Jason Aaron vypustil na český trh Muže hněvu, Jason Aaron & Ron Garney: Muži hněvu
Amerika má v populární kultuře dvě tváře. Jednou jsou vysoké mrakodrapy a čtyřlitrové nablýskané bouráky – hotový americký sen. Drsnější tvář nabízí divoký jih a středozápad, země drsných chlapíků s kovbojskými klobouky. Jason Aaron se rozhodl nabídnout příběh nasycený tím nejhorším a nejbrutálnějším, co takový americký balík může nabídnout.
Ambice přijít s extrémně brutálním komiksem uvedené v úvodu komiksu, příliš důvěryhodně nepůsobí. Přece jenom pár hodě tklivých krveprolití již komiksový žánr za svou poměrně dlouhou historii představil. Lákavější je autobiografický mýtus, který Aarona inspiroval k napsání.
Příběh Mužů hněvu se zrodil, když podle autora jeho pradědeček ubodal člověka kvůli ovci. Proč ona ovce vzbudila v mužích tak krvavou vášeň, o tom se autor nerozepisuje. Námět na nejlepší telenovelu roku to zrovna není, ale pro drsnou zabijačku z amerického jihu se jedná o inspirující motiv. Na stránkách komiksu se tak prezentuje rod Rathů, kteří kvůli prokletí, způsobenému onou krvavou hádkou o ovci, žijí nebývale krutými životy plnými násilí. Hlavní postava Ira Rath nejen, že na základní škole kradl ostatním dětem lízátka, ale i se smrtí na krku – respektive rakovinou na plicích – neváhá oddělat nikoho, na koho ukáže prst místních gangsterských famílií. Ira Rath měří všem stejně. Je obskurním ztělesněním politické korektnosti, jelikož našije olověnou plombu na čelo bez ohledu na rasu, věk, národ, gender či příslušnost k privilegovaným ekonomickým nebo rodinným strukturám.
Mírně ironizující tón úvodní pasáže nastiňuje, že temně znějící motivace úvodu komiksu nedopadla na stoprocentně úrodné pole. Ač prohlášení o nejtemnějším a nejhnusnějším dílu autora čtenáře navnadí, v průběhu čtení tento záměr není zcela uvěřitelný. Muži hněvu jsou plní brutálních a naturalistických scén, ovšem pro zkušeného fandu drsnější komiksové produkce se nejedná o žádné velké haló.
Jason Aaron v pěti bodech
- je americký komiksový tvůrce ve službách Marvelu, kde už pracoval mimo jiné na sériích Wolverine, Ghost Rider, Punisher či Thor: God of Thunder
- než přešel do Marvelu, prosadil se v DC imprintu Vertigo komiksem z vietnamské války nazvaným The Other Side (Druhá strana)
- za tuto minisérii si vysloužil nominaci na Eisnerovu cenu
- Skalpy, ambiciózní projekt o zločinem prolezlé indiánské rezervaci, psal Aaron pro Vertigo v letech 2007 až 2012, v originále už je tedy série kompletní
- v současnosti boduje krimikomiksovou sérií Southern Bastards (Jižanští parchanti), která byla roku 2015 oceněna Harveyho cenou za nejlepší novou sérii a autorovi samotnému vynesla nominaci na Harveyho i Eisnerovu cenu
Ovšem pozor! Muži hněvu nejsou vůbec laciným komiksem, který by neměl, co nabídnout. Najdou se tu parádní akční scény, škaredé kukuče drsných chlápků, solidní cliff-hanger a na závěr kýžené epické vyvrcholení. A i kdyby na stránkách obrázkového příběhu nebylo prolito srovnatelné množství krve jako na zabíjačce bravka na východní Moravě, i tak dostane čtenář dostatek podnětů k meditaci nad tím, jak drsný a nemilosrdný život může být pro ty, co se nenarodí do zlaté peřinky.
Ani grafické stránce komiksu rozhodně není potřeba nic vytýkat. Naopak. Střídání barevnosti s jednoduchostí scén dokresluje atmosféru situace, v níž se zrovna děj pohybuje. Za obzvláště povedené je možné pokládat akční scény, které i bez doprovodných komentářů, perfektně posunují linii scény dopředu.
Závěrečné bilancování komiksu proto není zcela jednoznačné. I když se jedná o příjemné čtivo, které se může těšit bezchybnému řemeslnému zpracování, finální pocit není zcela dechberoucí. Nedá se svítit, každý komiks není a nemůže být epickou lahůdkou, po které člověk nemůže spát, stát atd. Bohužel tomu nepřidá, když se do této role posadí autor sám v úvodu. Skromnost je vlastnost králů, milý Jasone! Ale kdo má rád drsárny ve stylu Sin City, ať kupuje.
- Jason Aaron & Ron Garney: Muži hněvu
- Crew, 2016
- překlad: Štěpán Kopřiva
- 136 stran, 349 Kč