Je Iron Man 3 zombie? A co na to Vikingové? Květnová Pevnost prozradí víc, Pevnost 5/2013
V lednu ji zrušili, v březnu se slávou vrátila zpátky, v dubnu změnila grafiku a v květnu… No v květnu to redakce Pevnosti pořádně rozjela. Hlavním tématem je aktuální komiksový film Iron Man 3, dojde ale i na zombie, Vikingy, historické zbraně nebo Horymíra se Šemíkem.
„Je to tady, přátelé. Trochu jsme šlápli na plynovej pedál,“ prohlásil Tomáš Němec na svém Facebooku, když sdílel obálku květnové Pevnosti. A vskutku. V novém čísle se ustálila grafika a rozdělení sekcí z minula, celé to vypadá hezky propracovaně a nadšeně to kvitují i čtenáři. Stará Pevnost už prý potřebovala nový vítr do plachet a většina fanoušků tvrdí, že je se změnami naprosto spokojená.
Stejně jako nový design cílí i květnové číslo na široké masy, protože řádně propírá nový filmový trhák, který právě dorazil do kin. Iron Man 3 okupuje nejen titulku, ale i prvních pár dvoustran. Jiří Pavlovský podrobně shrne, co se vlastně stalo v předchozích dvou snímcích a přihodí k tomu svou recenzi na film aktuální. K tomu se čtenáři dozví, z čeho se vlastně skládá brnění slavného hrdiny, který hrál roli i v loňských Avengers, a redakce podrobně rozebere i komiksové sešity, ve kterých tenhle egocentrický miliardář vlastně začínal. Třešničku na dortu představuje rozhovor s Gwyneth Paltrowovou a Robertem Downeym jr., hlavními hvězdami filmu. „Nejsilnější stránkou Tonyho Starka je Pepper,“ tvrdí svorně.
Ani literární sekce ovšem ve světle filmových pecek stávajícího novoluní nijak nezaostává. Knihou měsíce se totiž stala novinka Miroslava Žambocha s názvem Ve službách klanu, který se poučil z neúspěchu minulého románu ze současné Prahy a místo toho si opět lebedí ve středověku. Manga zase překvapí článkem o velmi zajímavé sérii Crying Freeman, kterou redakce zaškatulkovala jako akční erotický thriller a orazila hodnocením 90 %.
Vůbec celá poslední třetina květnové Pevnosti také vypadá atraktivně – přináší například recenzi na velmi dobrou deskovku Terra Mystica, která staví na podobném principu jako Osadníci z Katanu, akorát v jiném prostředí. Za prolistování stojí i historická sekce, jíž mají opět pod palcem Míla Linc a Petr Janeček, kteří se odkrývají mýty historických bojovníků, jejich brnění a legendárních zbraní.
Povídkářské části tentokrát vévodí Pavel Renčín se svou povídkou V sedle přízraku, která bere do svých rukou starou českou pověst o Horymírovi, jenž se Šemíkem přeskočil hradby Vyšehradu a přežil pád do Vltavy. Navzdory zajímavému tématu a originálnímu vysvětlení závěrečného skoku ovšem Renčínova povídka drhne, protože postrádá charismatického hrdinu, který by ji táhnul na svém hřbetu. Starý dědek, kolem něhož se vznáší aura tajemství, a ponaučení o lidské hamižnosti na to bohužel nestačí.
O to víc po zklamání z historické fantasy překvapí dvě sci-fi mikropovídky, které mají na svědomí Jan Ježek a David Šenk. Vypointované kraťasy autorů, kteří vědí, jak nakládat se slovy, navzdory tomu, že o nich není tolik slyšet, se s ničím nepářou a spějí k rychlým vyvrcholením. To je v prvním případě mimořádně vtipné a v tom druhém sice trochu přehnané, ale zase správně depresivní.
Pevnost má koule
Květnová Pevnost šlape jako hodinky a dokazuje, že po pořádné rekonstrukci má ještě hodně co říct. Kromě blockbusterových témat, které potěší široké masy, totiž propírá i zajímavosti, jež by jinak zapadly – a o tom to koneckonců je.
9. května 2013, Jan NohovecDále v květnové Pevnosti
- Profík Petra Neomillnerová radí, co s postavami literárních dílek
- Historické antologie české fantasy od Ondřeje Jireše
- Profil temné a romantické fantasy série Říše temnot
- Přestavení LARPu s názvem Terapie tmou
- Typy hráčů RPG
- Reportáž ze Starconu 2013