Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Kazatel: Pradávná historie mapuje vznik Svatého zabijáka, Prdelmana a dalších, Garth Ennis: Kazatel - Pradávná historie

Ennis Garth a spol.: Preacher 10 - Pradávná historie

Komiksový scénárista Garth Ennis se narodil v Holywoodu. Naštěstí ne v tom nablýskaném losangeleském, ale ve stejnojmenné čtvrti v severoirském Belfastu. Ledový vítr Irského moře je cítit z jeho knih dodnes. Když jedna z jeho postav přijde do pekla, podzemní ohně vyhasnou.

Komiksová série Kazatel na českém trhu skončila devátým svazkem pojmenovaným Alamo, tedy podle oblasti v Texasu, kde se odehrála její rozhodující bitva. Poslední tečkou za sérií o Jesse Custerovi je ale až kniha Pradávná historie, jenž se soustředí na vznik a vývoj vedlejších postav.

Ne náhodou se poslední Kazatelova bitva odehrála v texaské poušti. Gart Ennis je posedlý westerny podobně jako Punisher pomstou. Žádný div, že Svatý zabiják je kovboj a Ennis první knihu představuje jako poctu žánru, v němž se kolty nosí proklatě nízko.

Nechme ale stranou nešťastný osud zabijáka, hektolitry prolité krve, srdce z kamene, zjizvený obličej a ruce, proti nimž jsou medvědí tlapy ručkami batolete. Největším překvapením úvodní povídky je demytizace divokého západu a období kolonizace Ameriky. Garth Ennis nerozlišuje, zda-li se tehdy chovali humánněji bílí osadníci nebo původní obyvatelé kontinentu. Humánně se totiž nechoval nikdo, nebyl na to prostor.

Stejně tak Ennis vyvrací romantickou představu o loupežnících-hrdinech, chrabrých banditech, kteří přepadávali dostavníky a chamtivé banky, načež se o lup dělili s prostým lidem. To se stává opravdu jen v knihách a filmech.

Kazatel v pěti bodech

  1. Jmenuje se Jesse Custer a býval kazatelem v malém americkém městě.
  2. Do duše mu vstoupila nebeská entita Genesis (výsledek sexuálního spojení anděla a démona), díky níž může Jesse promlouvat božským hlasem, který všichni poslechnou.
  3. Usmyslel si, že najde Boha, aby se ho pěkně na rovinu zeptal, proč na světě dopustil tolik hříchu.
  4. Jeho jméno je přesmyčkou pro Secret Jesus, tedy Utajený Ježíš.
  5. V žebříčku nejlepších komiksových postav britského filmového měsíčníku Empire se umístil na 11. místě.

Garth Ennis tedy vzdává poctu westernu jakožto žánru, kde dobro vítězí nad zlem, vzápětí ale dodává, že žádné dobro (především v situaci, jako je genocida) neexistuje. Navrch jednu z hlavních postav nechá z rozmaru zabít Ďábla, kterého naopak líčí jako celkem sympatické stvoření se slabostí pro karban, jenž jen dělá svou práci. Lidé se mění v démony, démoni se mění v bytosti s emocemi.

Další tři příběhy se zabývají osudem Prdelmana, hochů z jih Jodyho a T. C. a irského upíra Cassidyho. Jeden je zevrubnou sondou do maloměstského života Ameriky 90. let, druhý výletem do buranských bažin na jihu USA a poslední, předkládá vystřízlivění z celoživotního pozérství.

Čtyři příběhy, každý se odehrává v jiném čase, na jiném místě a s jinými postavami. Přesto mají silné pojítko: Garth Ennis se v nich snaží vyvracet zažité představy a fantazie, čímž narušuje lidskou tendenci idealizovat si určité období díky obecně platným představám (knihy, filmy, historky) nebo prostě jen proto, že patří do minulosti, která je vždy silně náchylná k nostalgii. Důstojná tečka za výjimečnou komiksovou sérií.

  • Garth Ennis: Kazatel – Pradávná historie
  • kresba: Steve Pugh a další
  • BB/art, 2012
  • překlad: Štěpán Kopřiva
  • 272 stran, 599 Kč (v e-shopu Fantasye již za 539 Kč)
16. února 2014, Ondřej Horák

Diskuze k článku

Žádný příspěvek.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Preacher 10 - Pradávná historie

Preacher 10 - Pradávná historie
  599 Kč