Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, přepravní společnosti i Česká pošta bojují s návaly balíků, takže Vám doporučujeme udělat objednávku na našem eshopu nejpozději do čtvrtku 13.12.2018, aby knihy měly šanci dorazit do Vánoc. Samozřejmě budeme vyřizovat i pozdější objednávky, ale už hrozí riziko fatálního zpoždění. Uvedený termín platí pro dobírky, platby převodem bychom měli mít 13.12. na účtu. Osobní odběry fungují na všech našich prodejnách až do 21.12.

Jeden mrtvý. Jedna noc. Tři vyšetřovatelé., Jaroslav Velinský: Mrtvý z Olivetské hory

Jaroslav Velinský: Mrtvý z Olivetské hory

Jak se zpívá ve známé písni: „Šly panenky silnicí, potkali je myslivci, myslivci tři.“ Pravda je ovšem trošku jiná: oni tři „myslivci“ byli dva staří známí, penzionovaný kriminalista Augustin Veliký a jeho bohémský přítel, malíř Josef Smetana, a toho třetího vzadu jim dělal policista Dvořák. A na túru si vyrazili nejen s panenkami, ale též s panáčky. A zmiňovaný myslivec se také nakonec objevil!

Jména turistů prozrazují, že je tady další z detektivních případů z dílny Jaroslava Velinského. Tentokrát nese titul Mrtvý z Olivetské hory a pořadové číslo tři. Vydavatelství Mystery Press tuto Rodokapsovou klasiku vydává opět pouze jako e-book.

Nervy na pochodu

Ačkoli se to zdá neuvěřitelné, dokázal nadporučík Dvořák vylákat hospodské povaleče Velikého a Smetanu na pěší (a řádně dlouhý) výlet. A tak nejspíš díky malebnému výhledu, který Smetanovi skýtá putování za několika děvčaty, se seladon a jeho dva společníci ocitnou u ohně s turistickou omladinou, všichni řádně promoklí a prokřehlí. A co čert nechtěl – jeden z mladíků se podezřele dlouho nevrací při hledání dřeva…

Nejednomu čtenáři je jasné, že pohřešovaný mladík se už nevrátí, protože Mrtvý z Olivetské hory není zombie horor, ale detektivka, kde je nějaká mrtvola zkrátka potřeba. Velinský si tentokrát ve srovnání s předchozími případy počíná poměrně nezvykle. Děj je zasazen do divočiny, okruh podezřelých je díky tomu jasně definovaný, a díky odhalování indicií budete moc hádat, kdo je vrahem a proč sáhl k tak radikálnímu řešení. Pátrání v mnohém usnadní znalec místní krajiny, lokální lesník, který se shodou okolností vyskytuje v místě vraždy v okolí táboráku. Bude se hodně mluvit, dedukovat a na konci samozřejmě bude předán vrah spravedlnosti. A na to vše musí stačit jedna jediná bezesná noc.

Velinský jak ho neznáme

Ale zpět k tomu netypickému pojetí. Tento případ ze všeho nejvíce připomíná „klasickou“ detektivku tak, jak ji chápe nezasvěcený čtenář. Vyšetřování případu je založeno na konverzaci s podezřelými a následné konfrontaci výpovědí některých svědků. Občas vypomůže náhoda v podobě prořeknutí, jemného, leč pochopeného náznaku, nebo slabých nervů některých podezřelých. Každopádně cesta k odhalení vraha vede přes čirou dedukci a budete zírat, jak to Velikému a spol. pálí!

Autor rozhodně nebyl žádné ořezávátko co se zapeklitosti a propletenosti vztahů týče. Výhodou je, že vyšetřování se odehrává v lese, proto je v textu pocházejícího z období hluboké totality minimum dobových odkazů. Pokud chcete sérii o Augustinu Velikém načít a jste narozeni kolem data revoluce nebo později, pak máte jedinečnou šanci právě díky tomuto dílu.

Kulisy ovšem značně limitují velkou zbraň (nebo naopak nešvar, záleží na úhlu pohledu) Velinského děl – humor a nadsázku. Mrtvý z Olivetské hory je pojat mnohem vážněji než jeho předchůdci. Chybí vysedávání po lokálech a na minimum jsou omezeny i pubertální rozhovory, narážky a situační humor. V tomto ohledu lze však jen chválit, protože v ponurých kulisách nočního lesa a s mrtvolou „na krku“ většina lidí nemá na žertování náladu. Pár ironických poznámek samozřejmě nemůže chybět, ale ty nijak ponurého ducha celého případu nenarušují; navíc se nikde v textu nestalo, že by autorovi „ujela ruka“ a předved některou ze svých humoriád typických pro předešlé případy.

Jaroslav Velinský v pěti bodech

  1. Jaroslav Velinský se narodil v Praze v roce 1932. Během života vystřídal řadu zaměstnání (z těch méně typických například hlídač v ZOO nebo opravář sportovního nářadí) a také se projevil jako muž mnoha talentů.
  2. Svou detektivní literární tvorbu začal v roce 1969 románem Spravedlivá pistole. Hlavní hrdina Augustin Veliký se pak objevil ve čtyřech dalších knihách. Kromě Velikého přivedl Velinský na scénu ještě jednoho populárního detektiva – Otu Finka.
  3. V roce 1969 vydal i svůj první sci-fi román. I na této půdě sbíral úspěchy a žánrová ocenění. Kromě toho vydal také několik dobrodružných románů pro mládež a je tvůrcem devíti sešitů populární série RODOKAPS.
  4. V porevoluční době dokonce Velinský provozoval nakladatelství pod názvem Kapitán Kid.
  5. A když už jsme u toho Kapitána Kida – pod tímto pseudonymem znala Velinského celá trampská obec a jeho písně se hrály (a stále hrají) na mnoha osadách.

Podobně jako u předchozích dílů je úžasný také závěr samotné rozsahem nikterak impozantní knihy. Řeč není o odhalení pachatele, ale o doslovu z pera Frederika Velinského, autorova syna. Informacemi nabitý a věcně napsaný – to si nechá nejeden čtenář líbit. Dozvíte se o chronologii případů, peripetiích s jejich vydáváním, pohledu samotného autora na svá díla a mnohá další fakta.

Suma sumárum je Mrtvý z Olivetské hory vážnou, leč nikoli smrtelně vážnou, detektivkou. Namísto humoru tentokrát převládá detektivní složka, prim hrají dialogy a vztahy mezi postavami, a prostředí nočního lesa dává ději zajímavý a v mnoha směrech limitující rámec. Pokud budeme charakterizovat tuto detektivku slovy zábavná, promyšlená až rafinovaná a nadčasová, bylo řečeno asi úplně vše.

  • Jaroslav Velinský: Mrtvý z Olivetské hory
  • Mystery Press, 2018 (pouze jako e-book)
  • Obálka: Daniel Špaček
  • 201 stran, 199 Kč
20. srpna, Martin Bečvář