání kukačky něčím novým a objevným. Série Harryho Pottera si získala své příznivce především u mladší generace. Volání kukačky nadchne především dospělé čtenáře. Díky tomu, že se jedná o detektivku, se čtenář může připravit na dávku napětí, a dokonce i akce, jejíž nedostatek někteří kritizovali u autorčina předchozího nefantastického románu, Prázdného místa.

Volání kukačky nadchne především milovníky detektivních příběhů, kteří rádi zabřednou spolu s hrdiny do pletich a nástrah showbyznysu. Velkým lákadlem je jistě realistické vyobrazení současného Londýna a netypický hlavní hrdina, který vás vždy něčím překvapí.

  • Roberth Galbraith: Volání kukačky
  • Plus, 2014
  • překlad: Ladislav Šenkyřík
  • 480 stran, 369 Kč
2. května 2014, Kateřina Kopišťová

Diskuze k článku

Žádný příspěvek.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).