Warning: Variable passed to each() is not an array or object in /home/html/fantasya.cz/public_html/functions/functions_forum.php on line 36
Jaká tajemství skrývá Město a hvězdy Arthura Clarka? ~ Fantasya.cz ~ Články


       
Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, v nejbližších dnech bude ve výdejních místech tato provozní doba:
Arrakis Brno: 19.-23.8. zavřeno – inventura
Matrix Ostrava: 19.-23.8. zavřeno – inventura
Fantasya Praha: 19.-23.8. zavřeno – inventura
Děkujeme za pochopení a těšíme se na vaši návštěvu.

Jaká tajemství skrývá Město a hvězdy Arthura Clarka?, Arthur C. Clarke: Město a hvězdy

Clarke Arthur C.: Město a hvězdy

V budoucnosti vzdálené miliardy let se na Zemi nachází poslední město – Diaspar. To je od svého vzniku stále v neměnné podobě a ve svých zákoutích ukrývá poslední z lidí, kteří zůstali na planetě pohlcené pouští. Hluboko v srdcích zdejších obyvatel se skrývá strach z Nájezdníků, kvůli kterým přestali dobývat vesmír a vrátili se zpět na rodnou planetu. To všechno se má však brzo změnit narozením Jedinečného.

Obyvatelé Diasparu vychází ze sálu Stvoření v dospělém těle, ale s dětskou myslí. Po dobu dvaceti let je vychovávají přidělení pěstouni, než jsou prohlášeni za dospělé, načež mají před sebou tisíc let dlouhý život. Ne, že by v tomto dokonalém světě, kde jsou všichni velmi inteligentní a krásní, neexistovala smrt. Ale vaše mysl si po skonu těla jen na několik staletí odpočine v Centrální bance a pak se zrodíte znovu. A všechny vaše vzpomínky z předchozích životů se vám v den dvacátých narozenin vrátí zpátky, ačkoli jen ty, které chcete.

Před dvaceti lety se narodil i Alvin. Už od chvíle, kdy vyšel ze sálu Stvoření, se trochu lišil od všech ostatních. A v den, kdy si měl vzpomenout na své předchozí životy jako jeho přátelé, nečekaly ho žádné nové vzpomínky. Žil svůj první život, což ho činilo Jedinečným, jak ho označovali ostatní obyvatelé Diasparu. Zatímco ostatní trpěli nepřekonatelným strachem z Nájezdníků i všeho, co se nacházelo za zdmi Diasparu, Alvina dusila neměnnost jemu známého světa. Toužil po změně, dobrodružství, chtěl vidět hvězdy. To však v Diasparu možné nebylo.

Arthur C. Clarke v pěti bodech

  1. Celým jménem sir Arthur Charles Clarke se narodil 16. prosince 1917 v Mineheadu ve Spojeném království.
  2. Byl nejen známým autorem science fiction, ale i vynálezcem.
  3. Jeho nejznámější román 2001: Vesmírná odysea vznikl společně se stejnojmenným filmem.
  4. Kniha Město a hvězdy vznikla již roku 1956, v českém překladu ji poprvé vydalo roku 1992 nakladatelství Laser-books.
  5. Poslední roky svého života strávil A. C. Clarke na Srí Lance, kde také zemřel v roce 2008.

Román Město a hvězdy vyšel v edici Mistrovská díla science fiction nakladatelství Laser-books, kde se před časem objevila také nová vydání všech Vesmírných odysejí. Pokud nic jiného, už to je důkazem, že se v případě Arthura C. Clarka jedná o legendu mezi spisovateli tohoto žánru. Tomu ostatně odpovídá i příběh, který je nadčasový a předběhl i svou dobu. Věci, jež autor napsal v roce 1956, platí i teď a dovoluji si tvrdit, že platit budou ještě ve vzdálené budoucnosti.

První polovina knihy se věnuje spíše popisu Diasporu a hlavních postav, mezi něž patří kromě Alvina jeho učitel či Šašek, jehož prací bylo narušovat stereotyp ve věčně neměnném městě. Pro čtenáře je Clarkův zcela nový a většina jeho postav ze začátku působí spíše jako loutky ovládané Centrálním počítačem. Díky tomu, jak pečlivě autor popsal Diaspor, má čtenář za chvíli pocit, jako by v něm žil společně s jeho obyvateli. Ti jsou kapitolou sami o sobě. Žijí ve světě, kde neexistují děti ani staří lidé, nemoci a hlad, hloupost nebo ošklivost. Vše a všichni jsou příliš dokonalí, ale ztratili větší část toho, co je dělalo lidmi. Ztratili veškerou zvědavost, touhu něco dokázat, chuť objevovat svět.

Naproti tomu hlavní hrdina, který se jim zdá tak cizí, je jednoduše takový jako obyčejní lidé v naší přítomnosti. Proto není pro čtenáře problém vžít se do jeho života a sdílet stejné názory na stagnující svět. Přesto čtenář nebude ochuzen ani o zajímavý děj. Všechno se totiž změní ve chvíli, když Alvin objeví cestu ven z Diasporu a začne rozkrývat síť lží a polopravd. Určitě knihu doporučuji všem milovníkům tohoto žánru, ale i těm, kteří mají prostě rádi kvalitní četbu.

Je těžké něco vytknout knize od legendy tohoto žánru. A ono vlastně ani není co, pokud nebereme v potaz někdy až příliš pomalu se rozvíjející děj. Město a hvězdy proto rozhodně stojí za přečtení, ať už jste fanouškem tohoto žánru, nebo jen milovníkem kvalitní četby.

  • Arthur C. Clarke: Město a hvězdy
  • Laser-books, 2014
  • překlad: Tomáš Jirkovský
  • obálka: Chris Moore
  • 288 stran, 225 Kč (v e-shopu Fantasye již za 203 Kč)
19. dubna 2015, Ivana Scholzová

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Město a hvězdy

Město a hvězdy
Vložit do pytle na zboží  Koupit 225 Kč 203 Kč