Warning: Variable passed to each() is not an array or object in /home/html/fantasya.cz/public_html/functions/functions_forum.php on line 36
Jaká tajemství skrývají londýnská smetiště Edwarda Careyho? ~ Fantasya.cz ~ Články


       
Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, 15.10. bude v brněnském Arrakisu otevřeno do 13:00 a v termínu 16.-18.10. bude zavřeno. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.

Jaká tajemství skrývají londýnská smetiště Edwarda Careyho?, Edward Carey: Smetištejn (Kronika rodu Iremongerů 1)

Carey Edward: Kronika rodu Iremongerů 1 - Smetištejn

Přáli byste si narodit se do mocného a bohatého rodu? Klodovi se to splnilo. Byl součástí rodu Iremongerů, jež ovládali většinu Londýna. Celý život tráví uprostřed smetišť v rodinné vile známé jako Smetištejn a ulice Londýna vídá jen v knihách, jejichž stránky zná zpaměti. Jaké je jeho překvapení, když pozná novou služebnou Lucy, jež mu je výměnou za prohlídku sídla ochotná vyprávět o Londýně. Ovšem Iremongerové se služebnými nesmějí vůbec bavit, a tak na sebe problémy nenechají dlouho čekat.

Bílá a nezdravě vypadají pleť, čisté oblečení, temné kruhy pod očima, prazvláštní jména a mnoho podivných tradic (mimo jiné rodné předměty) jsou poznávacím znamením rodu Iremongerů. Klod mezi ostatní členy rodiny nezapadá hlavně díky své schopnosti slyšet předměty. Ty mu nesdělují žádné výjimečné informace, jen opakují stále dokola určité jméno. Všechno se však změní ve chvíli, kdy pozná pravou podstatu těchto předmětů.

Lucy Pennantová pochází z okrajové části Londýna a žije si poklidným životem až do chvíle, kdy ze smetišť pronikne do města nemoc, která zasáhne nejdříve předměty a později i lidi. A tak Lucy přijde o rodiče a skončí v sirotčinci, kam si pro ni přijde Iremonger a nabídne jí možnost sloužit ve Smetištejně jako služebná. Každý, kdo slouží v sídle Iremongerů, má v žilách trochu jejich krve. Jenže s Lucyinou nezdolnou povahou a tvrdohlavostí si majitelé jen velmi těžko poradí. Navíc má dívka velmi nepříjemný zvyk – krást. Ale ani to nezabrání Klodovi, aby se do ní zamiloval.

Edward Carey v pěti bodech

  1. Anglický spisovatel, dramatik a ilustrátor.
  2. Stejně jako jeho otec a děda se měl stát důstojníkem Královského námořnictva, zběhl ale k divadlu a vystudoval drama.
  3. Napsal několik her pro rumunské Národní divadlo a pro Malé státní divadlo v hlavním litevském městě Vilniusu.
  4. Debutoval s knihou Observatory Mansion.
  5. Knihu Smetištejn sám ilustroval.

Jak moc má Edward Carey promyšlený tento příběh, je patrné na každé stránce. Ilustrace v úvodu každé kapitoly čtenářům představí všechny hlavní postavy i celý dům – jak jeho nadzemní část, kde přebývají Iremongerové, tak podzemní pro služebnictvo. Celý dům, vzhled i charakter každé postavy je velmi detailně popsán tak detailně, že pro někoho může působit rušivě a zpomalovat jinak svižné tempo děje.

Příběh Smetištejna je zasazený do Londýna na konci 19. století. Děj je vyprávěný v ich-formě z pohledu hlavních postav – prolíná se vyprávění Kloda a Lucy, případně i jiných hrdinů. Vžít se do jejich kůže může být však pro čtenáře poměrně těžké, a to ať už pro specifický styl autorova psaní či pro větší počet nesympatických postav. Přesto tato kniha představuje zpestření pro čtenáře unavené hlavními hrdiny, co neustále jenom zachraňují svět, a své čtenáře si hravě najde.

  • Edward Carey: Smetištejn (Kronika rodu Iremongerů 1)
  • Argo, 2016
  • překlad: Viola Somogyi
  • obálka: Edward Carey
  • 346 stran, 298 Kč (v e-shopu Fantasye již za 268 Kč)
12. srpna 2016, Ivana Scholzová

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Kronika rodu Iremongerů 1 - Smetištejn

Kronika rodu Iremongerů 1 - Smetištejn
Vložit do pytle na zboží  Koupit 298 Kč 268 Kč