Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, 28.4. trvale zavírá pražské knihkupectví Fantasya. Osobní odběry na prodejně už nebude možné vyřídit. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.

Když nás začne ovládat INDEX HRŮZY, Robert Harris: Index hrůzy

Robert Harris - Index hrůzy

Úspěšný anglický spisovatel a novinář Robert Harris se do podvědomí čtenářů dostal hlavně díky vynikajícím románům Otčina a Enigma, které se dočkaly i zfilmování. Harris tentokrát vyměnil alternativní historii a Třetí říší s Hitlerem za makléře na burzách cenných papírů a přináší zajímavý pohled na využití umělé inteligence na finančních trzích.

Robert Harris se coby spisovatel již delší dobu zabýval hlavně alternativní historií a historickou fikcí. Krásným příkladem je jeho Otčina, na kterou navázal neméně úspěšnou Enigmou. Navíc se neomezoval pouze na druhou světovou válku, ale zavedl své čtenáře i do období Římské říše, kterou posléze vyměnil za politický román Duch, který je znám hlavně díky zfilmování pod názvem Muž ve stínu. Ve své poslední knize opouští Harris pro něj probádané vody a pouští se do světa burzovních makléřů a finančních trhů, které okořenil nádechem sci-fi.

Alex Hoffman, vizionář a jeden z největších vědců dnešní doby opouští výzkumný ústav CERN, aby se vydal vlastní cestou a vytvořil pokročilý počítačový software, kterému rozumí jen on. Spolu se svým společníkem tak vyvine ojedinělou a převratnou formu umělé inteligence, která se učí z lidských chyb a emocí a díky tomu dokáže předvídat pohyby na finančních trzích.

Robert Harris v pěti bodech

  1. Vystudoval anglickou literaturu na univerzitě v Cambridge.
  2. Jako novinář a sloupkař pracoval pro BBC a list Sunday Times.
  3. Spisovatelskou dráhu zahájil v oblasti literatury faktu.
  4. Autor knižních předloh úspěšných filmů Enigma a Muž ve stínu.
  5. Román Index Hrůzy je jeho zatím poslední napsanou knihou.

Jak, to je vskutku záhadou. Každopádně to funguje výborně a Alexova společnost vydělává na burzách díky tomuto software pohádkové peníze. Jeho bohatství je dozajista zajímavým lákadlem, a tak se není co divit, že do jeho zabezpečeného domu vnikne neznámý vetřelec. A právě tímto večerem se spouští nepředvídatelný koloběh událostí, které ovlivní nejen Alexe a jeho společnost, ale nakonec mohou změnit i celý svět.

Robert Harris zasadil zajímavý nápad a příběh do pro normální lidi naprosto nudného světa finančních trhů. Co běžnému smrtelníkovi řeknou zkraty NASDAQ, NYSE nebo DOW? Asi nic moc, že? Přesto se autor rozhodl napsat knihu právě z tohoto světa a zafungovalo mu to velmi dobře. Využití speciálního softwaru, který mapuje všechny burzy světa, zde zní naprosto uvěřitelně, možná až samozřejmě. Díky tomu čtenáři úplně ztratí pocit, že čtou vlastně sci-fi.

SPOLEČNOST BUDOUCNOSTI BUDE BEZ PAPÍRU
SPOLEČNOST BUDOUCNOSTI BUDE BEZ INVENTÁŘE
SPOLEČNOST BUDOUCNOSTI BUDE PLNĚ DIGITÁLNÍ
SPOLEČNOST BUDOUCNOSTI JE ZDE

A právě v tom se skrývá největší přednost Harrise. Dokázal dát dohromady příběh, který nejde tak úplně zaškatulkovat. Najdeme zde prvky ze sci-fi, napínavého thrilleru nebo detektivky, kterou navíc doplňují pasáže, při kterých vám bude běhat mráz po zádech, ale i takové, které potrápí vaši psychiku i mozkové závity.

Přesto, že je tato kniha úplně z jiného soudku než dnes již kultovní Otčina, rozhodně stojí za přečtení. Harris nelenil a zamyslel se nad důsledky neustálého posouvání hranic v oblasti umělé inteligence – jím nastínění scénář konec konců nemusí být úplná utopie. Naopak, tato budoucnost již klepe na dveře a je jen na nás, jak si s ní dokážeme poradit.

  • Robert Harris: Index hrůzy
  • Kniha Zlín, 2014
  • překlad: Pavel Kaas
  • 325 stran, 369 Kč
16. července 2014, Petr Čapek

Diskuze k článku

Žádný příspěvek.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).