Jack Rozparovač by se měl mít na pozoru, protože ve Skotsku mu roste konkurence, Oscar de Muriel: Vražedné struny
Střet anglické a skotské kultury. Historické kulisy. Záhadná vražda ve stylu Jacka Rozparovače. A dva detektivové, kteří by si nejraději vypíchli oči, než aby se navzájem respektovali. Autor mexického původu Oscar de Muriel přišel s originálním debutem, kde se snoubí horor, historie i humor.
Edinburgh, píše se rok 1888. V bytě byla nalezena znetvořená mrtvola jednoho houslisty. Svým stylem pachatel připomíná proslulého masového vraha, ale vodítka napovídají, že za tím bude někdo jiný. Proto vyšle Scotland Yard z Londýna mladého detektiva Iana Freye, kterého čeká buď vyhazov, nebo odjezd do Skotska. Společně se svým novým šéfem „Devítiprsťákem“ McGrayem dostanou celý případ na starost a jejich cesta za objevením vraha bude nejen dlouhá, ale i pěkně krvavá.
Vražedné struny jsou debutový román a první díl z plánované trilogie od Oscara de Muriela. Na svou dobu neobvyklý zločin je pěkně mrazivý, ale především bizarní a se satanistickým podtextem. Muriel ve své knize dokázal namíchat hned několik žánrů od historie, přes horor a nadpřirozeno až po humor. Autorovým pojetím a vypravěčským stylem je tento mix od prvních stran velmi originální, líbivý a především zajímavý. Nechybí ale ani strašidelná a mysteriózní atmosféra a velmi realistické zachycení tehdejší doby.
Největším tahounem knihy ale není samotná zápletka. Jsou to dva hlavní protagonisté, londýnský slušňák a Angličan do morku kostí Ian Frey a Skot jako poleno McGrey. Dva naprosto odlišní lidé, a to nejen svým vzhledem, ale i názory, přesvědčením a smyslem pro spravedlnost. A teď jsou nuceni spolupracovat. Kniha je díky tomu obohacena o velké množství slovních přestřelek, hanlivých slov nebo nejrůznějších přezdívek. Právě tyto části patří mezi nejlepší v knize – kontrast dvou kultur, střet dvou světů je zachycen sugestivně, realisticky a baví na plné čáře.
Oscar de Muriel v pěti bodech
- Oscar de Muriel se narodil v Mexiku a během svých studií se přestěhoval do Velké Británie, kde získal titul z chemie.
- Pracoval jako chemik, překladatel a houslista.
- Během svých cest často navštěvoval Edinburgh, a proto svůj debutový román umístil do tohoto města.
- Celý koncept děje Vražedných strun ho napadl, když jedl se svými kamarády pizzu a spojil to se svou touhou napsat příběh o Ďáblově sonátě.
- V současné době žije v Lancashire, kde pokračuje na svém dalším románu.
Vražedné struny jsou často přirovnávány k příběhům Sherlocka Holmese od Arthura Conana Doyla. Několik společných prvků by se našlo – dvojice chytrých vyšetřovatelů, prostředí staré Anglie nebo zajímavé a nečekané zvraty. Chytrý a skvěle napsaný příběh Oscara de Muriela ale nepostrádá originalitu a to správné napětí.
Na poli detektivních příběhů budou Vražedné struny trochu vyčnívat a to je jedině dobře. Snad díky tomu zaujmou větší škálu čtenářů, protože se jedná o kvalitně zpracovaný příběh z historického prostředí a s velmi neotřelou dvojicí hlavních detektivů.
„Kdybysme my Skoti někdy potřebovali návod na zkaženost, tak vaše nóbl Anglie je to poslední místo, kde bysme ho hledali, to mi věřte!“
- Oscar de Muriel: Vražedné struny
- Host, 2015
- překlad: Zora Freiová
- obálka: Matej Vojtuš
- 397 stran, 329 Kč (v e-shopu Fantasye již za 296 Kč)