Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, ve dnech 20.-21.1. bude knihkupectví Fantasya z provozních důvodů zavřeno. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.

Když do Gothamu zavítají ozbrojené želvy, hned je veseleji, James Tynion IV, Freddie E. Williams II: Batman / Želvy nindža

Tynion IV. James: Batman / Želvy nindža 1 (váz.)

V Gothamu došlo k sérii útoků na prestižní výzkumná zařízení. Zdá se, že za nimi stojí nějaké nové zločinecké uskupení, které si libuje v bojové technice nindžutsu. Temný rytíř už je troufalcům na stopě. Jenže dokáže je zastavit dřív, než se jim podaří sestavit smrtonosnou zbraň? A nepřehlédl Batman jeden významný detail?

Klasických týmovek ve stylu Ligy spravedlnosti nebo Avengers už na tuzemském trhu vyšla celá řada, nehledě na komiksy, v nichž je týmová spolupráce součástí celého konceptu (X-Men, Strážci galaxie, Ú.P.V.O. atd.). Nikterak nepřekvapí ani to, když si scenáristé některé superhrdinské série tu a tam vypomůžou návštěvou jiného hrdiny. Plnokrevný komiksový crossover, v němž by bylo prolnutí více světů ústředním tématem celé série, je ale v místních luzích a hájích stále poměrně vzácný. Jak dopadla kombinace Batmana a bandy ozbrojených želv?

Želvy nindža na prohlídce Gothamu

Leonardo, Raphael, Donatello a Michelangelo. Kdo by je neznal? Za recenzentova dětství patřili tihle zelenkaví borci k předním vývozním artiklům americké popkultury. Z výsluní je sice časem vytlačily další ikonické postavy a seriály, samotné želvy nindža na nedostatek pozornosti nicméně nepošly. Dokonce se před pár lety v CGI podobě spektakulárně vrátily i na stříbrná plátna. A právě tento comeback a s ním spojený opětovný zájem veřejnosti je nejspíše také důvodem, proč se v roce 2016 na trh dostal překvapivý crossover: Batman / Želvy nindža.

Poněvadž Gotham a želví New York neleží zrovna na tomtéž poledníku, lépe řečeno jde o dva odlišné vesmíry, výchozí situace scénáře se rýsuje sama od sebe: Jeden z nepřátel želvích bráchů poslal celou partu i s mistrem Třískou mezidimenzionálním portálem do Gothamu, aby si nerušeně mohl podmanit jejich svět. Jako bonus jim navíc na cestu přibalil i jejich věčného protivníka Trhače s bandou nindžů, to aby se snad želváci v nové destinaci nenudili… A želvy se rozhodně nenudí. Stejně jako Trhač pracují na tom, aby se co nejrychleji vrátily zase zpátky domů. Tedy pokud se zrovna neládují pizzou nebo nepaří videohry.

Humorně-akční oddechovka

Komiksové crossovery jsou ošemetná věc. Mají sice značný marketingový potenciál, protože přitáhnou pozornost více čtenářských skupin, současně ale do poslední chvíle není jasné, zda bude namíchaná směs skutečně fungovat. V případě Batmana a želv nindža se koktejl naštěstí povedl. Veskrze jednoduchý, ale citlivě vystavěný a kreslířsky vděčně zpracovaný scénář se vyhýbá experimentům a staví především na zábavných bonmotech a ostrém kontrastu pochmurného Batmanova světa s bezstarostností a hravostí želv.

K nejlepším částem knihy nepatří jednotlivé akční střety, ale naopak zákulisní pasáže: želvy skotačící v Batcave, komorník Alfred umravňující želváky jako malé kluky, Bruce Wayne večeřící pizzu… Sympatie si svou bezprostředností a určitou dětskou naivitou získává obzvláště smíšek Michelangelo, ani ostatní se ale nenechávají zahanbit. A třebaže se scenárista James Tynion IV celému komiksu snaží dát i dostatek napětí, aby se mu pod rukama zcela nerozpadl, i některé serióznější panely svým celkovým vyzněním zčásti podrývají samy sebe a nutí čtenáře k pousmání.

James Tynion IV a Freddie E. Williams II v pěti bodech

  1. James Tynion IV je mladý, stále ještě poměrně neokoukaný komiksový tvůrce ze Spojených států.
  2. Ke komiksu se dostal díky svému učiteli tvůrčího psaní Scottu Snyderovi, jenž Tynionovi nabídl psát doprovodné minipříběhy k jeho Batmanovi.
  3. Kromě řady batmanovských sešitů, jimž se věnuje dodnes, pracoval krátce třeba též na Johnu Constantineovi či Batwoman.
  4. Freddie E. Williams II je americký komiksový kreslíř ve službách DC.
  5. Svou práci kreslíře popisuje pod přezdívkou FreddieArtMedia i v několika videích na Youtube.

Za výtvarnou podobu komiksu je zodpovědný Freddie E. Williams II a ukázat právě na něj rozhodně nebyla špatná volba. Williams si dal práci s individualizací jednotlivých bratrů-nindžů a čtenářům navíc nabídl celou řadu výborných velkoplošných obrázků: želvy na ikonickém policejním reflektoru, střet Batmana s armádou jeho protivníků proměněných ve své zvířecí ekvivalenty atd. Z Williamsovy kresby, která občas nedbá tolik na detail a zjednodušuje například kontury lidského obličeje, je sice zjevné, že cílovou skupinou je zejména dospívající čtenář, k celkové atmosféře knihy se ale poněkud uvolněnější styl náramně hodí.

I díky němu je crossover Batman / Želvy nindža mnohem víc než jen solidní úsměvná záležitost. Právě pro svou ztřeštěnost a výjimečnost nabízí tenhle book jeden z nejpozoruhod­nějších superhrdinských komiksů uplynulého roku.

  • James Tynion IV, Freddie E. Williams II: Batman / Želvy nindža
  • Crew, 2017
  • Překlad: Darek Šmíd
  • Obálka: Freddie E. Williams II
  • 160 stran, 399 Kč brožovaná, 599 Kč pevná vazba (v e-shopu Fantasye již za 359 Kč a 539 Kč)
26. ledna 2018, Jakub Ehrenberger

Batman / Želvy nindža 1 (brož.)

Batman / Želvy nindža 1 (brož.)
Vložit do pytle na zboží  Koupit 399 Kč 359 Kč

Batman / Želvy nindža 1 (váz.)

Batman / Želvy nindža 1 (váz.)
Vložit do pytle na zboží  Koupit 599 Kč 539 Kč