Justice League má zase problém, Geoff Johns, Ivan Reis: Síť (Liga spravedlnosti 4)
Být členem Ligy spravedlnosti, to je fuška. Padouši se na vás valí ze všech stran jako rozbouřený oceán a jednotlivých bitev je tolik, že její superhrdinní členové prostě neví, kam dříve skočit. Kdo tím nejvíce trpí? Čtenář.
Ten mohl být před vydáním čtvrté knihy série Justice League příjemně nervózní z toho, zda bude řada pokračovat ve velice slibné kvalitě, kterou nabrala předchozí knihou s podtitulem Trůn Atlantidy, ve které se musela postavit samotným Atlanťanům s Aquamanovým bratrem Ormem v čele. První tři knihy série přitom vždy neskrytě naznačovaly, že na pozadí těch všech dobrodružství a bitev (kromě Atlanťanů Liga stihla čelit i Darkseidovi, Cheetah či duchům) se chystá velká výzva, která týmem kolem Supermana, Batmana a Wonder Woman náležitě otřese. Nu, a ta je teď tady. Tak nějak.
Totiž místo toho, abyste sotvaže popadali dech nad tou sítí, která se kolem Ligy nemilosrdně stahuje, místo toho, abyste v úžasu sledovali epické bitvy makabrózních rozměrů, ve kterých se superhrdinové nejen z tohoto týmu ani nedají spočítat, budete se cítit tak nějak rozpačitě. A nenasyceně.
Poprvé se totiž naplno projevuje, jakou nevýhodou je být českým fanouškem komiksu, odkázaným na český trh. DC Comics totiž v rámci restartu svých sérií, restartu s kódovým označením „New 52“ přišlo s novou strategií, jak prodávat více sérií – provázat je. A tak se jedna z největších událostí tohoto univerza, pojmenovaná jako „Trinity War“, měla stát jakýmsi soutokem, ve kterém se mnoho dílčích událostí slije do jednoho finále. A kniha Justice League: Síť ukazuje pouze začátek a konec (!) této události. Veškeré ostatní dění bylo k mání v sériích, které u nás nevycházejí.
K čemu pak je tušení, že postava Pandory musí být asi doopravdy důležitá, stejně jako rozvíjející se vztah Supermana a Wonder Woman? K čemu je ten pocit, že akce před námi je jistě velkolepá, ale kde se tady sakra vzaly některé její postavy (např. populární John Constantine) nebo zápletky? Některé menší dějové linie v rámci knihy zmizí do ztracena, jiné naopak ze ztracena jen tak vyskočí už naplno rozehrané. (A mimochodem, něco podobného – byť v menší míře – se stalo poslednímu Batmanovi: Hřbitovní směně, jež pojednává o reakci netopýra na smrt postavy, kterou jsme v českých komiksech neměli šanci vidět zemřít).
Nakladatelství BB Art se přitom nedá nic vyčítat – není fyzicky možné v Česku vydávat všechny dílčí série a přitom neprodělat kalhoty. A aby toho nebylo málo, celá tahle situace má zajímavou pointu – pokud se dostane i na jednu z bočních knih série Justice League, pojmenovanou Trinity War, dostane se nám do rukou přesně to, co teď chybí – celý ten prostředek příběhu, sesbíraný do jednoho booku z jednotlivých řad, v nichž se odehrával (Justice League Dark, Trinity of Sin, Justice League of America). Takže nezbývá než doufat.
A jistě, spoustu z toho si dokážete domyslet (nebo bez toho v rámci příběhu – tak nějak – žít) a nechat se oblažovat masovou akcí a hláškami, což jsou ingredience, s nimiž Geoff Johns pracovat umí, ale nezbavíte se pocitu, že té čtvrté Justice League tak nějak něco chybí. A to nejen kus děje, ale i závan originality, který by z tohohle příběhu dělal víc než otřepanou variaci na „všichni do boje!“.
A tak největší devízou tohohle komiksu je nakonec především naše láska k jeho postavám.
- Geoff Johns, Ivan Reis: Síť (Liga spravedlnosti 4)
- BB/art, 2016
- překlad: Ľudovít Plata
- 176 stran, 399 Kč (v e-shopu Fantasye již za 359 Kč)