Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Jonah Hex se přichomýtne k zuřící Válce vládců noci, kol.: Válka vládců noci (All Star Western 2)

kol.: All Star Western 2 - Válka vládců noci

Jsou tomu dva roky, co se na českém komiksovém trhu objevila série All Star Western, akční kovbojka s postavou rázovitého ogara Jonaha Hexe. V novince Válka vládců noci se zjizvený pistolník vrací. A stále ještě mu na krku visí otravně vzdělaný terapeut Amadeus Arkham.

Kdo z čtenářů All Star Westernu očekával, že předchozí Hexova návštěva Gothamu byla jen chvilková záležitost, která měla hlavně upoutat pozornost fanoušků, bude mile překvapen. Scenáristická dvojice Justin Gray – Jimmy Palmiotti totiž gothamskou kapitolu ještě zdaleka neuzavřela, a tak se čtenáři i v novém pokračování dočkají mixu westernu s pradědečkem zločineckého prostředí tak dobře známého z batmanovských příběhů.

Nejdříve se však Hex s Arkhamem vydávají do New Orleans, kde se připletou do střetu maskovaných ochránců spravedlnosti Nighthawka a Cinnamon s protiimigrační zločineckou skupinou Sedmý srpen. Té se nezamlouvá příliv nových pracovníků na americký trh a hodlá na tento trend formou masového vyvraždění přistěhovalců radikálně odpovědět. Hexovi by mohla být jižanská imigrační politika úplně ukradená, ale Nighthawk se Cinnamon mu nabízejí cennou protislužbu, a tak se pro jejich podnik nechá naverbovat. Jenže za podobné angažmá se platí zuby a krví.

Ani zpátky v Gothamu není situace nijak růžová. Hexova stará známá, neohrožená mstitelka Tallulah Blacková, má nevyřízené účty s jedním z místních magnátů. Její protivník nicméně není žádný taškář, a tak Tallulah neplánovaně zatáhne do potíží i svého (bývalého) milence. Jak se k celé situaci postaví dobrosrdečný pan Wayne? A sdílí jeho názor na celou situaci tajemný Soví tribunál?

All Star Western – Válka vládců noci pokračuje v trendu, který nastavila už jednička. Cynický lovec odměn Jonah Hex a bázlivý intelektuál Amadeus Arkham tvoří nesourodý vyšetřovatelský pár, jehož kontrastní povaha se stará o většinu humorných scén knihy. Kromě toho na čtenáře čeká dostatek akce, nějaká ta líbivá ženština a v neposlední řadě atraktivní prostředí Divokého západu a především raného Gothamu. Dokonce si tvůrci místy neodpustí nějaký ten vtípek, například když Hex v Arkhamově domě, z něhož se až mnohem později stane známá léčebna, prohlásí: „Jdu na vzduch. Tady je to jak v cvokhauzu.“

Z hlediska výstavby scénáře působí první příběh z New Orleans o něco překvapivěji než ten následující z Gothamu, v němž se vše odehrává spíše dle očekávání. Nic velkého by ale čtenář tak jako tak čekat neměl. Přece jen se řada věcí pohybuje mezi mantinely poměrně přímočarého a snadno čitelného westernového žánru, který si tvůrci dovolili obohatit jen o trochu té indiánské magie. Doplňující trojice minipříběhů, které představují další hrdiny komiksového Divokého západu, se pak neubrání letmým záchvěvům klišé či patosu.

Druhý svazek z nadějně rozjeté série All Star Western celkově lehce pokulhává za svým předchůdcem. Nabízí sice podobně mixovanou zábavu, jenže mu tentokrát chybí pověstný moment překvapení, který se tvůrcům nepodařilo adekvátně nahradit. Závěrem se tak patří říct: Válka vládců noci je slušné béčko, které potěší především fandy westernové zábavy, mezi povinnou četbu letošní komiksové sklizně ale zcela jistě nepronikne. Což je velká škoda, neboť zjizvený svět Jonaha Hexe by k tomu předpoklady měl.

  • kol.: Válka vládců noci (All Star Western 2)
  • BB art, 2016
  • překlad: Martin D. Antonín
  • 192 stran, 399 Kč (v e-shopu Fantasye již za 359 Kč)
14. srpna 2016, Jakub Ehrenberger

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

All Star Western 2 - Válka vládců noci

All Star Western 2 - Válka vládců noci
399 Kč 359 Kč