Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, přepravní společnosti i Česká pošta bojují s návaly balíků, takže Vám doporučujeme udělat objednávku na našem eshopu nejpozději do čtvrtku 13.12.2018, aby knihy měly šanci dorazit do Vánoc. Samozřejmě budeme vyřizovat i pozdější objednávky, ale už hrozí riziko fatálního zpoždění. Uvedený termín platí pro dobírky, platby převodem bychom měli mít 13.12. na účtu. Osobní odběry fungují na všech našich prodejnách až do 21.12.

Jaké by to bylo, kdyby detektiv Hitler zachraňoval židovské dívky, Lavie Tidhar: Muž leží a sní

Tidhar Lavie: Muž leží a sní

Historie se nestala. V poválečném Německu se k moci dostali komunisté a jistý Adolf Hitler, jemuž všichni připisovali vítězství ve volbách, se dostal nejprve do vězení a poté byl nucen emigrovat do Británie. A měl ještě štěstí, protože spousta jeho podřízených skončila rovnou někde u zdi. Kromě těch, kterým se na západě povedlo dostat k výhodnému podnikání s bílým masem. Jenom Adolf zůstal věrný své ideologii, což ho ještě pořád může stát krk.

Po všech nepříjemných událostech Hitler konečně zakotví v Londýně a otevře si soukromou detektivní kancelář pod jménem Wolf. Jako správnému detektivovi, i jemu se většinou nedaří vycházet s penězi. Takže když se objeví bohatá dcera židovského obchodníka a nabídne mu bohatou finanční odměnu za nalezení své sestry, nemůže Wolf odmítnout. Británie je plná německých imigrantů, kterým se povedlo prchnout před blahobytem bolševismu, a tak není příliš obtížné zjistit, kam vedou nitky případu. Wolf se postupně setkává s bývalými přáteli, jimž se nyní daří mnohem líp než jemu.

A zatímco odkrývá důmyslnou síť převaděčů a pasáků, dostává se do větších a větších problémů. Jednak se k němu začne hlásit neznámý obdivovatel, který svou náklonost dává najevo tím, že podřezává prostitutky ve Wolfově okolí (takže je z detektiva hlavní podezřelý) a pak je tady také britská fašistická strana. Ta se ve své předvolební kampani soustředí na boj proti uprchlíkům a zdůrazňování čistoty britské kultury a rasy. Zdá se, že Wolfa nakonec dostihne jeho vlastní rétorika.

Lavie Tidhar v pěti bodech

  • Narodil se roku 1976 v Izraeli, kde také vyrostl.
  • Ve svých patnácti letech začal cestovat po světě, žil postupně na několika místech, včetně Laosu a JAR.
  • Od roku 2013 žije v Londýně.
  • Román Muž leží a sní získal v roce 2015 cenu za nejlepší britskou fikci.
  • Jeho román Central Station byl časopisem Guardian zařazen mezi nejlepší sci-fi knihy roku 2016.

Zatímco se zničený Führer snaží zachránit židovskou dívku, v jiném čase a jiném světě je všechno naprosto obráceně. Tam se události odehrávají přesně podle naší historie. A v jednom koncentračním táboře leží židovský spisovatel brakové literatury a představuje si, jaké by to bylo, kdyby se Hitler nestal německým kancléřem, ale detektivem v Londýně. Kdyby Německu vládli komunisté a celý svět se připravoval na druhou světovou válku. Spisovatelovy představy jsou náležitě absurdní, se správným nádechem braku. Není se ostatně čemu divit, když se před válkou živil přesně tímto druhem literatury.

Výsledná kombinace trpícího židovského vězně a jeho vymyšleného detektivního příběhu působí náležitě absurdně a zároveň děsivě. Vždy, když se čtenář dostatečně ponoří do zábavného béčkového příběhu, v němž je Hitler důmyslným způsobem zesměšňován bohatou židovskou rodinou, skočí najednou vyprávění do koncentračního tábora. Najednou je všechno vážné, byť možná trochu absurdní, aby se krátce poté děj zase vrátil do Londýna, za mrtvými prostitutkami a ponižovaným detektivem.

Toto neustálé střídání dvou dějových linií může sice působit rušivě, ale dá se počítat s tím, že přesně tohle byl autorův umělecký záměr. Není těžké představit si, jak čtenáři touží dočíst v klidu napínavý příběh a nejraději by táborové pasáže ignorovali. Jde o poměrně fascinující a originální způsob připomínky jedné tragické kapitoly v dějinách lidstva. Zároveň je tato kniha svým alternativním pojetím historie a zpracováním klasického „co by se stalo, kdyby“ až děsivě aktuální.

Muž leží a sní patří mezi ten typ knih, které lze buď milovat, nebo nesnášet. Profesionálně napsaný brakový příběh je náležitě přehnaný, plný sexu a násilí, zatímco příběh židovského spisovatele dává nahlédnout do zoufalství trpící mysli. Výsledkem je znepokojivé, leč zábavné a zároveň vážné dílo. Ale ať už se čtenáři rozhodnou hodnotit tuto knihu jakkoli, rozhodně na ni jen tak snadno nezapomenou.

  • Lavie Tidhar: Muž leží a sní
  • Argo, 2016
  • Překlad: Petra Johana Poncarová
  • Obálka: Pavel Růt
  • 328 stran, 348 Kč (v eshopu Fantasye již za 313 Kč)
5. prosince 2016, Tomáš R. Tokoš

Diskuze k článku

Žádný příspěvek.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Muž leží a sní

Muž leží a sní
Vložit do pytle na zboží  Koupit 348 Kč 313 Kč