Ježíš Kristus výtržník aneb Třetí zákon, Felix Boom
Kdo knihu neupálil a prostudoval anotaci, určitě knihu otevřel se stejným vzrušením jako u prvního dílu Ztracených. Knížka má parádní líbivou obálku a především námět, který by si zasloužil tučnou odměnu. Něco tak zajímavého a především provokativního, už tady prostě dlouho nebylo.
Ale abychom dlouho nechodili kolem horké kaše. Ježíš Kristus je šokován stávající situací panující na poli křesťanské víry. A není se čemu divit, protože ovečky nechtějí v neděli ráno vstávat do kostela, a mezi jejich pastýři stoupá na popularitě homosexualita, pedofílie a obdobné potěchy těla, pro které Syn Nejvyššího nemá dvakrát pochopení. Tak si v Království nebeském řekli dost! Ježíš opět vyráží na misi, stejně jako před 2000 lety, tentokrát poučen z krizového vývoje minulé cesty, a o nějakou tu neděli starší, takže tentokrát už ho nedostanou. Alespoň si to myslí. Nahodí na sebe bundu bulvárního novináře se zaměřením na sport v nejčtenějším bulváru s ironickým názvem Blinkr. Koho by podobný nástin příběhu nezaujal. Jenže…
Jenže spasitel má v knize mnohem „zajímavější“ věci na práci. Koho napadlo, že ony uvozovky znamenají ironii dostává jedno velké bezvýznamné plus za bystrost. Ježíš si totiž hlavně musí koupit byt, vybrat auto, mobil, zajít do Makra, do Ikei, jít si zaběhat, sbalit realitní makléřku a především hrát fotbal. Je to totiž redakční odborník na fotbal a atletiku. Já bych žádnou z těchto bohulibých činností Ježíšovi neupíral, nicméně střídmost je pilířem správně vedeného duchovního života. A pan autor střídmý není. Znečistil výše zmíněným asi 80% papíru použitého na knihu. Za to ho lesy ČR nepochválí. Číst několikastránkové popisy nákupu nebo nového bytu postrádající smysl či myšlenku je opravdu úmorné. A zklamání je pak skutečně veliké, srovnatelné s prvotním zjištěním, že dárky nenosí ježíšek.
„Přepážka mezi mediální mrdkou a seriózním publicistou je v Čechách velmí tenká,“ pravil moudře a světaznale Bůh.
Autor píše poněkud jadrnějším stylem, který ne každému čtenáři
sedne. Někdy působí vydařeně, ale Bůh téměř neustále mluvící jazykem
ne zrovna inteligentního teenagera, byl asi krokem vedle. Při tom dialogy mezi
Bohem Otcem a Bohem Synem jsou obsahově velice vydatné. Jak z citace patrno,
občas v knížce dojde na vtipný, štiplavý komentář, zpravidla
adresovaný na poměry panující uvnitř naší malé zemičky. Každý skeptik
si tak může při četbě zaláteřit společně s autorem.
Felix Boom si základní zápletku promyslel velice dobře a dokázal jí
i zkušeně převést na papír. Způsob jakým Ježíš obrací české
ateisty zpátky na vírů je vydařený a velice uvěřitelný, navíc kráčí
v moderní paralele s původním biblickým příběhem. Ale touhle stopou
začíná jít skutečně až na straně 190. Proč? Proč se po ní nejde na
všech stránkách? Proč jsem si myslel, že si ze mě autor dělá srandu
nesmyslnými bláboly o nákupech v obchodních řetězcích? Proč výborný
nápad a spisovatelský um je prodán jenom na závěr, jakoby mimoděk?
Kdo nemá čas a knížka ho zaujala, si bohatě vystačí s přečtením prvních deseti a posledních třiceti stránek. Koho baví nakupování, fotbal a je fanouškem Sparty Praha (stejně jako autor, nicméně u nás narazil, na Fantasyi fandíme Baníku:), bude se bavit i při bedlivém čtení celého kusu, jinak se pravděpodobně jen stěží vyhne znuděnému zívnutí. A bohužel ne jednomu
- Felix Boom: Ježíš Kristus výtržník aneb Třetí zákon
- Brána, Praha 2010.
- Obal: Martin Zhouf
- 240 stran / 249 Kč