Jeden z devíti od Alexe Dreschera není jeden z mnoha, Alex Drescher: Jeden z mnoha (Prolnutí 2)
Nejednoho filosofa podráždila otázka: Existuje pouze jeden svět? Jedna realita? Immanuel Kant měl jasno. I kdyby, stejně nikdy, věrolomníci, neuvidíte jiný svět, než jaký se vám jeví stále. Ovšem tajuplná postava z Ostravy přichází s jinou vizí…
Odvážným konkurentem veleslavného rodáka z Královce není nikdo jiný než Alex Drescher. Ve svém nejnovějším románu opět láká čtenáře do světa Prolnutí. Vyvoleným jedincům se zde nabízejí desítky a stovky vrstev reality, mezi kterými můžou bez problémů přecházet. Podívat se můžete do technologického světa, podobného naší blízké budoucnosti, nebo do elfského knížectví, kde je magie běžnější než úplatky v parlamentu. Podobné výsady se dočkal i Jindřich Shlick. Byl prostým vojákem první linie v Afganistánu, ovšem osud chtěl, aby ho po zásahu taktické střely nepřišla na kafíčko navštívit smrtka, ale stal se jedním z devíti vyvolených. Od tohoto okamžiku se rozjíždí zběsilá jízda. Sám Jindřich se přesvědčí, že mu zubatá začne stavět vodu až příliš často.
Hned na začátek se sluší upozornit, že kniha, která se po všech stránkách tváří jako pokračování předchozího dílu s názvem Tovaryš, je zcela samostatný příběh. Oba svazky spojuje pouze stejný svět, pár vedlejších postav (zejména záporáků) a pochopitelně nejspíš tentýž autor.
Alex Drescher v pěti bodech
- Jméno Alex Drescher nezní česky, protože se jedná o umělecký pseudonym.
- Autorův debut nese název Dokonalý obchod a vyšel v roce 2007.
- První tři knihy Alexe Dreschera spojuje postava vyšetřovatele Klopa Yggredda.
- Jeden z devíti je poslední z pěti spisovatelových knižních počinů.
- Na osobních stránkách autor uvádí, že kromě psaní se věnuje střílení, lovení ryb, klábosení s přáteli, čtení knih, vaření, lepení modelů, boxu a havanských doutnících kombinovaných s irskou whiskey.
Ačkoli postava, která stojí za dílem, zůstává zahalena rouškou tajemství, o autorových kvalitách se čtenáři dozvědí více pouhým přečtením. Před sebou mají akční fantasy jízdu, pro kterou se v českých luzích a hájích vžil název „kulhánkovština“ a na Moravě „žambochovština“. Co do svižnosti textu se může dvou největším postavám současné domácí fantastiky Jeden z devíti směle postavit. Ovšem Drescher zůstává do značné míry stále svůj. Mnohem více vsází na magii a maluje na plátno širokou paletou fantaskních prvků. Nicméně zaostává za monsieur Žambochem zejména slabším přesahem, méně propracovanou psychologií postav a celkovým pojetím děje, který není tak strhující.
V porovnání s elitou žánru se Drescher pořád ještě drží v závěsu, i přesto ale Jeden z devíti fanoušky akčního čtení rozhodně nezklame. Lze zde najít hlášky sypané kadencí rotačního kulometu kalifornského guvernéra v lepších letech, dějové zvraty, a návdavkem autor své čtenáře pocukruje sociálně-politickou satirou. Nesmí se opomenout nadprůměrné množství postav, s nimiž jde ruku v ruce více dějových linií. A ty do poctivého románu patří! Navíc jsou zvládnuté velice zdařile. Nekypí nelogičnostmi a umožňují pohodlně se pročítat velice košatým dějem. Výše uvedené jasně poukazuje na knihu o mírně vyšším počtu stran, což se bohužel podepsalo na upadajícím tahu na bránu v závěru druhého poločasu. Tuhle mouchu ale čtenář jen zaplácne a jen stěží si s ní pokazí krvavě masitou podívanou.
Co závěrem tohoto intelektuálně vytříbeného, fenomenologicky-postmoderního filosofického elaborátu poznamenat? Nuže, nakonec odhazuji svůj širák v dál, abych vzdal hold autorovi za zábavné počtení.
- Alex Drescher: Jeden z devíti (Prolnutí 2)
- Leonardo, Petřvald 2012
- obálka: Lubomír Kupčík
- 455 stran, 299 Kč (v e-shopu Fantasye již za 269 Kč)