Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Když otec Conana vypráví strašidelné historky, Robert E. Howard: Černý kámen

Howard Robert E.: Černý kámen

Howard byl velmi plodný autor a rozhodně se neomezoval jen na žánr sword and sorcery, ale střihnul si i nemálo westernů detektivek a dokonce i hororu. A právě tuto tvář Roberta Howarda představuje Černý kámen.

Málokdo to ví, ale není žádnou náhodou, že Howard se věnoval i hororu – a nejenom proto, že to byl evidentně grafoman. Velkou inspirací mu v tomto ohledu byl slavný H. P. Lovecraft, duchovní otec Cthulhu, patrně nejznámější hororového sdíleného světa (z dalších autorů připomeňme alespoň Briana Lumleyho). S Lovecraftem si Howard dokonce dlouhodobě dopisoval a tento intelektuální vztah je na jeho hororu znát. A tak čtenáře čekají temné entity a nevyslovitelné hrůzy číhající na smrtelníky těsně za hranicemi našeho světa, okultní badatelé, čarodějové nebo prastaré kletby. Příběhy plné hrůzy, tajemství a zoufalého boje rozumu proti šílenství. Ruku na srdce, to zní více než slibně.

Howard v Černém kameni nezapře své literární pulpové kořeny a lásku k dobrodružným příběhům neohrožených hrdinů, jenže ve většině povídek budou hrdinové potřebovat podstatně více než jen odvahu a svaly, protože tady jde o záchranu vlastní duše a příčetnosti. Navzdory hororovému vyznění si ale autor přece jenom nedokáže odpustit konec, kdy se hlavní hrdina prastarému zlu postaví a zvítězí. Což v tomto případě znamená, že přežije a nezblázní se.

Základním kamenem je zde obvykle dvojice hrdinů, z nichž jeden se sveřepě drží racionality a pro všechno hledá vysvětlení, zatímco ten druhý je mnohem pověrčivější a vnímavější na nadpřirozeno. Z kontrastu těchto dvou pohledů pak mnoho povídek těží. Zároveň jde o poměrně akční příběhy, kde hlavní motor děje tvoří hlavní postavy (Aššurbanipalův plamen, Hrob mi nekopejte, Démon prstenu, Enlilův hlas). Druhou skupinou jsou sugestivnější a emotivnější práce, ve kterých se osamělý borec potýká s nevysvětlitelnou hrůzou. Mnohem více proto musí balancovat na hranici šílenství, protože mu chybí parťák, který by jeho obavy potvrdil či vyvrátil. Tyto povídky jsou méně dobrodružné a akční, za to v nich čtenáři běhá mnohem víc mráz po zádech (Dermodova zhouba, Černý kámen, Kobra ve snu, Nestvůrný kopytnatec).

Robert Ervin Howard v pěti bodech

  • Narodil se roku 1906 v americkém Texasu.
  • První povídka, kterou publikoval za honorář, se jmenovala Spear and Fang (Kopí a tesáky, 1925).
  • Autor postav barbara Conana, krále Kulla, pikta Bran Mak Morna, Rudé Sonji a mnoha dalších.
  • Je označován za zakladatele subžánru fantasy sword and sorcery (meč a magie).
  • Citově nevyrovnaný Howard spáchal sebevraždu, když se dozvěděl o nevyléčitelné chorobě své matky.

Knize je ale třeba připsat několik slabin. Tou, která zamrzí nejvíc je fakt, že několik povídek už v česku vyšlo, navíc několikrát, a některé dokonce nedávno (jako například Aššurbanipalův plamen). Jistě to dává smysl, pokud povídka vyšla časopisecky v nějakém polozapomenutém fanzinu, ale zrovna v tomto případě vyšla ve sbírce Tygři moře, která u nás byla publikována několikrát a poslední reedice se objevila před rokem u stejného nakladatelství. Skoro to pak vypadá, jako by do sbírky věnované Howardově hororu nebylo co dát.

Navíc je třeba upozornit na jednu věc, která by mohla nejednoho čtenáře nemile překvapit. Howardovský horor je přece jenom někde jinde než ten moderní. Má jiný, lehce archaický jazyk a pomalejší tempo sloužící k postupnému budování atmosféry. Navíc se tak děje hlavně skrze popisy všeho možného, od krajiny po starobylé budovy a obskurní postavy. Autor vyloženě sází na to, že nejvíce se bojíme toho, co nevíme a nedokážeme popsat. Což je samozřejmě pravda, ale když několik povídek končí konstatováním, že hlavní hrdina viděl nějaké nepopsatelně hrůzné zlo, tak to může snadno začít leckoho iritovat.

Černý kámen je sice zajímavým počinem, ale jen těžko se o něm dá říct, že by byl pro každého. Specifický žánr a styl psaní mnohým dnešním čtenářům asi nepůjde úplně k duhu. Navíc, ačkoli jsou v podstatě všechny povídky velmi povedené, když je budete číst jednu za druhou, začnou se vám lehce zajídat kvůli opakujícím se motivům. Mnohem lepší způsob čtení je si sbírku naporcovat a servírovat po jednotlivých kouscích za bouřlivých nocí, kdy vám vítr mlátí okenicemi.

  • Robert E. Howard: Černý kámen
  • Laser-books, 2016
  • Překlad: Milan Žáček a Michael Bronec
  • Obálka C.W. Kelly
  • 248 stran, 199 Kč (v e-shopu Fantasye již za 179 Kč)
31. srpna 2016, Jan Červenka

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Černý kámen

Černý kámen
Vložit do pytle na zboží  Koupit 199 Kč 179 Kč