Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Jsme zkrátka úderníci, říká šéfredaktorský tým o tom, jak se jim povedlo znovu postavit Pevnost, rozhovor s Alžbětou Lexovou a Tomášem Němcem

2013-alzbeta-lexova-pevnost

Časopis Pevnost je po lednovém vyhlášení konce zpátky a tento pátek, 15. března 2013, vychází jeho nové číslo. „V první řadě se omlouváme, že bylo z naší strany tak dlouho ‚ticho po pěšině‘, ale byly to poměrně náročné dva měsíce,“ prohlásila redakce na své facebookové stránce. Na otázky, co se vlastně stalo a jak bude nyní nová Pevnost vycházet, odpověděli pro Fantasyi ti nejpovolanější.


Vydavatel K4K Publishing počátkem roku 2013 vyhlásil konec Pevnosti. Co se vlastně stalo, že časopis, který existoval deset let, musel zaniknout?

To by ses musel zeptat bývalého vydavatele. Nám bylo sděleno, že časopis končí z důvodu ekonomické nerentability a dál se s námi nikdo nebavil. Navrhovali jsme určité kroky, které by mohly podle našeho názoru pomoci, domlouvali jsme případného kupce časopisu – ale nic z toho nebylo přes naše úsilí realizováno. Když jsme si pak udělali rozpočet modelového čísla, ekonomická nerentabilita nám z toho nevyšla.

Na spadnutí je přesto vydávání nové Pevnosti. Jak se situaci podařilo napravit? A kdy vyjde nové číslo?

Podařilo se to zejména díky naší kolegyni Kristině Nowakowské, která v Pevnosti pracuje takřka přes deset let na pozici šéfky marketingu. Ona, její manžel a jejich tříměsíční syn se rozhodli, že časopis z K4KPublishing vykoupí a pak uvidí, co bude dál. Stejně jako nám oběma, i Kristině přišlo líto, že by měla Pevnost zaniknout. A když nás oslovila, jestli bychom jí pomohli, nemohli jsme jinak, než si plácnout. A dvojité šéfredaktorství z toho vyplynulo jako přirozená nutnost, protože ani jeden z nás by toho druhého neposlouchal (smích). Ruku v ruce s našimi redaktory jsme ihned začali připravovat březnové číslo, které vyjde (pokud se tiskárenské stroje nezaseknou) tento pátek, tedy 15. 3. 2013.

pevnost-2013-03-brezen
Co změna vydavatele znamená pro čtenáře? Bude se měnit obsah časopisu, jeho struktura nebo grafika? A bude se pořád jmenovat Pevnost?

V první řadě musíme stáhnout skluz, který jsme více jak dvouměsíčním vyjednáváním nabrali. Rádi bychom se postupně termínově usalašili v první středě měsíce. Časopis se bude i nadále jmenovat Pevnost – vždyť právě o značku a název nám šlo především. Grafika se ale změní a to poměrně významně, a to už od dubnového čísla. Co se struktury obsahu týče – i zde dojde ke korekcím, daleko výrazněji se budeme soustředit na formu samotných článků. Naši věrní čtenáři se ale nemusejí děsit – veškeré proměny se budeme snažit provádět maximálně citlivě a s ohledem na ně samé. Museli jsme však přistoupit ke zdražení na 59 Kč u klasické Pevnosti a 129 Kč u Pevnosti s knižní přílohou. Příliš se nám ale nelíbí slovo „zdražení“, protože se cenově vracíme do roku 2002, kdy stál časopis právě 59 Kč. Zkrátka tu samou cenu „držet“ přes deset let, kdy se zdražovalo prakticky vše ostatní, o zvedání daní nemluvě – to není ze strany našeho časopisu špatný výsledek.

Co se stane s Edicí Pevnost?

Bude i nadále vycházet a to nejméně do čísla 100. Sem tam ji prostřídají tituly od jiných nakladatelství, a pokud to vyjde, tak by se čtenáři mohli dočkat i komiksových booků. Nemluvě o tom, že ti, kteří si koupí či předplatí Pevnost s přílohou, dostanou každý měsíc jako bonus komiksový sešit z produkce nakladatelství Crew.

2013-tomas-nemec-pevnost
Co se starým předplatným? Co ti, kterým ještě nebylo vráceno? Budou si muset čtenáři kupovat nové předplatné pro novou Pevnost, nebo budou předplatitelům chodit stále vaše čísla?

Vypadá to, že předplatné nebylo naštěstí vráceno nikomu. Stávajícím předplatitelům se tedy podmínky nemění, malým bonusem za zdržené březnové číslo snad bude fakt, že místo avizovaného dvojčísla dostanou dvě čísla klasická. Samozřejmě velmi rádi uvítáme nové předplatitele, pro které jsme připravili podmínky obdobné. Od následujícího roku už ale tuto dualitu odstraníme. Proto, pokud jste – naši milí čtenáři – uvažovali o tom, jak Pevnosti pomoci, je zřízení předplatného určitě tou správnou volbou.

Bude Pevnost dostupná ve stejných trafikách, jako bývala?

Snažíme se, aby byla dostupná i v těch, ve kterých dosud nebývala.

Co Pevnost plánuje na letošní rok? Na co se mohou čtenáři těšit?

Hlavně se plánujeme stabilizovat, což znamená vydat počínaje březnovým číslem ještě deset Pevností (a to ve verzi klasické i „pluskové“, tedy s knižní přílohou a komiksem navíc). Novou Pevnost jsme se rozhodli podpořit rovněž propagačními videoshoty, stylovými plackami a tričky, rýsuje se rovněž projekt reprezentativní antologie těch nejlepších povídek, které v časopise dosud vyšly. A začali jsme také koketovat s myšlenkou Hobitího Speciálu. Jsme zkrátka úderníci.

12. března 2013, Jan Nohovec

Diskuze k článku

Díky
Jana - 20. 03. 2013 22:20

Díky za dobrou zprávu, že Pevnost nezmizela. Nevím jestli je Vám známo, že Pevnost je generační časopis. Já jsem vyrostla na sci-fi, a pak tento druh literatury nadlouho odložila. Před 2 roky jsem objevila Pevnost a kupuju ji mému milému puberťákovi, ale čtuji samozřejmě taky. Byla jsem velmi příjemně překvapená, kam se tento druh literatury dostal. Zvláště ráda čtu povídky. Takže hodně štěstí milí údernící. jana
Super
Marigold - 20. 03. 2013 22:54

Ufff. Už jsem se bál, že mi zbydou jen nostaligcké vzpomínky na středeční okupování trafiky, čtení a záchvaty smíchu na recenzemi Jiřího Pavlovského. Díky moc za comeback.
Nové číslo:
Maedros - 03. 04. 2013 09:39

Tak Duben nám zaklepal na dveře tak je tu otázka Co nové číslo? Všude jen zobrazené to Březnové a o novém zatím ani ťuk. :-(
Nové číslo je už připravené v tiskárně, takže opra...
Jiří Popiolek - 03. 04. 2013 13:52

Nové číslo je už připravené v tiskárně, takže opravdu vyjde kolem 10. dubna.
Dubnová Pevnost
Pevnost - 04. 04. 2013 09:25

Je to tak, dubnové číslo už se tiskne a na stáncích se objeví 10. 4. 2013. Stahujeme skluz z minulých měsíců, takže květnové vyjde už 7. 5. a pak už chceme držet vždy první středu v měsíci. Díky za podporu!

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).