Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, ve dnech 20.-21.1. bude knihkupectví Fantasya z provozních důvodů zavřeno. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.

JFK 16, Pašeráci v oblacích, Vlado Ríša

Ríša Vlado: JFK 16 - Pašeráci v oblacích

John Francis Kovář si při své práci rozhodně nemůže stěžovat na nedostatek adrenalinu. Od té doby, co se dal do služeb Agentury, ho posílá parta šílených spisovatelů z jedné nebezpečné mise do další (ještě nebezpečnější). Takže mu celkem pravidelně jde minimálně o zdraví, a často dokonce i o holý život. Jeho protivníci totiž nehrají zrovna v rukavičkách a pro nějakou tu ránu či kulku nejdou daleko. Ovšem ani on sám není žádné „ořezávátko“, takže jim to dokáže patřičně vrátit.

Na druhou stranu Johnovi jeho nynější povolání nabízí možnost bezplatně (!) navštívit ty nejneuvěřitelnější končiny miliónů světů a na vlastní kůži zkusit život v těch nejroztodivnějších časových obdobích a kulturách. A tak už vesloval na vikinském drakkaru, bojoval v napoleonských válkách, zažil hrůzy války bakteriologické či pálil po nepřátelích z hypermoderních superzbraní. A stačilo k tomu málo. Aby měl autor příběhu dostatečně bohatou fantazii.

Šestnáctou misí JFK s podtitulem Pašeráci v oblacích se ve světě Žambocha a Procházky etabluje další nováček – Vlado Ríša. Ten je ovšem jinak ostříleným matadorem na scéně české fantastiky s několika zářezy na klávesnici svého počítače v podobě vydaných románů i povídkových sbírek. Takže mu vůbec nevadí, že je nyní Kovář v jakési poloilegalitě a jistá část Agentury se ho snaží zlikvidovat. Bylo by přece škoda takového borce nechat zahálet, ne? A tak se jednoho dne milý John Francis doprovázen Vincentem Vegou ocitá na území sladké Francie, která ale nevypadá právě pohostinně. Země kolem je rozryta zákopy a přepažena ostnatým drátem, neustále se tu ozývá štěkot kulometů a nad hlavami pěšáků se vznášejí vzducholodi a prohánějí jasně zbarvené dvoj a trojplošníky tu s černými kříži, tu s trikolórou na bocích i křídlech.

Jak jste už asi uhodli, v téhle alternativní Evropě právě probíhá první světová válka. A to je také důvod, proč byli John a Vincent vysláni. Vypadá to totiž, že jedné ze stran pomáhá k vítězství prohnaná banda interdimenzio­nálních pašeráků. Když se schyluje k další ofenzívě, na nebi se objeví podivná vzducholoď a z vrchního velení rázem začínají přicházet nesmyslné a vzájemně si odporující rozkazy, čehož okamžitě využije k lehkému postupu nepřítel. To se Agentuře ale vůbec nelíbí. Takže Vega a Kovář mají pašeráky najít a zatnout jim tipec. A přestože našim hrdinům z počátku čvachtá v botách voda, mají štěstí. Náhodou totiž narazí na kapitána Biggleswortha od královského letectva…

V tomto příběhu se Kovář a Vega ocitají stejně často ve vzduchu jako na zemi. A jak by také ne, když je jejich společníkem proslavené letecké eso Biggles, jehož jméno je neodmyslitelně spjato s „velbloudími“ stíhačkami RAF. Obzvláště Vega, kterého fascinuje všechno, co má křídla, si to více než užívá. Ale ani Kovář nezůstává pozadu, ačkoliv jeho předností je spíše než pilotování excelentní střelba. A tak se tahle sehraná dvojice zanedlouho dostává mezi ty báječné muže na létajících strojích, kteří sami sebe pokládají za rytíře oblohy. Ale skutečná realita je poněkud krutější – nakonec i tady jde vždy hlavně o to, kdo z koho.

Vlado Ríša je téměř takovým leteckým nadšencem jako samotný Vega, proto se z jeho jfk line pach spáleného benzínu, řev leteckých motorů i svištění kulek. Vlastní příběh pak autor vede ve dvou rovinách. Jednou z nich je dobrodružná „bigglesovka“ se vším, co k ní patří – létání nad frontou, krkolomné kousky, vzdušné souboje, létající cirkusy i každodenní riskování života, což kompenzují milostná dobrodružství na zemi. Ta druhá je zase kovářovským jfkčkem – rychlá akce lehce říznutá trochou špionáže, pátrání a odhalování vetřelců, kteří v této realitě nemají co dělat, a nakonec samozřejmě finální střetnutí, kde proti sobě stojí Kovář a pašeráci. A kupodivu se tyto dvě zdánlivě protichůdné roviny mezi sebou „nebijí“, ale vzájemně doplňují!

Ríša totiž pojal Bigglese ne jako figurku, která má za úkol pouze ozvláštnit děj, ale jako skutečnou postavu, jež je plnohodnotným společníkem obou hlavních hrdinů. Tím Kovářovi a Vegovi nejen usnadnil zapadnutí do nového světa, ale zároveň se mu podařilo nadmíru elegantně evokovat onu poněkud nostalgickou atmosféru leteckého boje první světové války, jak ji známe z knih o Bigglesovi. A tak je JFK 16 nejen příběhem Johna Francise Kováře, ale stejně tak i dalším mistrovským dobrodružstvím Jamese Biggleswortha, což dodává tomuto příběhu na originalitě i čtivosti. Ríša prostě umí!

  • Vlado Ríša: JFK 16 – Pašeráci v oblacích
  • obálka: Tomáš Jedno
  • vydal: Triton + EF, Praha 2008
  • 192 stran / 139 Kč
24. června 2008, Martin Fajkus

Diskuze k článku

Ad JFK 16, Pašeráci v oblacích
JP - 02. 07. 2008 17:08

vcelku dobrý je to takovej další bigless, ale čte se to dobře na jeden zátach do vlaku ideální

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

JFK 16 - Pašeráci v oblacích

JFK 16 - Pašeráci v oblacích
Vložit do pytle na zboží  Koupit 139 Kč 125 Kč